18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Inwazja Cochliomyia hominivorax

Alert na Kostaryce. Plaga mięsożernych much

11.04.2024  10:00
Alert na Kostaryce. Plaga mięsożernych much śrubowych
Alert na Kostaryce. Plaga mięsożernych much śrubowych Fot: Shutterstock/Rmd_17, Shutterstock/Jakub Maculewicz

Kostaryka i wymarzone wakacje w 2024 roku? Nie do końca. Władze Kostaryki ogłosiły stan wyjątkowy z powodu ataku mięsożernych owadów. Muchówki z Nowego Świata, czyli muchy śrubowe (Cochliomyia hominivorax) stanowią poważne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Infekcja grozi śmiercią.

Wakacje na Kostaryce bezpieczne? Niekoniecznie. Państwo w Ameryce Centralnej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym zmuszone było ogłosić stan wyjątkowy. Powodem są śmiercionośne larwy, trzykrotnie większe od zwykłych much. Muchy śrubowe (Cochliomyia hominivorax) zagrażają zwierzętom, ale niestety, stwierdzono zakażenia u ludzi.

Kostaryka i stan wyjątkowy. Muchy śrubowe atakują ludzi

Wycieczka na Kostarykę coraz bardziej ryzykowna. Niebezpiecznie wzrosła populacja mięsożernych much śrubowych Cochliomyia hominivorax. Do tej pory atakowały głównie zwierzęta, ale w ich menu znalazły się także ludzie. Jak informuje Onet, samice tych pasożytów składają od 250 do 500 jaj w otwartych ranach ciepłokrwistych zwierząt. A zakażenia taką muchówką to nie żarty – zaczyna się od bolesnych zmian skórnych z wydzieliną płynną. Konieczny jest zabieg chirurgiczny, by usunąć śmiercionośne larwy muchówek.

Co gorsza, nawet po usunięciu larw, istnieje wysokie zagrożenie infekcjami wtórnymi, więc po operacji pacjent wymaga skrupulatnej opieki lekarskiej. Larwy po wykluciu wchodzą coraz głębiej w tkankę, prowadząc do groźnych infekcji. Istnieje ryzyko śmierci żywiciela.

Mucha śrubowa Cochliomyia hominivorax
Mucha śrubowa Cochliomyia hominivorax Fot: Shutterstock/Murilo Mazzo
Muchówki z Nowego Świata (Cochliomyia hominivorax) występują w Ameryce Południowej i Północnej. W USA udało się ich pozbyć w drugiej połowie ubiegłego wieku. Owady są bardzo niebezpieczne. Samice składają od 250 do nawet 500 jaj w otwartych ranach dowolnego gatunku ssaków (a czasem ptaków)- informuje O2.pl.

Muchówki Cochliomyia hominivorax w Ameryce Środkowej dziesiątkują stada zwierząt hodowlanych. Kostarykańskie ministerstwo zdrowia i SENASA oficjalnie potwierdziły pierwszy przypadek wystąpienia pasożyta u człowieka. Prowadzone są szeroko zakrojone działania kontrolne, by powstrzymać plagę mięsożernych muchówek. Służby ostrzegają, by chronić otwarte rany, które dla tych groźnych muchówek są jak zaproszenie na ucztę.

Kostaryka
Kostaryka Fot: Shutterstock/Gianfranco Vivi
Zaapelowano także do wszystkich osób, które mogły mieć kontakt z larwami do natychmiastowej wizyty u lekarza. Konieczne jest wówczas wdrożenie odpowiedniego leczenia, by zniwelować ryzyko poważnej infekcji- informuje Fakt.

Stany Zjednoczone kilka dekad temu zmagały się z plagą much śrubowych. Zastosowano jednak technikę sterylnych owadów – sterylizowano samce much promieniowaniem. Zagrożenie w USA zostało ostatecznoie wyeliminowane w 1982 roku. Obecnie plaga tych groźnych much opanowuje Amerykę Środkową, szczególnie w Kostaryce, Meksyku, Panamie i na Jamajce.

Wycieczka na Kostarykę. Czy na Kostaryce jest bezpiecznie?

Czy Kostaryka to bezpieczne miejsce na wakacje? Turystom zagrażają nie tylko muchy. W Kostaryce w 2023 roku odnotowano gwałtowny wzrost liczby zabójstw. Najniebezpieczniejsza jest prowincja San Jose gdzie odnotowano wzrost liczby zabójstw o 86 proc.

Jeszcze niedawno był to najbezpieczniejszy kraj w regionie, jednak działalność gangów narkotykowych doprowadziła do rosnącej fali przemocy. Wskaźnik zabójstw wzrósł z poziomu 12,5 na 100 tysięcy mieszkańców do poziomu 17,2 o czym na niedawnej konferencji prasowej mówił dyrektor Agencji Dochodzeń Sądowych (OIJ) Randall Zuniga.

Minister bezpieczeństwa Mario Zamora o taką sytuację obwinia wpływ karteli meksykańskich i zwiększoną produkcję kokainy w Kolumbii. „Tendencja do wyrównywania rachunków wzrosła do 70 proc., czyli poziomu, jakiego nie mieliśmy wcześniej” – stwierdził Randall Zuniga.

W 2023 roku w Kostaryce, gdzie ponad 70 lat temu rozwiązano armię, doszło do 907 zabójstw. Stanowi to wzrost o 38 proc. w porównaniu z 2022 rokiem– przekazała agencja Reutera. (TVN24)

Źródło: Planeta.pl, O2.pl, Fakt, Onet, Radio ZET

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje