Obserwuj w Google News

Te banknoty stracą ważność. Narodowy Bank Polski wyjaśnia, co zrobić

2 min. czytania
17.04.2024 14:58
Zareaguj Reakcja

Czasami zdarza się nam natrafić na zniszczony banknot. Co wówczas powinniśmy zrobić? Sprzedawcy mają prawo odmówić nam przyjęcia takiej gotówki. Wymiana zużytych lub uszkodzonych banknotów jest jednak możliwa. Narodowy Bank Polski wyjaśnia.

banknoty
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Część banknotów, którymi obecnie posługujemy się w Polsce, została wprowadzona do obiegu w styczniu 1995 roku. Nic dziwnego, że niektóre z nich mogą nosić poważne ślady użytkowania.

Otrzymanie banknotu, którego stan jest wątpliwy, nie jest rzadkością. Lekko naderwane, czy też zabrudzone pieniądze zazwyczaj są przyjmowane przez sprzedawców bez grymasów. Warto jednak wiedzieć, że jeśli banknot jest uszkodzony w znacznym stopniu, sprzedawca może odmówić jego przyjęcia. Czy wówczas pieniądz ten nadaje się już jedynie „do kosza”? Zniszczony banknot możemy wymienić na nowy. Gdzie? To bardzo proste.

Otrzymałeś zniszczony banknot? Lepiej szybko go wymień

Zniszczone pieniądze warto wymieniać, ponieważ te tracą wartość i stają się bezużyteczne. „Zasady i tryb wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów i monet reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej” – możemy przeczytać na oficjalnej stronie NBP.

Redakcja poleca

Uszkodzone, autentyczne banknoty i monety możemy wymienić na nowe. Narodowy Bank Polski zaznacza, że wymiana jest możliwa między innymi w przypadku pieniędzy: postrzępionych, naddartych, podklejonych, przerwanych, nadmiernie zabrudzonych, zaplamionych, odbarwionych. Banknot jasno musi jednak wskazywać na konkretny nominał.

Gdzie wymienić zniszczone pieniądze? NBP instruuje

Zużyte i uszkodzone banknoty można wymienić w dowolnej placówce banku w Polsce lub w poszczególnych oddziałach Narodowego Banku Polskiego. Jeśli pieniądze są uszkodzone lub zabrudzone nieznacznie, wymiana najprawdopodobniej odbędzie się „od ręki”.

Zobacz także

Jeśli banknoty lub monety, które chcemy wymienić, są bardzo zniszczone, placówka może nie zgodzić się na wymianę „z automatu”. Wówczas bowiem pieniądz przesyłany jest do siedziby NBP. To właśnie tam podejmowana jest decyzja o wymianie. Procedura rozpoczyna się na wniosek osoby zainteresowanej. We wniosku należy podać swoje dane personalne oraz kontaktowe. NBP informuje bowiem o decyzji najczęściej mailowo lub listownie.

Wymiana uszkodzonego banknotu. O tym warto wiedzieć

Jeśli wymiana banknotu odbywa się „z automatu”, osoba do której należy pieniądz, otrzymuje od banku jego równowartość. Jeśli banknot odsyłany jest do siedziby NBP, podczas rozpatrywania wniosku może zostać podjęta decyzja o zwróceniu jedynie części wartości uszkodzonego pieniądza.

Źródło: Radio ZET/Interia Biznes/NBP

Nie przegap