XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Lublin, Chełm, Rzeszów i Przemyśl z tytułem Miasta Ratownika. "To ogromne wyróżnienie"

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 6 kwietnia 2023 - 10:40 | Zaktualizowano: 6 kwietnia 2023 - 10:43
Prezydenci Lublina i Chełma dziękują przywódcy Ukrainy za tytuł „Miasta Ratownika”, który otrzymali z jego rąk osobiście podczas uroczystości w Chełmie (Lubelskie). "To ogromne wyróżnienie dla miasta i mieszkańców".
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odznaczył prezydentów Chełma, Lublina, Rzeszowa i Przemyśla tytułem "Miasta Ratownika".
  • Pomoc dla Ukrainy ma twarze konkretnych uchodźców z Ukrainy. Jestem dumny, że mogliśmy pokazać, jak bardzo otwarte są nasze serca - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk, dziękując prezydentowi Ukrainy za ogromne wyróżnienie dla miasta i mieszkańców.
  • W podobnym tonie wypowiadał się prezydent Chełma. - Jestem ogromnie dumny, ponieważ jest to dla mnie i mieszkańców wielki zaszczyt - podkreślił Jakub Banaszek.

Pomoc dla Ukrainy ma twarze konkretnych uchodźców

W Chełmie (Lubelskie) prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odznaczył prezydentów Chełma, Lublina, Rzeszowa i Przemyśla tytułem "Miasta Ratownika".

"Nie wiadomo jakie wyzwania są jeszcze przed nami, bo ukraińscy żołnierze dzielnie i niezwykle bohatersko walczą na linii frontu za wolność Ukrainy, za bezpieczną Polskę i Europę" - mówił podczas uroczystości odznaczenia prezydentów Chełma, Rzeszowa, Lublina i Przemyśla przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zwrócił uwagę, że pomoc dla Ukrainy ma dla niego twarze konkretnych uchodźców z Ukrainy, którym udało się pomóc. "To również tysiące wolontariuszy i wolontariuszek, którzy w kilka godzin po pierwszych atakach byli już w gotowości, by pomagać, by otworzyć drzwi swoich domów dla nieznajomych. Jestem dumny, że mogliśmy pokazać, jak bardzo otwarte są nasze serca" - podkreślił prezydent Lublina. Podziękował również prezydentowi Ukrainy za to ogromne wyróżnienie dla miasta i mieszkańców.

Jak dodano, w ub.r. ponad 2 mln uchodźców zatrzymało się w Lublinie przejazdem, a ok. 165 tys. mieszkańców Ukrainy spędziło w Lublinie przynajmniej jedną noc. Szacuje się, że w momencie ich największego napływu na terenie miasta przebywało ponad 68 tys. ukraińskich obywateli.

Prezydent Chełma Jakub Banaszek podkreślił, że jest niezwykle dumny z faktu, iż na miejsce spotkania z przedstawicielami samorządów, które od ponad roku nieprzerwanie niosą pomoc uchodźcom, Wołodymyr Zełenski wybrał właśnie Chełm. "Jestem ogromnie dumny, ponieważ jest to dla mnie i mieszkańców Chełma wielki zaszczyt" - zaznaczył.

Banaszek przypomniał również, że Chełm to miasto symboliczne, które łączy w sobie dwie historie i dwie kultury: polską i ukraińską. Świadczy o tym - jak podkreślił - obraz Matki Bożej Chełmskiej, którego ikonę wręczył Wołodymyrowi Zełenskiemu. "Oryginał obrazu znajduje się bowiem w Łucku na Ukrainie, zaś kopia w Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chełmie" - dodano w komunikacie.

Tytuł "Miasto Ratownik" to symboliczne podziękowanie dla miast partnerskich za zaangażowane w pomoc Ukrainie

Tytuł "Miasto Ratownik" ustanowił w ubiegłym roku Wołodymyr Zełenski jako symboliczne podziękowanie dla miast partnerskich, które są zaangażowane w niesienie pomocy Ukrainie i jej obywatelom w związku ze zbrojną inwazją Rosji.

Kancelaria Premiera załączyła zdjęcia z przekazania odznaczeń, na których widać m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wiceszefa MSWiA, pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Pawła Szefernakera oraz samorządowców.

"Nie wiadomo jakie wyzwania są jeszcze przed nami, bo ukraińscy żołnierze dzielnie i niezwykle bohatersko walczą na linii frontu za wolność Ukrainy, za bezpieczną Polskę i Europę" - mówił cytowany przez Kancelarię Premiera Mateusz Morawiecki podczas uroczystości odznaczenia prezydentów.

Prezydent Zełenski przybył w środę do Polski z oficjalną wizytą, pierwszą od czasu rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej agresji na Ukrainę w lutym 2022 roku; spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim; wziął też udział w Polsko-Ukraińskim Forum Gospodarczym. Prezydenci Polski i Ukrainy wygłosili też przemówienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!