whitebit

Bitcoin powraca do wzrostów i przebija poziom 72 000 USD. Do halvingu zostało tylko 11 dni!Cena Bitcoina wzrosła w poniedziałek o 4,37%, przekraczając ponownie poziom 72 000 USD. Jednym z głównych czynników napędzających ten wzrost jest zbliżający się halving, czyli zmniejszenie nagrody za wydobycie Bitcoina, który ma się wydarzyć za około 11 dni. Czy inwestorom uda się w tym tygodniu osiągnąć nowe historyczne maksima?

Bitcoin może być na progu wzrostu do rekordowych poziomów 

Początek tygodnia przyniósł wzrost ceny BTC powyżej 72 000 USD. Według Markusa Thielena, założyciela 10X Research, charakter tego ruchu jest bardzo pozytywny, co sprzyja prognozom, że Bitcoin może wzrosnąć powyżej progu 80 000 USD w nadchodzących tygodniach.







Ta “bycza” perspektywa jest dodatkowo wzmacniana przez znaczące przepływy netto do ETF-ów, co oznacza byczy sentyment na rynku, pomimo stosunkowo skromnych odpływów z Grayscale.

Tymczasem wskaźnik ETH/BTC, często postrzegany jako wskaźnik siły altcoinów, oscyluje w pobliżu niedawnych minimów, sygnalizując potencjalną zmianę sentymentu rynkowego na niekorzyść altcoinów.

Analitycy zauważyli również wzrost wolumenów handlowych w marcu, z obrotem spot na scentralizowanych giełdach wzrósł o 108% do 2,94 biliona dolarów, najwyżej od maja 2021.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Oznacza to szósty kolejny miesiąc wzrostów, z wolumenami handlu pochodnymi również bijącymi rekord 6,18 biliona dolarów. Mimo to, ich udział w całkowitym rynku krypto nieznacznie zmalał, wskazując na złożony krajobraz handlowy.

Indeks CoinDesk 20, wskaźnik dla szerszego rynku kryptowalut, odzwierciedlił wzrost o 3,5% w ciągu 24 godzin, co oznacza pozytywny sentyment obejmujący cały rynek. Ten optymizm jest w dużej mierze przypisywany oczekiwaniom związanym z połowieniem nagród Bitcoin zaplanowanym na 20 kwietnia.

Halving jest fundamentalnym aspektem protokołu Bitcoina zaprojektowanym do kontroli inflacji przez zmniejszenie nagród dla górników za dodawanie nowych bloków do blockchaina. Po halvingu, nagroda spadnie do 3,125 BTC za blok, mechanizm, który historycznie prowadził do znaczących fluktuacji wartości rynkowej Bitcoina.




xm

Nie można także zapominać o ciągle istotnym wpływie ETF-ów typu spot na Bitcoina. Chociaż na rynku pojawiły się opinie, że ich wpływ został już w pełni uwzględniony w cenie BTC, Anthony Scaramucci, założyciel Skybridge Capital, nie zgadza się z tą tezą.

Mówią teraz, że halving jest już wyceniony. Nie wierzę w to. Myślę, że Bitcoin ma tu jeszcze wiele do zrobienia – komentował Scaramucci.

Odpowiadając na pytanie o rekordowy popyt na bitcoinowe fundusze ETF typu spot, założyciel Skybridge przyznawał, że „w pierwszym kwartale pojawiło się ponad 10 miliardów dolarów nowych przepływów dla Bitcoina”, co było dużym zaskoczeniem dla wszystkich.

Zaskoczenie to wynikało z faktu, że “ETF na złoto, potrzebował roku, aby osiągnąć 10 miliardów dolarów, a więc udało się to w 25% czasu”.

Sieć Bitcoina wypluwa około 900 monet dziennie. Liczba ta zostanie zmniejszona o połowę, prawdopodobnie około 20 kwietnia. Spada więc do 450 monet i prawdopodobnie mamy 2000-3000 monet bazowego popytu w czasie, gdy podaż zostanie zmniejszona – mówił Scaramucci odnosząc się do zbliżającego się halvingu.

Notowania BTC/USD. Źródło: TradingView
Notowania BTC/USD. Źródło: TradingView

Autor poleca również: 



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Zajmuje się rynkiem walut. Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem