Reklama
WIG84 569,65-0,94%
WIG202 476,29-1,26%
EUR / PLN4,34+0,05%
USD / PLN4,06-0,10%
CHF / PLN4,41-0,16%
GBP / PLN5,07-0,14%
EUR / USD1,07+0,13%
DAX17 932,17-1,03%
FT-SE8 143,36-0,01%
CAC 407 984,93-0,99%
DJI37 815,92-1,49%
S&P 5005 035,69-1,57%
ROPA BRENT85,23-0,85%
ROPA WTI80,75-0,98%
ZŁOTO2 296,17+0,46%
SREBRO26,40+0,27%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Krach na kryptowalutach! Prognozy dla bitcoina i altcoinów przed halvingiem

Piotr Rosik | 10:44 13 kwiecień 2024

Piątek był niezwykle nerwowy na rynku kryptowalut. Tymczasem za tydzień halving na bitcoinie. Czy ta przecena to była okazja do kupna?

Krach na kryptowalutach! Prognozy dla bitcoina i altcoinów przed halvingiem
EastNews
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • W piątek doszło do krachu na kryptowaluach.
  • Zobacz jak mocno potaniały cryptos.
  • Kiedy halving na BTC?
  • Jakie są prognozy ekspertów dla bitcoina i altcoinów?

 

Piątek był naprawdę zły dla kryptowalut. Bitcoin w USD potaniał o -5%, ale niektóre altcoiny straciły nawet około 20% wartości.

 

 

Mini krach na cryptos – Bliski Wschód straszy

Reklama

W piątek doszło do mini-krachu na kryptowalutach, przede wszystkim na altcoinach. O ile spadek wartości bitcoina o 5% to nie jest jakaś wielka przecena, o tyle wiele altcoinów straciło 15-30% wartości. Wśród popularnych, najmocniej oberwały Aave, Injective, Filecoin czy Algorand. Ethereum momentami traciło -12%, by zakończyć dzień na -8%.

 

 

Wartość całego rynku cryptos spadła z 2,8 mld USD do 2,5 mld USD.

 

Reklama

Wartość rynku kryptowalut (USD)

Źródło: coinmarketcap.com

 

Jak pokazują dane CoinGlass, spadek ten spowodował największe „wypłukanie” ogólnorynkowej dźwigni finansowej w ciągu miesiąca. Doszło do likwidacji około 850 mln USD lewarowanych pozycji na instrumentach pochodnych na wszystkich aktywach cyfrowych. Około 770 mln USD z tych pozycji stanowiły pozycje „long” obstawiające wzrost cen cryptos.

Reklama

 

Likwidacje dźwigni na rynku kryptowalut

Źródło: Coinglass

 

Reklama

Przyczyn krachu należy szukać w ogólnorynkowym trybie risk-off. Wajcha została przestawiona dość szybko z trybu risk-on, głównie przez pojawiające się w mediach doniesienia o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Wszyscy obawiają się ataku Iranu na Izrael, a USA zapowiedziały, że będą broniły swoich żydowskich przyjaciół.

 

Zobacz także: Notowania kryptowaluty urosły o 722% w 12 miesięcy. Ekspert: „To socjalistyczny projekt”

 

 

Kilka dni do halvingu – i co dalej?

Tymczasem za 6 dni halving na bitcoinie – pokazuje Bitcoin Halving Clock! Co dalej z kryptowalutami? Powszechne oczekiwanie jest takie, że po halvingu w średnim terminie cryptos znacznie zyskają na wartości, tak jak to było w każdym z trzech poprzednich przypadków.

Reklama

Jednak kilka dni temu pojawiła się niezwykła opinia: halving bitcoina nie jest wyceniony, a wydarzenie to tym razem spowoduje wielkie zmiany w mechanice podaży i popytu na aktywa cyfrowe. Tak stwierdził szef BitGo Go Network, Matt Ballensweig.

"Inwestorzy i traderzy nieustannie zadają pytanie czy halving został już wyceniony i w każdym cyklu okazuje się, że nie. Podobnie, wielu inwestorów uważało, że zatwierdzenie spotowego bitcoinowego ETF również zostało wycenione, ale w ciągu pierwszych 60 dni handlu ETF cena bitcoina znacznie wzrosła" - powiedział Ballensweig portalowi The Block.

Według niego, halving wywoła namacalne zmiany w dynamice podaży i popytu w księgach zleceń, w mechanice podaży i popytu. Ballensweig uważa, że nadchodzący halving sprawi, iż inwestorzy będą próbowali zająć pozycję przed tym wydarzeniem, ale kiedy ono nastąpi, w księgach zleceń giełdowych będzie duży deficyt dziennej podaży.

Jednak w opinii analityków Coinbase Davida Duonga i Davida Hana nadchodzący halving następuje niedługo po tym, jak bitcoin osiągnął rekordowy poziom ponad 73 000 USD w połowie marca. Problem jest taki, że to pierwszy halving, przed którym bitcoin przekroczył swój rekord wszechczasów. „To może oznaczać, że efekt został już wyceniony przez doświadczonych traderów" - stwierdzili analitycy Coinbase.

Historycznie rzecz biorąc, duża bitcoinowa hossa trwała 12 do 18 miesięcy po halvingu, kiedy malejąca podaż towarzyszyła rosnącemu popytowi. W czasie halvingu w 2020 r. jeden bitcoin kosztował mniej niż 10 000 USD, a w kilka miesięcy później już ponad 67 000 USD.

Reklama

Podczas niedawnego wydarzenia The Street Roundtable Aaron Arnold z wpływowego kanału kryptowalutowego na YouTube "Altcoin Daily" przedstawił umiarkowaną, ale pozytywną prognozę dla BTC. Wedle niej bitcoin osiągnie 100 000 USD do końca 2024 roku. Ma on urosnąć m.in. dzięki obniżkom stóp procentowych przed wyborami prezydenckimi w USA.

Z kolei Aaron Williams z centrum edukacji kryptowalutowej "Bitcoin Bros" uważa, że cena BTC może sięgnąć nawet 220 000 USD do końca tego roku. Williams podkreślił znaczenie popytu ze strony funduszy ETF, postępującą adopcję korporacyjną oraz rosnące zainteresowanie rządów bitcoinem.

Słynny trader i inwestor Peter Brandt uważa, że „bitcoin jest królem” i bije i nadal będzie bić mocno złoto. Według Brandta, w 2024 roku BTC zrobi nowe historyczne maksima po halvingu.

 

Zobacz także: Notowania meme coin wystrzeliły. Wielka giełda podjęła ważną decyzję

 

Reklama

 

Jednak niedawno Brandt zamieścił złowieszczy post na X: „A co jeśli nie będzie sezonu altów w tym roku?”:

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej