Zerówka. 100 złotych dla dziecka przepadnie, jeśli rodzic nie złoży wniosku

Czy sześciolatki mogą liczyć na wsparcie finansowe na wyprawkę szkolną? Jak się okazuje, niektóre jak najbardziej mogą otrzymać dodatkowe 100 złotych. Jednak przedtem rodzice muszą złożyć wniosek. Jaki i gdzie? A jakie jeszcze warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Wprawdzie obecny rok szkolny powoli dobiega końca, ale już teraz wielu rodziców szuka informacji o możliwym wsparciu finansowym dla uczniów. Są dwa takie świadczenia, z czego jedno mogą otrzymać również sześciolatki, które uczęszczają do zerówek, choć nie wszystkie. A co to za świadczenie i co trzeba zrobić, aby je otrzymać? Tłumaczymy.

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

100 złotych na wyprawkę. W ramach dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

W przypadku sześciolatków uczęszczających do zerówki nie ma niestety zbyt wielu form wsparcia poza 800 plus oraz dodatkiem z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. W jego ramach rodzice mogą raz w roku otrzymać dodatkowe 100 złotych na pokrycie wydatków na wyprawkę szkolną. Jednak jest też haczyk - to świadczenie przysługuje wyłącznie osobom pobierającym zasiłek rodzinny. Jednak jak podaje serwis Infor.pl, takich osób jest naprawdę sporo, w 2022 roku pobierało ten zasiłek 552 700 rodzin na około 1 231 200 dzieci. A jak złożyć wniosek o przyznanie tego dodatku? Można to zrobić w najbliższym swojego miejsca zamieszkania urzędzie gminy lub miasta. Formalności należy dopełnić do końca okresu zasiłkowego, w którym rozpoczął się rok szkolny, czyli do 31 października. Wnioski, które zostaną złożone po tym terminie, nie będą już rozpatrywane. 

300 plus na wyprawkę szkolną. To kolejne wsparcie dla uczniów, ale w określonym wieku

Drugim wsparciem finansowym dla uczniów jest 300 plus na wyprawkę szkolną, ale przysługuje ono tylko dzieciom w wieku od 7 do 20 (24 w przypadku pociech z niepełnosprawnością) lat. Stąd nie mogą skorzystać ze świadczenia ani maluchy uczęszczające do zerówek, przedszkoli i żłobków, ani studenci (nawet spełniający kryterium wieku), ponieważ w świetle polskiego prawa nie są uczniami. Aby otrzymać 300 plus, rodzice muszą złożyć wniosek, co mogą zrobić w terminie od 1 lipca do 30 listopada danego roku. Przy czym dopełnienie formalności przed 31 sierpnia, daje gwarancję, że pieniądze trafią do rodziców do 30 września, a jak pokazuje doświadczenie z lat ubiegłych, nawet jeszcze w wakacje, zwykle na przełomie lipca i sierpnia. A jak złożyć wniosek? Należy zrobić to wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia.
  • bankowość elektroniczna,
  • aplikacja mZUS.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.