Najlepsze ubezpieczenie na życie. Gdzie najlepiej się ubezpieczyć i czy warto to robić?

  • 10 Sty 2022
  • 11 min. czytania
  • Komentarze(6)
Ubezpieczenie na życie może okazać się jedną z ważniejszych decyzji finansowych w twoim życiu. Dlaczego? Jeżeli przytrafi ci się wypadek, to świadczenie z polisy ubezpieczeniowej może okazać się dużym finansowym wsparciem dla ciebie lub twoich bliskich. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie? Czy się wyróżnia najlepsza polisa na życie? Podpowiadamy, gdzie najlepiej się ubezpieczyć!
Najlepsze ubezpieczenie na życie. Gdzie najlepiej się ubezpieczyć i czy warto to robić?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie na życie jest sensownym wydatkiem? Czy warto wydawać kilkadziesiąt złotych miesięcznie na składkę, jeśli naprawdę nie jesteś w stanie przewidzieć, czy skorzystasz z tego, za co płacisz? A może warto, chociaż zabezpieczyć finansowo swoich bliskich? Te pytania pokazują, że ubezpieczenie na życie to nie jest tak prosty produkt, jakby się mogło wydawać. 

Jeżeli zatem zastanawiasz się, czy warto wykupić ubezpieczenie na życie i na co szczególnie zwrócić uwagę, czytaj dalej. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie na życie wybrać!

Czym jest ubezpieczenie na życie?

Podstawowym celem ubezpieczenia na życie jest ochrona zdrowia i życia ubezpieczonego. W ramach ustalonych warunków ubezpieczyciel gwarantuje Ci wypłatę świadczenia w sytuacji śmiertelnego wypadku, dożycia określonego wieku czy doznania uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego zdarzenia. Ubezpieczenie na życie należy do grupy ubezpieczeń osobowych.

Teoretycznie jest to produkt dla każdego. Nie zawsze jednak najlepsze ubezpieczenie jest niezbędne. W praktyce należy rozważyć, czy rzeczywiście ci się to opłaci. Gdy posiadasz oszczędności i wiesz, że nawet gdy cię zabraknie, zabezpieczysz bliskich finansowo, nie jest to dla ciebie produkt pierwszej potrzeby. Nie oznacza to jednak, że nie możesz go mieć.

Czym się różni ubezpieczenie i polisa na życie?

Z punktu widzenia branży ubezpieczeniowej polisa i ubezpieczenie to nie do końca to samo. Ubezpieczenie na życie to rodzaj zobowiązania, którego przedmiotem jest życie ubezpieczonego. Polisa na życie to dokument, który potwierdza zawarcie umowy ubezpieczeniowej. W mowie potocznej polisa na życie i ubezpieczenie funkcjonują jako synonimy.

Różnica między polisa na życie a ubezpieczeniem powinna być już jasna.

Co obejmuje ubezpieczenie na życie?

Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie na życie, powinieneś upewnić się, co obejmuje polisa i którą opcję warto wybrać. Jaka będzie najlepsza? Odpowiedż pozornie jest prosta: dopasowana do Twoich potrzeb. Do najczęstszych zdarzeń, które obejmuje polisa na życie, należą:

  • śmierć ubezpieczonego,
  • ciężka choroba,
  • leczenie w szpitalu,
  • niezdolność do wykonywania pracy lub samodzielnego funkcjonowania spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem.

Przed powyższymi sytuacjami warto się finansowo zabezpieczyć. Oczywiście zakres polisy może być znacznie szerszy, wszystko zależy od Twoich potrzeb. Dokładne określenie tego, w jakich sytuacjach wypłacane jest ubezpieczenie, można ustalić razem z ubezpieczycielem.

A poza standardowymi polisami, które chronią życie i zdrowie, dostępne są także produkty, które łączą w sobie funkcję ubezpieczenia i inwestowania. Oznacza to, że w ramach ubezpieczenia na życie możesz oszczędzać na swoją przyszłość.

Przeczytaj więcej o ubezpieczeniu oszczędnościowym.

Cena ubezpieczenia na życie – co na nią wpływa? Ile kosztuje polisa i ubezpieczenie na życie?

To ile wyniesie składka twojego ubezpieczenia, zależy od tego, czego oczekujesz od ubezpieczenia. Inne preferencje ma głowa czteroosobowej rodziny, a inne singiel czy osoba uprawiająca wyczynowo sport. Zakres oferty oraz nasz stan cywilny mają zatem niebagatelny wpływ na propozycję, którą przedstawi nam ubezpieczyciel, a także jej finalną cenę. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie? Koszt może bardzo różnić się w zależności od oferty. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ na cenę ubezpieczenia wpływ ma wiele czynników. Wymienimy i pokrótce omówimy je poniżej.

Wysokość sumy ubezpieczeniowej

Największy wpływ na koszt polisy na życie ma to, jak wysokiej wypłaty świadczenia oczekujesz. Uniwersalna zależność jest następująca: im wyższa kwota polisy, tym droższa składka ubezpieczenia.

Wybrany zakres ochrony

Jeżeli wybierasz ubezpieczenie tylko na wypadek śmierci, to koszt będzie mniejszy niż w przypadku szerszego zakresu ochrony, który obejmuje dodatkowo nieszczęśliwe wypadki. W zależności od wykonywanego zawodu bądź uprawianego hobby ten aspekt będzie podlegał mocnej personalizacji.

Okres ubezpieczenia

Możesz ubezpieczyć się na rok (i najczęściej jest to minimalny okres), a także bezterminowo i na dożycie. W zależności od umowy składkę opłacasz jednorazowo lub regularnie. Im dłuższy okres, tym wyższy koszt.

Więcej o wysokości składek przeczytasz tu: Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia?

Wiek ubezpieczonego

Im jesteś starszy, tym więcej zapłacisz. Wynika to z tego, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania lub śmierci.

Stan zdrowia ubezpieczonego

Jeżeli cierpisz na przewlekłą chorobę czy genetycznie jesteś obciążony ryzykiem poważnego zachorowania, również zapłacisz więcej.

Wykonywany zawód

Wiele zawodów kwalifikowanych jest do grupy podwyższonego ryzyka np. górnik, strażak czy policjant. Osoby je wykonujące, muszą liczyć się z droższym ubezpieczeniem. To punkt powiązany z zakresem ochrony, o którym wspomnieliśmy wyżej, a nierozerwalnie zwiążany też z ilością niebezpiecznych sytuacji, z którymi będziemy mieli potencjalnie styczność.

Wyczynowe uprawianie sportu

Jeżeli wyczynowo trenujesz, jesteś narażony na kontuzje. Same sporty również bywają, przynajmniej na papierze, mniej lub bardziej kontuzjogenne. W związku z tym za ubezpieczenie zapłacisz więcej.

Warto też podkreślić, że znacznie mniej zapłacisz za ubezpieczenie grupowe niż ubezpieczenie indywidualne. Nie jest to jednak dobry sposób oszczędzenia na wysokości składki. Ubezpieczenie grupowe nie będzie tak skuteczne, jak to które dopasujesz indywidualnie do swoich potrzeb.

Zwróć też uwagę, że cena ubezpieczenie nie powinna być głównym kryterium wyboru. Zdecydowanie ważniejsze jest uwzględnienie wszystkich zdarzeń losowych, na wypadek których chcesz się ubezpieczyć.

Najlepsze ubezpieczenia na życie to zwykle właśnie to dopasowane do indywidualnych wymogów. Niekiedy więc najważniejszy nie będzie sam cennik, a właśnie stosunek ceny do zakresu ubezpieczenia. Jaka polisa na życie najlepsza? Sprawdź na konkretnych przykładach!

Ubezpieczenie na życie – ranking i porównanie ofert. Jaka firma oferuje najlepsze ubezpieczenie i polisę na życie?

Oferty poszczególnych firm mogą różnić się od siebie, dlatego warto przeanalizować ranking ubezpieczeń na życie. W Polsce działa wielu ubezpieczycieli, którzy konkurują między sobą o miano najlepszej firmy. Z tego względu masz szansę negocjować warunki, jakie będzie mieć polisa na życie. Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenie na życie w PZU

W PZU znajdziesz szereg zróżnicowanych opcji ubezpieczenia na życie. Między innymi dostępna jest oferta Wsparcie w Życiu i Zdrowiu. Mogą z niej skorzystać osoby od 18 do 69 roku życia. Cennik zależny jest od tego, jak szeroki zakres ochrony Cię interesuje i ile środków chcesz przeznaczyć na płacenie składki.

Ubezpieczenie na życie Generali

Ubezpieczenie na życie Generali dostępne jest w kilku wariantach. Spośród nich chętnie wybieraną jest opcja PLUS. Oferuje:

  • możliwość opłacania składek miesięcznie, kwartalnie, półrocznie i rocznie,
  • możliwość wyboru wysokiej sumy ubezpieczenia w razie śmierci,
  • gwarancja świadczenia w razie jednej z 40 poważnych chorób, np.: nowotworu, zawału serca, udaru, stwardnienia rozsianego, przeszczepu narządów,
  • wypłata odszkodowania w razie urazu niepowodującego trwałego uszczerbku na zdrowiu jak np.: złamania, zwichnięcia lub skręcenia.

Ubezpieczenie na życie w AXA

Od kwietnia 2021, w związku z połączeniem się firm, ubezpieczenie AXA dostępne jest pod nazwą UNIQA. Ofertę tej firmy znajdziesz poniżej.

Ubezpieczenie na życie w Aviva

Aviva oferuje ubezpieczenie na życie w wysokości nawet 800 000 zł. Składka ubezpieczeniowa zaczyna się już od 50 zł. Istnieje również możliwość wykupienia opcji leczenia za granicą już od 2 000 000 euro.

Ubezpieczenie na życie Warta

Warta oferuje ubezpieczenie na życie, które obejmuje:

  • ochronę w razie pobytu w szpitalu,
  • ochronę w razie zachowania na covid-19,
  • do dwóch mln euro na leczenie za granicą,
  • indywidualne dopasowanie do potrzeb klienta.

Czy wiesz, co to jest ubezpieczenie obowiązkowe? Sprawdź!

Ubezpieczenie na życie Allianz

Allianz oferuje ubezpieczenie na życie pod nazwą Bezpieczne Życie. Ubezpieczenie to pozwala między innymi na:

  • wypłatę jednorazowego świadczenia na wypadek śmierci,
  • wypłatę w sytuacji poważnego zachorowania,
  • świadczenia związane z pobytem w szpitalu.

Istnieje również możliwość poszerzenia pakietu o dodatkowe, indywidualnie dobrane świadczenia.

Ubezpieczenie na życie Uniqa

Uniqa to ubezpieczenia na życie, które dostępne jest w tzw. wariancie PLUS. Środki wypłacane są między innymi w wyniku:

  • śmierci (na skutek wypadku komunikacyjnego, wypadku przy pracy, zawału serca, udaru mózgu)
  • uszczerbku na zdrowiu,
  • pobytu w szpitalu,
  • uszczerbku na zdrowiu.

Ubezpieczenie na życie w Ergo Hestii

Ergo Hestia oferuje ubezpieczenie na życie z wysoką sumą ubezpieczenia do 4 mln złotych. Plan ustalany jest indywidualnie w zależności od oczekiwań oraz indywidualnych możliwości finansowych. Ubezpieczenie może być wpłacane na skutek śmierci lub choroby.

Dobra polisa na życie, czyli uważaj na wyłączenia

Zależy ci na dobrej polisie na życie? Koniecznie przeczytaj OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To dokument, który przygotował każdy ubezpieczyciel i z którego możesz z niego wywnioskować, jakie są warunki objęcia świadczeniem.

W OWU znajdziesz też m.in. definicje chorób objętych ochroną, dowiesz się, po jakim okresie polisa ulegnie przedłużeniu albo wygaśnie, co się stanie, jeśli spóźnisz się z opłaceniem składki itd. Warto poświęcić chwilę, żeby poznać warunki ubezpieczenia. Pomyśl tylko o sytuacji, w której regularnie opłacasz składkę, a w razie potrzeby nie otrzymasz odszkodowania. Nie będzie to wina ubezpieczyciela, a Twoja. I właśnie znajomość warunków ubezpieczenia Cię przed tym uchroni.

Szczególną uwagę zwróć na wyłączenia, czyli przypadki, w których ubezpieczający nie wypłaci ani Tobie ani twoim bliskim świadczenia. W teorii dotyczy to śmierci ubezpieczonego w wyniku wojny, aktu terrorystycznego czy samobójstwa. Mogą jednak znaleźć się tam bardziej prawdopodobne zdarzenia i wykluczenia, o których powinieneś wiedzieć.

Szukając odpowiedzi na pytanie: jakie ubezpieczenie na życie wybrać, zwróć uwagę właśnie na OWU. Czytanie dokumentacji może zająć trochę czasu, jednak tylko to da Ci pewność, że warunki zobowiązania Ci odpowiadają. Najlepsze ubezpieczenia na życie powinno mieć możliwie mało wyjątków od sytuacji, kiedy środki się należą.

Czy warto kupować ubezpieczenie na życie?

Może nam się wydawać, że zakup ubezpieczenia całkowicie chroni przed skutkami nieszczęśliwych wydarzeń. W praktyce natomiast okazuje się, że nie zawsze tak jest. Właśnie ze względu na wyłączenie odpowiedzialności niekiedy nie warto decydować się na ubezpieczenie na życie.

Zanim zdecydujesz, jaka polisa na życie będzie odpowiednia, sprawdź, w jakich sytuacjach mają więc miejsce wyłączenia. Zwykle będą to następujące przypadki:

  • śmierć w wyniku samobójstwa,
  • wystąpienie urazu pod wpływem alkoholu,
  • czas pobytu w szpitalu trwał dłużej niż zakłada OWU.

Nawet najlepsze ubezpieczenie na życie ma swoje słabe strony. W takim razie: czy warto mieć ubezpieczenie na życie? Czy najlepsza polisa na życie to coś, co powinien mieć każdy? Decyzję pozostawiamy czytelnikom, tymczasem dla ułatwienia przedstawiamy też tabelę sumującą argumenty "za" oraz "przeciw".

Polisa na życie – czy warto?

Polisa na życie  zalety

Polisa na życie – wady

  • Szeroki wybór ofert;
  • wsparcie finansowe wypłacane w trudnej sytuacji;
  • możliwość zabezpieczania swoich bliskich;
  • niska cena przy ofertach grupowych.
  • Przy ofertach indywidualnych składka na życie jest droższa;
  • konieczność płacenia za coś, z czego być może się nie skorzysta;
  • szeroki zakres wykluczeń powoduje, że odszkodowanie nie zawsze jest wypłacane.

Ubezpieczenie na życie ma nie tylko zalety, ale jednak wciąż liczba argumentów za tym, aby mieć je na wszelki wypadek, powoduje, że jest zdecydowanie opcją wartą rozważenia.

To też ważne! Co to jest ubezpieczenie dobrowolne?

Polisa ubezpieczeniowa – wybierz taką, z której będziesz zadowolony

Postanowiłeś wykupić polisę na życie? Zastanawiasz się jednak, jakie ubezpieczenie na życie jest najlepsze? Odpowiedź brzmi: to takie, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Pamiętaj, że im dłużej zwlekasz, tym więcej zapłacisz. Sprawdź więc, gdzie najlepiej się ubezpieczyć i wykup przynajmniej podstawowy zakres polisy ubezpieczeniowej.

Nie wybieraj pierwszej lepszej oferty, porównaj, jakie warunki cenowe proponują różne towarzystwa w ramach tej samej sumy ubezpieczeniowej lub co zaoferują ci w ramach tej samej kwoty składki. Tylko w ten sposób dokonasz najlepszego wyboru.

Dodano:
12 Gru 2018

6 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Krzysztof Ekspert 16 stycznia 2022
    Dobry artykuł!
    Serafin Anna Ekspert 18 stycznia 2022
    Dziękujemy i zachęcamy do przeczytania innych na naszej stronie ;)
  • Daniel Szymoniak Ekspert 14 maja 2021
    Pani Dagmaro- fajny artykuł, pomimo, że niewiele osób o tym myśli. Szkoda, że w szkole nie uczą podstaw jeśli chodzi o wybór ubezpieczenia, czy kredytu... Od wielu lat współpracuję z większością TU w Polsce. Żeby ochrona była odpowiednia- trzeba uwzględnić kilka podstawowych rzeczy: - zobowiązania- polisa powinna je spłacić - dzieci- warto zabezpieczyć koszty stałe jakby rodzic miał zostać sam (zależnie od wieku dziecka) - finanse- zabezpiecz wpływy, które mogą być utracone Prościej? 1. Ile pieniędzy miesięcznie byłoby potrzebne, gdyby dana osoba zmarła i przez jaki czas byłby potrzebny dostęp do takich środków? + dolicz kwotę spłaty wszystkich zadłużeń Wynik = suma ubezpieczenia (SU) z tytułu śmierci 2. Ile pieniędzy miesięcznie byłoby potrzebne, gdyby dana osoba była inwalidą potrzebującą opieki i przez jaki czas byłby potrzebny dostęp do takich środków? Wynik = SU z tytułu inwalidztwa 3. Z tytułu poważnego zachorowania najlepiej posiadać ochronę na poziomie od 100.000zł wzwyż. To powinna być podstawa ochrony, którą moim zdaniem warto rozszerzyć o: - złamania, wypadki - pobyt w szpitalu Chociaż wiadomo, budżet nas czasami ogranicza i trzeba myśleć zdroworozsądkowo. Wybór TU i agenta jest już trudniejszym zadaniem niż policzenie optymalnych SU. Trzeba zwracać uwagę na wyłączenia, zakres, definicje ryzyk. Najlepiej jest połączyć ochronę z dwóch/trzech firm, np. od śmierci i inwalidztwa firma X, a zachorowania firma Y- to tylko przykład, chodzi o to, aby z ofert wybrać to co w nich najlepsze. Poza polisą warto skonsultować sposób dziedziczenia w swoim przypadku i ochronę uzupełnić odpowiednim testamentem. Napisanie go nie wywołuje skutku śmiertelnego, a Waszym bliskim może znacząco ułatwić życie. Powodzenia w poszukiwaniach i wiele zdrowia. Oby nikt z Was nie musiał z polis nigdy korzystać! Pozdrawiam Daniel Szymoniak
    abcd Ekspert 23 grudnia 2022
    Szkoda, że w szkole nie uczą podstaw jeśli chodzi o wybór ubezpieczenia, czy kredytu... - to bardzo mądre zdanie .. tylko kto by tego uczyl?
    Serafin Anna Ekspert 29 grudnia 2022
    Cześć, w idealnym świecie oczywiście praktycy. No ale wszyscy wiemy, jak wygląda ten apsekt polskiej edukacji. Warto jednak samemu się edukować i uwrażliwiać na to swoje dzieci, bo chociażby w internecie jest mnóstwo dostępnych źródeł.
  • Dagmara Sudoł Ekspert 26 listopada 2019
    Cześć Agata, a czym kierowałaś się przy wyborze tego ubezpieczyciela? Pozdrawiam
    daria Ekspert 18 stycznia 2021
    tu nie Agata, ale również mam od nich ubezpieczenie. ja się kierowałam ceną, ofertą oraz opiniami w internecie.
  • Agatka Kowalczyk Ekspert 25 listopada 2019
    wybrałam kilka lat temu ubezpieczenie ergo hestia i nie narzekam
    jolcia Ekspert 10 maja 2022
    ja właśnie stoje przed wyborem ubezpieczyciela i poważnie rozważam ofertę hestii. Mówisz, że spoko jest? Jesteś zadowolona?
  • Dagmara Sudoł Ekspert 08 października 2019
    Hej, oczywiście w sytuacji śmiertelnego wypadku pieniądze z ubezpieczenia wypłacane są osobom bliskim. Skrót myślowy, dzięki za czujność. Pozdrawiam
  • v342 Ekspert 04 października 2019
    to zdanie jest bez sensu ;W ramach ustalonych warunków polisy na życie ubezpieczyciel gwarantuje ci wypłatę świadczenia w sytuacji śmiertelnego wypadku...

Podobne artykuły