SatRev startuje z misją SOWA-1. Wyniesie nowego satelitę

ANB
opublikowano: 2024-04-05 17:11

Na przełomie maja i czerwca 2024 r. spółka planuje umieścić na orbicie Ziemi kolejnego satelitę. Ma to być nowy etap w jej technologicznym rozwoju.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie nadzieje SatRev wiąże ze swoją misją SOWA-1
  • co na temat realizacji nowego projektu mówi prezes
  • jakie inne działania i projekty zapowiedział w tym roku
Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Spółka SatRev z sektora spacetech, specjalizująca się m.in. w projektowaniu, produkcji i obsłudze nanosatelitów, ogłosiła realizację misji o nazwie SOWA-1. Chce wynieść na orbitę okołoziemską własnego satelitę o rozmiarze 6U. Ma to nastąpić na pokładzie rakiety Polar Satellite Launch Vehicle. Misję zaplanowano na przełom maja i czerwca bieżącego roku.

— Jest to pierwszy w historii satelita o rozmiarze 6U zbudowany przez SatRev, a jednocześnie następny, który będzie wyznaczał nową ścieżkę eksploracji kosmosu. Cieszę się, że możemy zaprezentować ten innowacyjny projekt, nad którym pracował zespół inżynierów, programistów oraz ekspertów. Z niecierpliwością czekam na moment, kiedy nasz nowy satelita zostanie wyniesiony na orbitę w ramach misji SOWA-1. Jak pokazuje nasze doświadczenie, z każdym kolejnym krokiem jesteśmy na ścieżce do coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań, które na nowo definiują standardy spacetech, a to jest już spory krok naprzód — powiedział Grzegorz Zwoliński, prezes firmy SatRev cytowany w komunikacie.

Firma wysłała dotychczas na orbitę ziemi 11 własnych satelitów.

Realizacja kolejnych projektów, jak zaznaczają przedstawiciele firmy, gwarantuje „postęp w projektowaniu i budowie większych jednostek gotowych zrewolucjonizować eksplorację kosmosu m.in. dzięki kompaktowym rozmiarom satelitów oraz przewadze technologicznej uwzględniającej zaawansowany ładunek obliczeniowy skoncentrowany na przetwarzaniu danych obrazowych z jeszcze większą efektywnością niż dotychczas”.

W tym roku firma poinformowała także o porozumieniu dotyczącym projektu obserwacji Ziemi w Rwandzie zawartym z tamtejszą firmą inżynieryjną Locus Dynamics specjalizującą się w lotnictwie kosmicznym, technologiach informacyjnych i cyberbezpieczeństwa. Celem tej współpracy ma być m.in. dostawa trzech mikrosatelitów i budowę w Rwandzie naziemnej stacji satelitarnej.

W styczniu 2024 r. SatRev poinformował natomiast, że uruchomił joint venture w Omanie. Jego zadaniem jest produkcja i wynoszenie w przestrzeń kosmiczną satelitów. „Jest to poszerzenie i ugruntowanie współpracy SatRev w Omanie i na Bliskim Wschodzie w kontekście rozwoju regionu i dostarczania rozwiązań satelitarnych” — informowała wówczas spółka.