Umowy zlecenia ze studentami – jak je rozliczać z ZUS

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 8 listopada 2022
Każda umowa o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu, bez względu na postanowienia stron jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że zawierając umowę zlecenia z zleceniobiorcą, należy zgłosić go do ubezpieczeń w ZUS oraz od uzyskanego przychodu deklarować składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne lub samo ubezpieczeni zdrowotne, chyba że zachodzą okoliczności wyłączające ten obowiązek. Jedną z takich okoliczności jest zawarcie umowy zlecenia z uczniem lub studentem do ukończenia przez niego 26. roku życia. Sprawdź, jak postępować przy zawieraniu umów zlecenia z osobami uczącymi się lub studiującymi oraz jak je rozliczać z ZUS.

Przy podpisywaniu umowy zlecenia zleceniodawca powinien uzyskać od zleceniobiorcy informacje, dzięki którym zgłosi ją prawidłowo do ZUS. Co do zasady, aby uzyskać stosowne informację zleceniobiorca wypełnia oświadczenie. Informuje w nim m.in., czy posiada inny tytuł do ubezpieczeń społecznych, czy jest emerytem lub rencistą lub czy posiada status ucznia lub studenta.

Wszystkie informacje uzyskane w oświadczeniu mają wpływ na prawidłowe zgłoszenie zleceniobiorcy do ubezpieczeń w ZUS – dopilnowanie tego obowiązku jest istotne, albowiem to płatnik składek ponosi odpowiedzialność za błędne zgłoszenie ubezpieczonego do ZUS i to od niego ZUS będzie domagał się ewentualnych korekt dokumentów rozliczeniowych i zapłaty zaległych składek.

Jeśli ubezpieczony poinformuje zleceniodawcę, jest uczniem lub studentem, to dalszy sposób postępowania będzie zależał od wieku ubezpieczonego.

Pozostało jeszcze 84% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Testuj portal Placewfirmie.pl i papierowy magazyn Płace w firmie przez 14 dni BEZPŁATNIE.

To kompleksowy serwis ekspercki dla specjalistów zajmujących się płacami w firmach w którym znajdziesz:

  • Informacje o zmianach prawnych,
  • Konsekwencje wyroków sądowych i interpretacji podatkowych dla pracodawców
  • Każde zagadnienie wyjaśnione od strony składek ZUS, podatku PIT i obowiązków pracodawcy wobec pracownika,
  • Kalkulatory, wzory dokumentów, wskaźniki płacowe, akty prawne, raporty
  • Indywidualne konsultacje e-mailowe z ekspertami,
  • 3 razy w tygodniu newsletter Przegląd płac i ZUS.
Sprawdź ofertę »

Logowanie:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Numer specjalny 8 Maj 2024 r.

Numer specjalny 8 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej