Agencja pracy tymczasowej: jak założyć

Prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług pracy tymczasowej wymaga wpisu ?do rejestru agencji zatrudnienia prowadzonego przez marszałka województwa. Jego dokonanie potwierdza się certyfikatem.

Publikacja: 13.06.2014 07:00

Agencja pracy tymczasowej: jak założyć

Foto: www.sxc.hu

Zasady zatrudniania podwładnych przez agencję pracy tymczasowej i kierowania ich do wykonywania obowiązków na rzecz innego podmiotu reguluje ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (dalej: u.p.t.). Natomiast wymogi, jakie musi spełnić przedsiębiorca przed rozpoczęciem takiej działalności, są określone w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. ?o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej: u.p.z.).

Zdecyduj, co będziesz robił

Działalność gospodarcza w zakresie świadczenia usług może polegać na prowadzeniu:

- ?pośrednictwa pracy,

- ?doradztwa personalnego,

- ?pośrednictwa zawodowego oraz

- ?pracy tymczasowej.

Jest to działalność regulowana w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Taki rejestr prowadzi marszałek województwa właściwy dla siedziby przedsiębiorcy ubiegającego się o wpis. Wnioski w tym zakresie należy składać na adres wojewódzkiego urzędu pracy będącego jednostką organizacyjną urzędu marszałkowskiego.

Adresy wojewódzkich urzędów pracy są dostępne na stronie internetowej krajowego rejestru agencji zatrudnienia (www.kraz.praca.gov.pl).

Agencja zatrudnienia może prowadzić działalność polegającą na świadczeniu jednej, kilku lub wszystkich usług, o których mowa powyżej. Przedsiębiorca może więc podjąć decyzję o ograniczeniu się do świadczenia usług pracy tymczasowej bądź świadczyć także usługi: pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego i pośrednictwa zawodowego (wszystkie lub niektóre z nich).

Zakres działalności agencji zatrudnienia

Usługi pośrednictwa pracy polegają m.in. na:

- ?pozyskiwaniu i upowszechnianiu ofert pracy,

- ?inicjowaniu i organizowaniu kontaktów osób poszukujących odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z pracodawcami, a także

- ?kierowaniu osób do pracy za granicą u zagranicznych pracodawców.

Usługi doradztwa personalnego obejmują m.in.:

- ?prowadzenie analizy zatrudnienia u pracodawców, określanie kwalifikacji pracowników i ich predyspozycji oraz innych cech niezbędnych do wykonywania określonej pracy oraz

- ?weryfikację kandydatów pod względem oczekiwanych kwalifikacji i predyspozycji.

Usługi poradnictwa zawodowego to m.in.:

- ?udzielanie informacji niezbędnych do podejmowania decyzji zawodowych, w szczególności o zawodach, rynku pracy oraz możliwościach szkolenia i kształcenia,

- ?inicjowanie, organizowanie i prowadzenie grupowych porad zawodowych, zajęć aktywizujących w zakresie pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy.

Usługi pracy tymczasowej polegają na zatrudnianiu przez agencję pracowników tymczasowych i kierowaniu tych podwładnych oraz osób niebędących pracownikami do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.

Pamiętaj, ?że to agencja będzie pracodawcą

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami u.p.t. pracodawcą pracowników tymczasowych jest agencja (a nie pracodawca użytkownik). Agencja zawiera kontrakt z pracodawcą użytkownikiem, a z pracownikami tymczasowymi podpisuje umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Do umów o pracę na czas określony zawartych pomiędzy agencją a pracownikiem tymczasowym nie stosuje się art. 251 kodeksu pracy (dalej: k.p.), zgodnie z którym zawarcie trzeciej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, a przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy nie przekroczyła miesiąca.

Agencja może także zatrudniać osoby mające świadczyć tymczasową pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, ale jest to dopuszczalne tylko wtedy, gdy wykonywanie przez nie obowiązków u pracodawcy użytkownika nie będzie realizowane w warunkach właściwych dla stosunku pracy. Jeżeli dana osoba ma wykonywać u pracodawcy użytkownika obowiązki w warunkach określonych w art. 22 § 1 k.p., czyli pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie, to agencja musi zawrzeć z takim zatrudnionym umowę o pracę (por. uchwała Sądu Najwyższego z 12 grudnia 2011 r., I UZP 6/11).

