Obserwuj w Google News

Zapalenie prostaty: ostre i przewlekłe. Jak rozpoznać i jak leczyć?

3 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
01.10.2019 16:02
Zareaguj Reakcja

Ból w kroczu, ból członka, dyskomfort podczas oddawania moczu, złe samopoczucie - to objawy, które mogą wskazywać na zapalenie prostaty. Stan ten może mieć postać ostrą, gdy objawy są nagłe i silne oraz postać przewlekłą przebiegającą z okresowym nasileniem i wyciszeniem objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy zapalenia prostaty. 

Zapalenie prostaty (gruczołu krokowego)
fot. Shutterstock

Zapalenie prostaty to choroba występująca zazwyczaj u mężczyzn w wieku ok. 40-50 lat. Zapalenie gruczołu krokowego można podzielić na dwa rodzaje: ostre zapalenie prostaty oraz przewlekłe zapalenie prostaty. Postać ostra zapalenia stercza charakteryzuje się gwałtownym i intensywnym przebiegiem. Natomiast przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego cechuje się przebiegiem mniej intensywnym, ale długotrwałym i związanym z nawrotami objawów.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy lub stercz, to narząd występujący wyłącznie u mężczyzn. Ma wielkość i kształt orzecha włoskiego. Choć ma niewielkie rozmiary, gruczoł ten pełni niezwykle ważną funkcję - produkuje specjalny płyn, który jest ważnym składnikiem nasienia. Prostata znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym, otaczając cewkę moczową, akurat w takim miejscu, że można ją badać metodą per rectum, czyli palcem przez odbytnicę.

Ostre zapalenie prostaty

Ostre zapalenie prostaty to stan wywoływany zakażeniem tkanek gruczołu przez bakterie. Co ciekawe, najczęściej są to bakterie stanowiące normalną florę bakteryjną jelita grubego, czyli tzw. bakterie kałowe. Bakterie te przedostają się na skórę okolicy odbytu i krocza w trakcie oddawania stolca lub podcierania się po defekacji. Tam namnażają się i mogą zostać przeniesione dalej do ujścia zewnętrznego cewki moczowej, a stamtąd wędrować cewką moczową do ujść gruczołów prostaty i doprowadzić do zakażenia. 

Ostremu zapaleniu prostaty ulegają częściej mężczyźni, którzy mają powiększoną prostatę lub zwężone ujście cewki moczowej, bo są to sytuacje utrudniające odpływ moczu i sprzyjające zakażeniom.

Zakażeniom prostaty mogą sprzyjać operacje urologiczne, a w zasadzie stan po operacji. Innym czynnikiem zwiększającym ryzyko ostrego zapalenia prostaty jest wprowadzanie instrumentów przez cewkę moczową, na przykład podczas cystoskopii. 

Objawy ostrego zapalenia prostaty

Charakterystyczne dla ostrego zapalenia prostaty jest nagłe wystąpienie objawów, które nasilają się podczas kilku następnych dni. 

Objawy ostrego zapalenia prostaty to:

  • bardzo silny ból prostaty;
  • gorączka;
  • dreszcze;
  • złe samopoczucie;
  • uczucie rozbicia;
  • bóle mięśni;
  • bolesne oddawanie moczu i stolca;
  • częste parcie na mocz;
  • niewielki wyciek z cewki moczowej (nie zawsze).

Gdzie boli prostata? Ból odczuwany w wyniku ostrego zapalenia prostaty to ból w kroczu, u nasady członka, w okolicy odbytu, niekiedy nad spojeniem łonowym, a nawet w okolicy krzyżowej. Ból może promieniować do członka i moszny. 

Warto wiedzieć

Badanie prostaty

Prostata u mężczyzn dotkniętych zapaleniem gruczołu jest podczas badania bardzo tkliwa, występuje ból i duży dyskomfort.

Przewlekłe zapalenie prostaty

Przewlekłe zapalenie prostaty stwierdza się wtedy, gdy objawy zapalenia gruczołu utrzymują się dłużej niż 3 miesiące. 

Przewlekłe zapalenie prostaty może być wynikiem zakażenia bakteryjnego, ale najczęściej  jest to zakażenie niebakteryjne określane mianem zespołu przewlekłego zapalenia stercza/przewlekłego bólu w miednicy. Przyczyny tego stanu nie są znane, choć wyróżnia się kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju przewlekłego zapalenia strecz, należą do nich: stres, zaburzenia psychiczno-emocjonalne, zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia autoimmunologiczne.

Objawy przewlekłego zapalenia prostaty

Przewlekłe zapalenie prostaty przebiega z okresami zaostrzeń objawów, po których następują okresy remisji. 

W okresach zaostrzeń występują takie objawy jak: ból w kroczu, u nasady członka, w okolicy odbytu, bolesne oddawanie moczu i stolca, objawy zakażenia układu moczowego (częste parcie na mocz, bolesne parcie na mocz, pieczenie lub ból w cewce moczowej podczas mikcji, trudności w oddawaniu moczu).

W okresach pomiędzy zaostrzeniami również odczuwany jest ból, ale o znacznie mniejszym nasileniu. 

Leczenie zapalenia prostaty

Leczenie ostrego zapalenia gruczołu krokowego polega na stosowaniu antybiotyków przez 4 tygodnie. W większości przypadków leczenie antybiotykiem prowadzi do całkowitego wyleczenia ostrego zapalenia gruczołu krokowego. Zaledwie w ok. 10 proc. przypadków ostre zapalenie stercza może przejść w postać przewlekłą, co jest zwykle wynikiem zbyt krótkiego leczenia antybiotykiem.

Leczenie przewlekłego zapalenia prostaty zależy od przyczyny. Jeśli potwierdzone zostanie zapalenie bakteryjne, to leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków. Poza antybiotykiem stosuje się zwykle leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Lekarz może zalecić również leki poprawiające odpływ moczu z pęcherza.

Zaleca się, by mężczyźni z przewlekłym zapaleniem stercza unikali sytuacji związanych z uciskiem krocza, w których stercz ulega mechanicznemu podrażnieniu.

Całkowite wyleczenie przewlekłego zapalenie stercza w przypadku zakażeń bakteryjnych jest możliwe u 50-60 proc. mężczyzn. U pozostałych choroba nawraca po pewnym czasie. Całkowite wyleczenie w zespole przewlekłego zapalenia stercza/przewlekłego bólu w miednicy ma miejsce rzadziej, niż w zapaleniu bakteryjnym, ale w przypadku tej postaci choroby zdarza się, że dolegliwości ustępują samoistnie i trwale.

Redakcja poleca

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.