Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

27 marca 2024 r.
11:16

Pergole i zadaszenia w małej architekturze

0 0 A A

Pergole i wszelkiego typu zadaszenia użytkowe stanowią niezbędny element zagospodarowania przestrzennego, który poza walorami praktycznymi, dodaje przestrzeni elegancji i stylu. Dzięki temu z dnia na dzień rośnie ich popularność i zapotrzebowanie na nowe rozwiązania tego typu. Czym są pergole i zadaszenia? Jakie są ich najpopularniejsze zastosowania w małej architekturze? I co wziąć pod uwagę wybierając pergole do swojego projektu? Z tego artykułu dowiesz się tego wszystkiego, a nawet więcej!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pergole i zadaszenia – podstawowe informacje

Pierwsze pergole i zadaszenia można znaleźć już w architekturze i urbanistyce czasów średniowiecza, jednak od tego czasu wiele zmieniło się w ich konstrukcji i wyglądzie zewnętrznym. Obecnie pergole to elementy małej architektury, które składają się z dwóch rzędów podpór i ułożonego na nich układu belek, lekkiej kratownicy lub innych konstrukcji, aby zapewnić zacienianie i zabezpieczenie danej przestrzeni przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, takich jak światło słoneczne, nadmiernie wysokie lub niskie temperatury, śnieg, czy deszcz.

Pergole i zadaszenia w małej architekturze – zastosowanie

Pergole i wszelkiego typu zadaszenia użytkowe stanowią niezwykle ważne i praktyczne składniki każdej dobrze zagospodarowanej przestrzeni. Pergole mają szerokie zastosowanie praktyczne, jednak poza swoją praktyczną funkcją mogą także dodać nieco stylu i elegancji nowemu osiedlu, parkowi, alejce, ogrodowi, czy przestrzeni fabrycznej. Jakie są najpopularniejsze zastosowania pergoli osiedlowych?

Zadaszenia i pergole są produktami uniwersalnymi, których zastosowanie jest w dużej mierze uzależnione od fantazji właściciela. Jednak najczęściej wykorzystuje się je jako zadaszenia śmietnikowe, wiaty na rowery oraz miejsca spotkań w parkach i na osiedlach. Pergole jako zadaszenia śmieci stanowią kluczowy element każdej przestrzeni publicznej, który pozwala na utrzymanie porządku, oraz minimalizuje ryzyko zgnicia i zniszczenia odpadów. Poza śmieciami, na osiedlach zadaszane są jednoślady, które także wymagają ochrony przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Coraz częściej, pergole wykorzystuje się także w ogrodach i parkach, ponieważ jeśli wyposażyć je w stół i ławki, to idealnie sprawdzają się w charakterze miejsca relaksu dla ich użytkowników.  

Pergole i zadaszenia w małej architekturze – funkcje

Postępująca modernizacja i urbanizacja Polski sprawia, że nasze osiedla robią się coraz bardziej przystosowane do wymagań użytkowników. Nowoczesne osiedla wyposażone są w praktyczne stojaki i wiaty rowerowe, wspaniałe place zabaw, czy schudnie wyglądające altany śmietnikowe. Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że nasze osiedla są praktyczne, a także wyglądają schludnie i nowocześnie, co znacznie podwyższa ich wartość. 

Funkcja praktyczna

Pergole i zadaszenia są przede wszystkim praktyczne. Ich uniwersalność sprawia, że mogą zostać wykorzystane do różnych celów, zarówno na osiedlach mieszkalnych i w parkach, jak i przestrzeniach magazynowych i fabrycznych. Dzięki nim można zapomnieć o problemie rozrzuconych dookoła śmietników gnijących odpadów, nieestetycznych śmietników, czy niewłaściwie zaparkowanych rowerów i hulajnóg, które skutecznie pogarszają wygląd naszych osiedli i parków. 

Funkcja estetyczna

Pergole i zadaszenia użytkowe i ogrodowe są niezmiernie istotne w nowoczesnej aranżacji przestrzennej, ponieważ poza swoimi walorami praktycznymi, stanowią świetny sposób, aby dodać  stylu i elegancji nowopowstałym projektom zagospodarowania przestrzennego. Nowoczesne zadaszenia w ciekawych kształtach i barwach dodadzą Twojemu osiedlu, alejce, ogrodowi, czy przestrzeni fabrycznej niepowtarzalnego stylu. W związku z tym warto zadbać o to, aby wybrane przez Ciebie zadaszenia były nie tylko wytrzymałe i solidne, ale także wyglądały atrakcyjnie i jak najlepiej oddawały charakterystykę przestrzeni, w której się znajdują. Nawet ciekawy kolor zadaszenia na śmieci, czy wiaty rowerowej może zmienić nudne oblicze osiedla lub skwerku, dlatego warto mieć to na uwadze podczas projektowania swoich przestrzeni.

Pergole i zadaszenia w małej architekturze – podsumowanie

Jeśli interesuje Cię mała architektura producent musisz pamiętać, że wszelkiego typu zadaszenia i pergole odgrywają ogromną rolę w nowoczesnych projektach małej architektury i zagospodarowania przestrzennego. To uniwersalne i praktyczne projekty, które zapewniają zabezpieczenie przedmiotów oraz porządek na danym terytorium. Pergole znajdują zastosowanie, jako wiaty śmietnikowe, czy miejsca składowania rowerów i motocykli i stanowią świetne elementy dekoracyjne osiedli, parków, skwerów i ogrodów, dlatego warto włączyć je do swoich projektów deweloperskich. 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kolejne roszady w prokuraturach. Teraz zmieniają się zastępcy

Kolejne roszady w prokuraturach. Teraz zmieniają się zastępcy

Już nie Jarosław Rosołek i nie Magdalena Welenczyk-Kita są zastępcami prokuratorów rejonowych w Zamościu i Hrubieszowie. Od wczoraj funkcje te pełnią inne osoby.

Żeberka już zimne. LPEC podsumowało okres grzewczy

Żeberka już zimne. LPEC podsumowało okres grzewczy

Od 1 maja lubelski system ciepłowniczy przechodzi na tzw. tryb letni. Oznacza to, że od dziś aż do jesieni, całe miasto będzie zasilała tylko jedna elektrociepłownia, zapewniając głównie ciepłą wodę w kranach.

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
foto
7 maja 2024, 18:00

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Festiwal po raz ósmy odbędzie się w CSK w Lublinie, w dniach 7-18 maja. Kantor, Mądzik, Szajna – to nazwiska, które będą osią przewodnią wydarzenia. Spektaklom towarzyszyć będą wystawy i specjalne pokazy filmowe. Festiwal zwieńczy Gala Finałowa „Złota Kieszeń”.

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Do śmiertelnego wypadku z udziałem rowerzystki doszło dzisiaj na drodze wojewódzkiej nr 853 w Smólsku Dużym w powiecie biłgorajskim, w gminie Biłgoraj. Kierujący renault potrącił 65-letnią kobietę.

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Ponad 600 milionów złotych na minusie – tyle wyniosła strata netto Grupy Azoty Puławy za cały 2023 rok. Tak źle jeszcze dotąd nie było. – Raportowane wyniki, potwierdzają, że poprzednie władze spółki nie potrafiły znaleźć efektywnej odpowiedzi na kluczowe problemy Grupy Azoty Puławy. Zabrakło przede wszystkim kompleksowych działań naprawczych i restrukturyzacyjnych – mówi pełniący obowiązki prezesa Zarządu Grupy Azoty Puławy, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Hubert Kamola.

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

To już jutro! Z początkiem maja, po zimowej przerwie, wracają pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Na inaugurację sezonu będzie można obejrzeć spektakle „Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki”.

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

Do tragicznego wypadku doszło we wtorkowe popołudnie na drodze powiatowej pomiędzy Białą Podlaską a Rokitnem. W zderzeniu trzech aut osobowych śmierć na miejscu poniósł 42-letni kierowca volkswagena. Do szpitala trafiły dwie osoby.

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

To będzie przygotowanie do rywalizacji w Orlen Pucharze Polski

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Całodobowo i 7 dni w tygodniu działa bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta. Można otrzymać wsparcie i pomoc zwłaszcza w nagłych przypadkach, które zagrażają zdrowiu lub życiu.

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Kolejna gwiazda Świdnik Air Festival ogłoszona. 15 czerwca na scenie wystąpi Katarzyna Nosowska.

Trudne wyzwanie KUL. Uczelnia będzie kształciła specjalistów psychoterapii uzależnień

Trudne wyzwanie KUL. Uczelnia będzie kształciła specjalistów psychoterapii uzależnień

Media społecznościowe, gry, alkohol to najczęstsze powody uzależnień, zwłaszcza wśród młodzieży. KUL będzie kształcił specjalistów pomagających osobom zmagającym się z tego typu problemami.

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?
WYBORY 2024

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?

Posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego otwierają lubelską listę koalicyjnej Trzeciej Drogi. W gronie 10 kandydatów znaleźli się także były marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz Henryk Smolarz, były poseł, a obecnie szef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją w Lublinie obchodów świąt majowych, a także wielkanocnych z kalendarza juliańskiego i Dni Kultury Studenckiej w czasie majówki mieszkańców stolicy regionu czeka sporo utrudnień na drogach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium