Zarejestrowanie działalności to za mało, by prowadzić ośrodek szkolenia kierowców

Przedsiębiorca musi posiadać odpowiednią infrastrukturę do prowadzenia szkolenia, wykwalifikowanego instruktora i zaświadczenie o niekaralności

Publikacja: 12.07.2013 04:00

Dariusz Mazur, właściciel szkoły nauki jazdy

Dariusz Mazur, właściciel szkoły nauki jazdy

Foto: Rzeczpospolita

- Kursy na prawo jazdy od lat cieszą się dużą popularnością. Dlatego wiele osób myśli o założeniu szkoły nauki jazdy. Od czego powinny zacząć?

Dariusz Mazur, właściciel szkoły nauki jazdy:

Od złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (można to zrobić w dowolnym urzędzie gminy lub za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego w Internecie: (www. epuap.gov.pl).

Gdzie zarejestrować szkołę jazdy?

Działalność gospodarcza polegająca na prowadzeniu ośrodka szkolenia kierowców jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców. Taki rejestr prowadzi starosta właściwy ze względu na miejsce prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców.

Wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców jest dokonywany na wniosek przedsiębiorcy. Składa się go w urzędzie miasta lub w starostwie.

Co powinno się znaleźć w takim wniosku?

Szczegółowe wymagania określa art. 28 ustawy o kierujących pojazdami. Muszą się w nim znaleźć następujące dane:

- firma przedsiębiorcy oraz jej adres i siedziba albo miejsce zamieszkania;

- numer w ewidencji działalności gospodarczej albo w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym; numer identyfikacji podatkowej NIP (jeśli taki numer przedsiębiorca posiada)

- REGON (jeśli taki numer przedsiębiorca posiada);

- oznaczenie i adres ośrodka szkolenia kierowców oraz adresy należących do ośrodka szkolenia kierowców pomieszczeń biurowych, sal wykładowych i placów manewrowych, wraz z określeniem tytułu prawnego oraz dat określających okres, na jaki przedsiębiorca posiada tytuł prawny do tych obiektów

A kwestie dotyczące jakości szkolenia powinny być zapisane we wniosku?

Musi się w nim znaleźć zakres prowadzonego szkolenia; dane instruktorów i wykładowców wraz z ich numerami ewidencyjnymi oraz numer rejestracyjny każdego pojazdu, w którym odbywa się nauka jazdy.

Czy właściciel szkoły nauki jazdy powinien spełnić jakieś szczególne wymogi?

Przedsiębiorca musi posiadać infrastrukturę odpowiednią do zakresu prowadzonego szkolenia: salę wykładową, pomieszczenie biurowe, plac manewrowy oraz pojazd przeznaczony do nauki jazdy. Musi zapewnić też materiały dydaktyczne – zbiory przepisów ruchu drogowego

To wystarczy do rozpoczęcia działalności?

Nie. Trzeba jeszcze postarać się o zatrudnienie pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Chodzi o co najmniej jednego instruktora posiadającego uprawnienia do prowadzenia szkoły jazdy. Musi mieć on udokumentowaną trzyletnią praktykę w szkoleniu kandydatów na kierowców pozwalającą na prowadzenie szkolenia w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi kategorii prawa jazdy określonej we wniosku (np. B samochód osobowy, A motocykl itd.). Z zatrudnienia instruktora można zrezygnować, jeśli przedsiębiorca sam spełnia ten warunek.

Od przedsiębiorcy wymaga się poświadczenia o niekaralności?

Tak. Warunkiem zarejestrowania takiej działalności jest też i to, że nie był on prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów – dotyczy to osoby fizycznej lub członków organów osoby prawnej.

Podstawa prawna:

ustawa z 2 lipca 2004 r. – o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 672)

ustawa z 5 stycznia 2011 r. – o kierujących pojazdami (DzU z 2011 r., nr 30, poz. 151 ze zm.)

—rozmawiała Agata Łukaszewicz

- Kursy na prawo jazdy od lat cieszą się dużą popularnością. Dlatego wiele osób myśli o założeniu szkoły nauki jazdy. Od czego powinny zacząć?

Dariusz Mazur, właściciel szkoły nauki jazdy:

Pozostało 93% artykułu
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO