Usługi szycia – jak rozliczyć VAT

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 28 grudnia 2022

Pytanie: Świadczymy jako szwalnia usługi szycia z powierzonych materiałów, jak również przyjmujemy zamówienia na koszule męskie z naszych tkanin. Obecnie otrzymujemy zamówienia z państw Unii Europejskiej. Pytanie dotyczy stawek VAT na usług szycia - czy prawidłowo stosujemy NP i dopisek odwrotne obciążenie. Sprzedaż koszul męskich ze stawką 0. W informacji podsumowującej VAT-UE w pozycjach C (sprzedaż towarów) i w pozycji E (świadczenie usług szycia).

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak opodatkować usługi szycia ubrań;
  • Jak wykazać w JPK_VAT usługę szycia ubrań.

Odpowiedź: Szycie ubrań czasem ma charakter świadczenia usług (w przypadkach, gdy ubrania są szyte z materiałów powierzonych), czasem zaś (w przypadkach, gdy ubrania są szyte z materiałów własnych) jest uważane za dokonywanie dostaw towarów.

Ponadto za świadczenie usług uważa się szycie ubrań częściowo z materiałów powierzonych i częściowo z materiałów własnych, jeżeli powierzonego materiału w ujęciu wartościowym jest więcej (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 października 2021 r., nr 0112-KDIL1-3.4012.325.2021.2.JK).

W odwrotnej sytuacji (gdy więcej w ujęciu wartościowym jest własnych materiałów) dochodzi do dokonywania dostaw towarów (ubrań).

W zakresie, w jakim w świetle powyższego świadczycie Państwo usługi szycia, miejsce świadczenia tych usług na rzecz kontrahentów z innych państw członkowskich znajduje się poza terytorium kraju (na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, który określa zasadę, że miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej - zob. art. 28b ust. 1 ustawy o VAT).

Skutki podatkowe dla podatnika

W konsekwencji świadczenie tych usług nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.

Świadczenie tych usług powinno być przez Państwa:

1)     dokumentowane fakturami bez danych dotyczących stawki podatku (ewentualnie ze stawką NP) i kwoty podatku VAT (zob. art. 106a pkt 2 lit. b w zw. z art. 106e ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT), a w zamian z wyrazami „odwrotne obciążenie” (zob. art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT) i numerami VAT UE obu stron transakcji (zob. art. 106e ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT);

2)     wykazywane w polu K_11 części ewidencyjnej i uwzględniane w polu P_11 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT, a ponieważ są to usługi, o której mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT – również wykazywane w polu K_12 części ewidencyjnej i uwzględniane w polu P_12 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT oraz wykazywane w części E. informacji podsumowującej VAT-UE.

Natomiast w zakresie, w jakim w świetle poczynionych na wstępie wyjaśnień dokonujecie Państwo dostaw towarów, dostawy te prawdopodobnie stanowią wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (o ile spełnione są określone w art. 13 ustawy o VAT warunki wystąpienia wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów) opodatkowane podatkiem VAT według stawki 0% (o ile spełnione są warunki określone przepisami art. 42 ustawy o VAT).

Oznaczałoby to, że dostawy te dokumentowane powinny być fakturami wystawionymi ze stawką 0%, wykazywane w polu K_21 części ewidencyjnej i uwzględniane w polu P_21 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT oraz wykazywane w części E. informacji podsumowującej VAT-UE.

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »