Samorząd, ekologia i ochrona zdrowia

„Silny samorząd – silne państwo" – pod takim hasłem odbył się we Wrocławiu VII Dolnośląski Kongres Samorządowy. Wzięło w nim udział ponad 500 gości.

Aktualizacja: 21.11.2019 20:25 Publikacja: 21.11.2019 17:25

Kongres już po raz siódmy był okazją do spotkania w szerokim gronie samorządowców z całego Dolnego Ś

Kongres już po raz siódmy był okazją do spotkania w szerokim gronie samorządowców z całego Dolnego Śląska

Foto: materiały prasowe

Na tegoroczną edycję kongresu, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, złożyły się trzy panele. W trakcie dyskusji samorządowcy, eksperci, działacze organizacji pozarządowych i naukowcy dyskutowali o tym, jak ważna jest rola samorządu terytorialnego w funkcjonowaniu państwa, o ekologii i rozwoju niskoemisyjnego transportu, ale także o ochronie zdrowia na Dolnym Śląsku.

Kongres otworzył marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

W swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie samorządu terytorialnego w procesie zarządzania państwem oraz wskazywał na niepodważalne zasługi samorządów dla rozwoju kraju.

– Samorząd to esencja demokracji, samorząd to ludzie, samorząd to wspólnota. Nie ma lokalności bez idei samorządności. Bez silnego i sprawnego samorządu trudno dziś mówić o nowoczesnym ustroju państwa. Obwodnice, hale sportowo-rekreacyjne, nowe żłobki

i przedszkola, szkoły, boiska sportowe, koleje, tysiące zrealizowanych potrzeb – to niepodważalne osiągnięcia samorządu, z których dumni są wszyscy Polacy. Najlepszym tego przykładem jest Dolny Śląsk – podkreślał Przybylski.

Przypomniał, że „Dolny Śląsk to dzisiaj jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów

w Europie". Wśród sukcesów wymieniał m.in. powstanie nowego szpitala wojewódzkiego im. T. Marciniaka we Wrocławiu, liczne inwestycje w infrastrukturę drogową i kolejową, a także zakup 11 supernowoczesnych pociągów dla Kolei Dolnośląskich. – Dzięki aktywności samorządu rośnie liczba inwestycji zagranicznych, powstają nowe miejsca pracy, a nowoczesna gospodarka staje się naszą wizytówką. Na Dolnym Śląsku zainwestował m.in. Mercedes, LG i Lufthansa. Naszym sukcesem jest umiejętne połączenie wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców z pozyskiwaniem dla regionu partnerów biznesowych z całego świata – dodał Przybylski.

W swoim wystąpieniu marszałek wskazywał też na liczne trudności i realne problemy, z którymi borykają się samorządy, w tym dolnośląski. – Największym zagrożeniem dla samorządów jest powrót do centralizacji państwa, polegający na tym, że rząd wie lepiej, czego nam „tu na dole" potrzeba. Dochodzi do sytuacji, w której samorządom odbiera się część zadań, a zarazem dodaje się nam zadania, przy czym nie idzie za tym ich finansowanie – mówił Cezary Przybylski.

O centralizacji państwa dyskutowali uczestnicy pierwszej debaty pt. „Miejsce samorządu terytorialnego we współczesnej Polsce". Paneliści próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak powinna wyglądać relacja na linii władza centralna a samorząd terytorialny. Podjęli także temat zmian, u progu których stoi obecnie Polska.

W drugim panelu dyskusyjnym pt. „Eko-Dolny Śląsk" moderowanym przez Bogusława Chrabotę, redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej", uczestnicy rozmawiali o zagadnieniach związanych z polityką klimatyczną i ekologią. Paneliści poruszyli kwestie ekologii, zwłaszcza w kontekście gospodarki wodnej, czystego powietrza, niskoemisyjnych form transportu oraz gospodarki odpadami.

Część merytoryczną kongresu zakończył panel dyskusyjny „Zdrowie, onkologia, psychiatria", którego uczestnicy skupili się na zagadnieniach dotyczących kondycji służby zdrowia, w tym rozwoju nowoczesnego systemu opieki onkologicznej.

Dolnośląski Kongres Samorządowy był doskonałą okazją do wieloaspektowej dyskusji

o bieżącej sytuacji samorządów oraz bezpośrednio z tym związanej przyszłości Dolnego Śląska. We wszystkich dyskusjach wzięli udział eksperci, których wiedza i doświadczenie pozwoliły na poznanie pełnego spektrum omawianych zagadnień. Warto zwrócić uwagę, że w debatach zostało poruszonych wiele kwestii, które są niezwykle istotne z punktu widzenia mieszkańców regionu. A samorządowcy zawsze podkreślają, że pracują na rzecz mieszkańców swoich gmin i przez nich są oceniani. Podkreślają, że rozwój gmin i regionów jest możliwy dzięki ciężkiej pracy oraz wspólnemu działaniu, które jest poprzedzone merytorycznymi rozmowami reprezentantów różnych środowisk i budowaniu synergii.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 500 gości, co pokazuje, jak ważna jest merytoryczna dyskusja o przyszłości regionu dolnośląskiego. Podsumowaniem kongresu mogą być słowa marszałka Przybylskiego: „Nie ma silnej Polski bez silnych samorządów.

Nie ma silnych samorządów bez aktywnego udziału obywateli oraz konstruktywnej współpracy z rządem".

Patronat nad wydarzeniem objęła „Rzeczpospolita".

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Na tegoroczną edycję kongresu, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, złożyły się trzy panele. W trakcie dyskusji samorządowcy, eksperci, działacze organizacji pozarządowych i naukowcy dyskutowali o tym, jak ważna jest rola samorządu terytorialnego w funkcjonowaniu państwa, o ekologii i rozwoju niskoemisyjnego transportu, ale także o ochronie zdrowia na Dolnym Śląsku.

Kongres otworzył marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Jaka pogoda będzie w majówkę? IMGW: Najpierw słońce, później deszcz
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nadal chcą Unii Europejskiej. Większość przeciw wprowadzeniu euro
Społeczeństwo
Warszawa wraca do zakazu sprzedaży alkoholu. Czy urząd miasta go przeforsuje?
Społeczeństwo
Polaków jest coraz mniej. GUS podał nowe dane
Społeczeństwo
Czy 20 lat członkostwa w Unii dało pozytywne skutki? Polacy są podzieleni
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO