XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Franciszek wraca do miasta. Tanio nie będzie, ale połowa pieniędzy pochodzi z wygranej

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała dziś nieodpłatnie Rudzie Śląskiej zabytkowy kompleks dawnego szybu Franciszek. Jak zapowiada urząd miasta, do końca roku powstanie tam Lokalne Centrum Tradycji, a część zabudowań zostanie przeznaczona na mieszkania.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała miastu cztery działki o łącznej powierzchni niemal 11,5 tys. metrów kwadratowych. Znajduje się na nich nie tylko stalowa konstrukcja samego szybu „Franciszek”, ale też dawne zabudowania biurowe i strażacka remiza.

 - SRK jako donator pogórniczych nieruchomości ma do odegrania najistotniejszą rolę w transformacji regionalnej. Przekazanie kompleksu szybu „Franciszek” jest przykładem współpracy naszej spółki z gminami na rzecz odnowy poprzemysłowych terenów i ich transformacji. Będziemy przy tym dbać, by w regionie zachować pogórnicze klimaty i nie pozwolić zginąć tradycji. Kolejne przekazania już wkrótce - informuje Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

Już w styczniu tego roku władze Rudy Śląskiej informowały o planach związanych z dawnymi górniczymi zabudowaniami. W budynku biurowym zespołu zabudowań szybu „Franciszek” do końca tego roku ma powstać Lokalne Centrum Tradycji - tzw. living museum, centrum edukacji regionalnej z ekspozycją o historii dzielnicy Ruda oraz szybu „Franciszek”, a także centrum integracji międzypokoleniowej.

Tak będzie wyglądał teren po renowacji. Wizualizacja: UM Ruda Śląska
Tak będzie wyglądał teren po renowacji. Wizualizacja: UM Ruda Śląska

Tanio nie będzie, ale połowa pieniędzy pochodzi z wygranej 

Koszty remontu i adaptacji dla potrzeb osób niepełnosprawnych oszacowano na co najmniej 2 mln zł. Połowa tych pieniędzy pochodzi z wygranej w konkursie Fundacji Most The Most - „Nasz Zabytek”, a pozostała część to dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Do tej pory część tych nieruchomości należała do miasta, a część do SRK. Podpisany w tym tygodniu akt notarialny dotyczący darowizny porządkuje sprawy własnościowe. Teraz możemy skoncentrować się na utworzeniu w tym miejscu Lokalnego Centrum Tradycji oraz nadaniu części zabudowań funkcji mieszkaniowej - mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej, cytowany w komunikacie SRK.

SRK: przekażemy samorządom kolejne tereny dla dobra transformacji

Jak podkreśla spółka, to pierwsza w tym roku darowizna pokopalnianych na rzecz samorządów.

-  Proces odblokowywania naszych zasobów już ruszył. Chcemy go prowadzić w ścisłej współpracy z lokalnymi samorządami i tak, by za każdą darowizną szły korzystne i ważne dla ludzi przemiany. Przekazywane przez SRK tereny powinny w niezbyt odległej perspektywie służyć obywatelom. Dla SRK, jako największego w regionie donatora, to priorytetowe założenie nowej polityki. Naszym celem jest coraz aktywniejsze uczestniczenie w procesach transformacji - mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

 Szyb Franciszek powstał w 1857 r. i funkcjonował szyb wydobywczy, od 40 lat jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!