REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tanieją materiały budowlane

Roman Grzyb
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła sprzedaż materiałów budowlanych, natomiast ceny spadają. Tańsza jest ceramika ścienna, cegły, pustaki, gazobeton i izolacja termiczna. Tylko stal zdrożała w lipcu o 12 proc.

W lipcu sprzedano więcej materiałów budowlanych o 25 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Natomiast spadły ceny siedmiu grup towarów budowlanych, a wzrosły dwóch - wynika z danych firmy Polskie Składy Budowlane.

REKLAMA

Lipiec był więc kolejnym miesiącem, w którym taniała ceramika budowlana. Tym razem ceny pustaków ceramicznych, porotermu i zwykłych cegieł spadły o 8,1 proc. Gazobeton jest tańszy o 3,3 proc. Mniej zapłacimy teraz w składach budowlanych za izolację termiczną, bo ceny spadły o ponad 5 proc. Niewielka przecena dotyczy też silikatów, foli dachowych, rynien i drewna.

Wprawdzie te przeceny nie wyglądają zbyt imponująco, ale trzeba pamiętać, że od początku roku wyroby ścienne ceramiczne zdrożały o 14,3 proc., a izolacja termiczna o 10,3 proc. Teraz kolejne rekordy cenowe biją wyroby stalowe, które tylko w lipcu zdrożały o 12 proc., a od początku roku prawie o połowę. Producenci twierdzą, że wzrost cen spowodowały podwyżki opłat za energię i surowce. Od początku roku ceny prętów ożebrowanych, które są głównie używane na budowie domków jednorodzinnych wzrosły o 78 proc.

Drożej musimy też zapłacić za cement i wapno - o prawie 10 proc. więcej niż na początku roku. W tym wypadku głównie za sprawą limitów CO2, które polskie cementownie muszą dokupić na wolnym rynku, by zapewnić produkcję cementu i wapna na odpowiednim poziomie.

Marketingowe straszenie

Wiosną niemal wszyscy hurtownicy straszyli brakami na rynku i kolejnymi podwyżkami. Na szczęście były to niezbyt uczciwe praktyki marketingowe, które miały zachęcić do kupna materiałów budowlanych na zapas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- To niezbyt uczciwe praktyki stosowane niestety w wielu składach budowlanych - uważa Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa. Wbrew tym zapowiedziom w składach nie brakuje żadnych materiałów budowlanych, a średnie ceny są niższe niż na początku roku.

Według danych Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa produkcja materiałów budowlanych w II kwartale bieżącego roku zmniejszyła się o 1,8 proc., ponieważ producenci i sprzedawcy odczuwali wyraźny spadek popytu. Zmianę sytuacji przyniósł dopiero lipiec.

- W porównaniu z ubiegłym rokiem notujemy wzrost sprzedaży aż o 25 proc. Lato nigdy nie sprzyjało wzrostowi sprzedaży materiałów budowlanych, więc sierpień da odpowiedź na pytanie, czy lipcowy wynik sprzedaży nie był tylko jednorazowym wyskokiem - twierdzi Marzena Mysior-Syczuk z Polskich Składów Budowlanych.

Nowe inwestycje

W ubiegłym roku wydano ok. 230 tys. pozwoleń budowlanych, a w I półroczu tego roku 115 tysięcy. Eksperci podkreślają, że zdobycie pozwolenia nie oznacza, że inwestor rozpocznie natychmiast budowę. Ze względu na trudności ze sprzedażą mieszkań wielu deweloperów kontynuuje wprawdzie rozpoczęte inwestycje, ale na razie wstrzymuje się z rozpoczynaniem nowych. Podobne decyzje mogą podejmować osoby fizyczne. W dodatku banki zaostrzyły kryteria przydziału kredytów, zmniejszyła się zdolność kredytowa wielu osób i wzrosło oprocentowanie kredytów. Dlatego nie wszyscy posiadacze aktualnych pozwoleń na budowę rozpoczną inwestycje w tym roku. Teraz prace budowlane trwają przy budowie ok. 100 tys. mieszkań.

Różnice w regionach

Szacuje się, że wydatki na materiały budowlane stanowią ok. 40 proc. wszystkich kosztów budowy domu. Różnice cen materiałów budowlanych w poszczególnych regionach kraju są duże i wynoszą nawet 20-30 proc. Nie zawsze się wprawdzie opłaca kupować tańsze materiały w odległym regionie z uwagi na wysokie koszty transportu, ale czasem warto pojechać do składu budowlanego leżącego dalej od dużego miasta, by kupić coś taniej nawet o 20 proc. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

- Wróciła możliwość starania się o rabaty przy zakupie większej partii towaru - mówi Marzena Mysior-Syczuk z Polskich Składów Budowlanych.

Niemal wszędzie można kupować zamawiając przez telefon i dopiero później regulować rachunki za dostarczone materiały budowlane. Zdaniem niektórych ekspertów spadek cen niektórych materiałów budowlanych nie jest efektem działań producentów, bo drożeje energia elektryczna i płace, więc ogólne koszty produkcji rosną.

- Na obniżki zdecydowali się pośrednicy, którzy w ten sposób zmniejszają wyśrubowane marże - uważa Zbigniew Bachman, dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rynek nieruchomości i materiały budowlane

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Nowe minimalne wynagrodzenie za prace w 2025 r. nie wzrośnie wyżej od 4600 złotych

W tym roku najniższa krajowa, a w konsekwencji i inne wynagrodzenia, wzrosną w rekordowej skali – średnio realny wzrost wynagrodzeń ma wynieść 6,4 procent. To ogromny wzrost, skoro rok wcześniej realny wzrost wynagrodzeń wyniósł 0,9 procent, a jeszcze wcześniej płace realne obniżyły się.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

REKLAMA

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027 został przyjęty przez rząd. Dokument przedstawia wstępną prognozę podstawowych wielkości makroekonomicznych i stanowi podstawę przygotowania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy.

Kiedy wakacje kredytowe 2024? Jak obliczyć dochód?

Wakacje kredytowe 2024 - od kiedy i dla kogo? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zawiesić raty kredytu hipotecznego? Ustawa czeka na podpis prezydenta. Trwają prace nad kalkulatorem wakacje kredytowe 2024 infor. Jak obliczyć dochód - netto czy brutto?

Infor.pl - Finance Talks. Confirming an order

Witamy w kolejnym odcinku Finance Talks, gdzie jak zawsze poznacie 3 zwroty niezbędne każdemu księgowemu podczas codziennej pracy w środowisku wymagającym użycia języka angielskiego. Na program zaprasza Iga Twarowska!

REKLAMA

Będą zmiany w przyznawaniu obywatelom Ukrainy świadczeń 800 plus i 300 plus

Przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża ochronę tymczasową dla Ukraińców uciekających przed wojną do 30 września 2025 r. Co się zmieni w zakresie świadczeń rodzinnych?

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

REKLAMA