U.p.t. zastrzega, że pracą tymczasową może być tylko wykonywanie zadań:

- ?o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub

- ?których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, bądź

- ?których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.

Tymczasowemu pracownikowi nie można powierzyć wykonywania na rzecz pracodawcy użytkownika pracy:

- ?szczególnie niebezpiecznej,

- ?na stanowisku, na którym jest zatrudniony podwładny pracodawcy użytkownika, w okresie uczestniczenia tej osoby w strajku,

- ?na stanowisku, na którym, w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania obowiązków przez tymczasowego pracownika był zatrudniony pracownik pracodawcy użytkownika, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Zasadą jest, że w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy agencja może skierować pracownika tymczasowego do wykonywania obowiązków na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy. Jeżeli tymczasowy pracownik zastępuje nieobecnego podwładnego pracodawcy użytkownika, okres ten nie może przekroczyć 36 miesięcy.

Przedsiębiorca chce prowadzić agencję pracy tymczasowej i kierować pracowników tymczasowych do pracodawców użytkowników. Umowa o pracę zawarta pomiędzy agencją a pracownikiem tymczasowym będzie musiała określać strony umowy, jej rodzaj i datę zawarcia oraz wskazywać pracodawcę użytkownika i ustalony okres wykonywania na jego rzecz pracy tymczasowej, a także warunki zatrudnienia pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika. Podmiotem zobowiązanym do wypłaty wynagrodzenia będzie agencja. Natomiast pracodawca użytkownik będzie miał obowiązek m.in. dostarczyć pracownikowi tymczasowemu odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej, zapewnić napoje i posiłki profilaktyczne oraz przeprowadzić szkolenia w zakresie BHP.

Sprawdź, ?czy możesz się ubiegać o wpis

Przedsiębiorca chcący prowadzić agencję musi spełniać następujące warunki:

- ?nie mieć zaległości z tytułu podatków, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeżeli był obowiązany do ich opłacania, oraz

- ?być podmiotem, w stosunku do którego nie została otwarta likwidacja ani nie ogłoszono jego upadłości.

Wpisu do rejestru nie uzyska wnioskodawca karany za przestępstwa lub wykroczenia dotyczące wcześniejszego wadliwego prowadzenia agencji, przewidziane w art. 121–121b u.p.z.

Marszałek województwa odmówi także wpisu do rejestru agencji wnioskodawcy wykreślonemu wcześniej z tego rejestru z powodu naruszenia warunków prowadzenia agencji w okresie trzech lat poprzedzających złożenie nowego wniosku o wpis.

Złóż wniosek i wnieś opłatę

Jeśli przedsiębiorca chce uzyskać wpis do rejestru, powinien złożyć w tym celu pisemny wniosek na adres właściwego wojewódzkiego urzędu pracy. Wniosek powinien zawierać m.in. następujące dane:

- ?oznaczenie przedsiębiorcy ubiegającego się o wpis,

- ?adres zamieszkania lub siedziby tego przedsiębiorcy oraz adresy, pod którymi będzie prowadzona działalność, wraz z nazwą gminy i województwa oraz numerem telefonu,

- ?oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności,

- ?NIP oraz numer wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS albo informację o wpisie do CEIDG,

- ?adres poczty elektronicznej, jeżeli wnioskodawca ma taki adres.

Wzór wniosku został określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 30 lipca 2013 r. w sprawie działalności agencji zatrudnienia.

Wraz z wnioskiem trzeba złożyć oświadczenie potwierdzające, że:

- ?zawarte w nim dane są kompletne i zgodne z prawdą, a

- ?wnioskodawca zna i spełnia warunki prowadzenia agencji określone w u.p.z.

