Obserwuj w Google News

Zmiany w segregacji odpadów. Wzrośnie liczba dzikich wysypisk?

Maciej Walasek
2 min. czytania
27.03.2024 18:47
Zareaguj Reakcja

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje się do zmian ws. przepisów dotyczących segregacji odpadów. Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna", chodzi o segregację odpadów budowlanych i rozbiórkowych, gdzie segregacja ma nie być obowiązkowa w miejscu budowy lub rozbiórki.

odpady budowlane
fot. Dawid Wolski/East News

Jeszcze w pierwszej połowie tego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma opracować projekt w kwestii zmian w przepisach segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych. W tym samym czasie rząd ma przyjąć nowelizację. Według niej segregacja tych odpadów ma być nieobowiązkowa u źródła. Wobec tego odpady będą mogły trafić do uprawnionego podmiotu, który zajmie się segregacją, czyli w miejscu ich wytworzenia.

Na zapowiadane zmiany czekają nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorstwa, które wkrótce planują remont, budowę, bądź rozbiórkę. Jednak MKiŚ nie jest pewne, czy ich plan zdąży wejść w życie. Chodzi o wątpliwości resortu, co do interpretacji przepisów.

Będą zmiany w segregacjach odpadów

"Nie jest jasne, kogo dokładnie dotyczyć ma obowiązek selektywnego zbierania i odbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Ponadto brak dokładnego określenia, jak będą zagospodarowane frakcje, które pozostaną po sortowania tego rodzaju śmieci" - czytamy w serwisie gazetaprawna.pl.

Zobacz więcej: Segregacja śmieci - gdzie prawidłowo wyrzucać odpady?

Odpady budowlane i rozbiórkowe mają zostać podzielone na 6 frakcji: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips i odpady mineralne (cegła, płytki ceramiczne, beton i kamienie).

Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", zmiany w segregacji odpadów mogą przyczynić się do podwyżek za odbieranie i segregację odpadów rozbiórkowych i budowlanych. To może nieść za sobą "problemy natury logistycznej". W związku z tym może powstać konieczność postawienia większej liczby kontenerów na 6 nowych frakcji. To może wywołać problemy szczególnie dla ciasnej miejskiej zabudowy. Cała sytuacja może doprowadzić do tego, że śmieci będą wyrzucane w nielegalnych miejscach, co sprawi, że liczba dzikich wysypisk wzrośnie.

Źródło: Radio ZET/gazetaprawna.pl

Nie przegap