Zielone kompetencje będą kluczowe na rynku pracy

Najszybciej rozwijającym się zawodem związanym z zieloną transformacją jest manager zrównoważonego rozwoju. Zapotrzebowanie na specjalistów tego typu wzrosło od 2016 r. aż o 30 proc. Zaraz po nim są technicy ds. turbin wiatrowych oraz pracownicy związani z branżą energetyki słoneczniej (odpowiednio 24 i 23 proc.). Zielone kompetencje odgrywają coraz większą rolę na rynku pracy.

voyata / Shutterstock

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, zapotrzebowanie na poszczególne zawody związane z zieloną transformacją – w szczególności energetyką – będzie stale rosło. Wg szacunków fotowoltaika do 2030 stworzy ok. 1 mln nowych miejsc pracy. Sektor bateryjny będzie, już do 2025 r., potrzebował 800 tys. specjalistów. Morska energetyka wiatrowa – jako najmłodszy segment zielonej gospodarki – będzie potrzebował 54 tys. pracowników do 2025 r.

reklama

Z opublikowanych przez KE danych wynika, że w szeroko rozumianym sektorze zielonej gospodarki na koniec 2020 r. pracowało 5,1 mln Europejczyków.

– Ambitne cele UE zredukowania emisji o 55 proc. do 2023 r. i bycia neutralnym w 2050 r. wymagają dobrego przygotowania nie tylko legislacyjnego, ale także ludzkiego. Budowanie kompetencji pracowniczych jest na różnym etapie w krajach członkowskich, w zależności od lokalnych uwarunkować prawnych, inwestycji, a także świadomości społeczeństwa – zauważa Marcin Zarębski, HR & Marketing Director w Linetech S.A

Już teraz inżynierowie od farm solarnych, wiatrowych, rozwiązań bateryjnych są rozchwytywani. A nie można zapominać o tym, że bycie "zielonym" wkracza w każdą dziedzinę życia.

– Restauracje poszukujące zero waste szefów kuchni, analityk klimatyczny, czy po prostu prozaicznie ESG / CSR Oficer to już codzienność nawet w nowych krajach UE. Także rynek kapitałowy dostosowuje się do nowych okoliczności. CAC 40 czy FTSE – w wersji ESG to odpowiedź na oczekiwania nie tylko rynku kapitałowego, ale także obywateli. Zgodnie z najnowszymi wynikami badania Michael Page z 2023 r. – Sustainability Insights, 66 proc. osób uważa, że zobowiązania przyszłego pracodawcy w obszarze zrównoważonego rozwoju są równie ważne, jak warunki pracy, płacy, atmosfera w organizacji. Zatem widzimy szeroką zmianę uwarunkowań kulturowych popartą statystykami unijnymi (wzrost zawodów związanych z ekonomią środowiska z 3 mln w 2000 r. do ponad 5 mln w 2020 r.) – kontynuuje Zarębski

– Po pierwsze edukacja. Kraje UE odpowiadają na to zapotrzebowanie, budując systemy edukacyjne, począwszy od szkół podstawowych, poprzez średnie, aż do kształtowania specyficznych zawodów. Pierwszym krajem, który narzucił standardy nauczania w obszarze zmiany klimatu i zrównoważonego rozwoju były Włochy. Cały obszar STEM (science, technology, engineering, maths) reprezentuje na wyższych uczelniach nie tylko zielone podejście, ale przede wszystkim dedykowane specjalizacje kształtujące inżynierów wspomagających działania ekologiczne – opowiada Zarębski

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jakub Paszyński
Wydawca serwisu Ecoekonomia
Pokaż listę wszystkich publikacji

Źródło: Ecoekonomia
Data utworzenia: 29 czerwca 2023, 08:51
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.