Oświadczenie powinno zawierać oznaczenie wnioskodawcy (ze wskazaniem adresu zamieszkania lub siedziby) oraz miejsca i daty złożenia oświadczenia, a także podpis osoby uprawnionej do reprezentowania wnioskodawcy, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji. Wzór takiego oświadczenia jest dostępny m.in. na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu (http://wup.poznan.pl).

Przy złożeniu wniosku trzeba także przedstawić do wglądu dowód dokonania wpłaty w wysokości 200 zł lub złożyć jego kopię.

Wniosek o wpis do rejestru może zostać złożony w postaci elektronicznej pod warunkiem opatrzenia go bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (por. www.kraz.praca.gov.pl).

Przed dokonaniem wpisu do rejestru organ może:

- ?sprawdzić fakty podane we wniosku i dołączonym do niego oświadczeniu,

- ?wezwać wnioskodawcę do dostarczenia, w wyznaczonym terminie, dokumentów, zaświadczeń lub oświadczeń potwierdzających dane zawarte we wniosku, a także dokumentów poświadczających, że wnioskodawca spełnia pozostałe warunki określone w u.p.z. (m.in. w zakresie braku zaległości podatkowych i składkowych) umożliwiające prowadzenia agencji.

W postępowaniu administracyjnym w sprawach dotyczących wpisu do rejestru organem wyższego stopnia jest samorządowe kolegium odwoławcze.

Odbierz certyfikat

Marszałek województwa wydaje certyfikat o dokonaniu wpisu do rejestru uprawniający przedsiębiorcę do świadczenia usług jako agencja. Taki certyfikat jest wydawany zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie działalności agencji zatrudnienia i zawiera następujące dane:

- ?nazwę i adres siedziby przedsiębiorcy,

- ?numer w rejestrze oraz

- ?datę dokonania wpisu do rejestru.

W dokumentach, ogłoszeniach i ofertach agencja ma obowiązek umieszczać numer wpisu do rejestru.

Agencja powinna informować marszałka województwa o:

- ?każdej zmianie oznaczenia przedsiębiorcy prowadzącego tę agencję oraz adresu jego zamieszkania lub siedziby bądź adresu, pod którym prowadzi działalność, w terminie 14 dni od dnia powstania tych zmian,

- ?zaprzestaniu działalności, a także

- ?zawieszeniu albo wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej w terminie 14 dni od dnia zawieszenia albo wznowienia tej działalności.

Spółka jawna prowadząca agencję pracy tymczasowej chce zmienić swoją siedzibę. Zmiana miejsca siedziby przedsiębiorcy podlega wpisowi do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa, który będzie właściwy po zmianie. W takim przypadku zostanie wydany nowy certyfikat, uwzględniający datę dokonania pierwszego wpisu do rejestru. Wydanie nowego certyfikatu będzie zwolnione z opłaty.

Ważne! Agencja zatrudnienia nie może dyskryminować ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie ani ze względu na przynależność związkową osób, dla których poszukuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Za naruszenie tego zakazu grozi grzywna nie niższa niż 3000 zł.

Agencja ma obowiązek przedstawiania marszałkowi województwa informacji o swojej działalności – w terminie do 31 stycznia każdego roku, za rok poprzedni. Wzór takiej informacji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia w sprawie działalności agencji zatrudnienia.

podstawa prawna: art. 1–26 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 ze zm.), art. 18–19k, art. 121 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 674 ze zm.)

podstawa prawna: art. 64–74 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 672 ze zm.)

podstawa prawna: art. 22 par. 1, art. 251 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)

podstawa prawna: rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 30 lipca 2013 r. w sprawie działalności agencji zatrudnienia (DzU. z 2013 r. poz. 899)

Zasady zatrudniania podwładnych przez agencję pracy tymczasowej i kierowania ich do wykonywania obowiązków na rzecz innego podmiotu reguluje ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (dalej: u.p.t.). Natomiast wymogi, jakie musi spełnić przedsiębiorca przed rozpoczęciem takiej działalności, są określone w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. ?o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej: u.p.z.).

Zdecyduj, co będziesz robił

Pozostało 96% artykułu
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO