Odpoczynek dobowy a naprawa maszyn

Usuwanie skutków awarii nie usprawiedliwia zarządzenia nadliczbówek, które pozbawią pracownika 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Publikacja: 23.10.2014 03:00

Odpoczynek dobowy a naprawa maszyn

Foto: www.sxc.hu

Powszechnie wiadomo, że zarządzenie pracy w nadgodzinach jest możliwe z dwóch, rodzajowo różnych powodów:

Wielka atrakcja

Ostatnia z wymienionych przyczyn, tj. usunięcie awarii, wzbudza w praktyce duże zainteresowanie wielu pracodawców. A to za sprawą bardziej liberalnych reguł, które rządzą taką pracą. Składają się na nie przede wszystkim:

W praktyce dwie pierwsze z tych reguł liberalizujących mają podstawowe znaczenie. Naruszanie pracowniczego prawa do odpoczynku dobowego i przekraczanie limitów godzin pracy nadliczbowej to bowiem najczęstsze grzechy popełniane przez naszych pracodawców.

Z pomocą słownika

Czym jest awaria, która usprawiedliwia stosowanie bardziej liberalnych dla pracodawcy reguł? Kodeks pracy nie zawiera legalnej definicji tego pojęcia. Dlatego zgodnie z regułami wykładni prawa powinniśmy sięgnąć do definicji językowej (potocznej). Słownik języka polskiego definiuje awarię krótko. Jest to uszkodzenie maszyny lub innego urządzenia technicznego. Nieco bardziej (i rozsądnie) rozbudowaną definicję znajdujemy w Wikipedii. Zgodnie z nią awarią jest stan niesprawności obiektu uniemożliwiający jego funkcjonowanie, występujący nagle i powodujący jego niewłaściwe działanie lub całkowite unieruchomienie. Moment wystąpienia awarii nie jest możliwy do określenia z góry, przeważnie nie sposób przewidzieć również jej zasięgu.

W definicji tej należy podkreślić dwa elementy: nagłość i nieprzewidywalność awarii. To pozwala odróżnić ją od innych sytuacji, w czasie których wykonuje się wprawdzie tożsame rodzajowo albo nawet identyczne czynności (np. w czasie okresowych remontów), którym brak jednak elementu zaskoczenia i wynikających stąd obiektywnych konieczności, dla których w przeszłości zliberalizowano przepisy o pracy w nadgodzinach.

Co innego skutki

Zważywszy na istotne poluzowanie norm ochronnych ?z powodu usuwania awarii, wykładnia tego pojęcia nie może prowadzić do dowolnie szerokiego jego rozumienia. Kwalifikowanie do niego większości, a czasami nawet wszystkich remontów, przeglądów technicznych maszyn ?i urządzeń itp., które mają zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu, nie będzie uzasadnione.

Podobnie w skład tego pojęcia nie wchodzi usuwanie skutków awarii (np. nadgonienie produkcji niewykonanej z powodu awarii i wynikającego z niej przestoju). Konieczność usunięcia skutków nieczynnych maszyn to nic innego jak szczególne potrzeby pracodawcy, które uzasadniają zarządzenie pracy w nadgodzinach. Tyle że wliczanych do rocznego limitu nadliczbówek ?i niemogących pozbawiać pracownika prawa do 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego. To samo dotyczy innych sytuacji nazywanych potocznie awaryjnymi, takich jak np. nagłe absencje czy konieczność wykonania nieplanowanych, ale bezwzględnie koniecznych prac.

Autor jest radcą prawnym w spółce z o.o. Orłowski, Patulski, Walczak

Powszechnie wiadomo, że zarządzenie pracy w nadgodzinach jest możliwe z dwóch, rodzajowo różnych powodów:

Wielka atrakcja

Pozostało 95% artykułu
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO