whitebit

Rzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował komunikat w sprawie inflacji konsumenckiej (CPI)







  • wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2018 r. w stosunku do maja 2018 r. wyniósł 100,1 (wzrost cen o 0,1%).
  • wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2018 r. w stosunku do czerwca 2017 r. wyniósł 102,0 (wzrost o 2,0%).
  • wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w II kwartale 2018 r. w stosunku do I kwartału 2018 r. wyniósł 100,5 (wzrost cen o 0,5%).
  • wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2018 r. w stosunku do I półrocza 2017 r. wyniósł 101,6 (wzrost cen o 1,6%).

Stabilność cen zagrożona

Nieco wcześniej Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) poinformowało, iż Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2018 r. wzrósł o 0,6 punktu.

Źródło: BIEC

To drugi z rzędu miesiąc, kiedy czynniki inflacjogenne w gospodarce przybierają na sile. O ile przed miesiącem wśród czynników mających wpływ na inflację dominowały czynniki decydujące o kosztach prowadzenia działalności gospodarczej, o tyle obecnie dołączyły do nich oczekiwania producentów i konsumentów.

W dalszym ciągu najistotniejsze znacznie dla kształtowania się cen w najbliższej przyszłości mają czynniki kosztowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Są to przede wszystkim wyższe koszty importu surowców, w tym zwłaszcza ropy naftowej. Jej cena na rynkach światowych od początku roku wzrosła o blisko 14%. Jednocześnie od kwietnia br. obserwujemy tendencję do osłabiania się złotego. W ostatnich miesiącach stracił on około 8% swej wartości. Odziaływanie tych dwóch czynników podraża import ropy naftowej, co bezpośrednio kształtuje cenę benzyny a w dalszej perspektywie przyczyni się do wzrostu cen detalicznych pozostałych towarów. Słabszy złoty podraża import wszystkich sprowadzanych do kraju surowców i towarów oraz skłania krajowych producentów do podnoszenia cen. Średnioroczny wzrost cen producentów (PPI) wyraźnie przyspieszył w ostatnich miesiącach i w maju br. sięgnął 2,8%.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




W odpowiedzi na rosnące koszty, pracodawcy coraz częściej wskazują na konieczność podnoszenia cen (…) Nasiliły się również oczekiwania konsumentów na wzrost cen. W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku odsetek tych przedstawicieli gospodarstw domowych, którzy spodziewali się przyspieszonego wzrostu cen systematycznie zmniejszał się. Związane to było najprawdopodobniej ze stabilizacją cen żywności na początku 2018 roku. W ciągu ostatnich trzech miesięcy nastąpiło odwrócenie tendencji i oczekiwania inflacyjne konsumentów stopniowo nasilają się. Przybywa tych osób, które spodziewają się, że ceny będą rosły szybciej niż dotychczas. – czytamy w raporcie.

EURPLN

Spoglądając na notowania pary walutowej EURPLN zauważymy, że kurs niemal od początku tygodnia porusza się w konsolidacji, której górne ograniczenie zbiega się precyzyjnie z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego. Fakt ten sprawia, że coraz bardziej prawdopodobne wydaje się możliwe wybicie dołem i kontynuacja spadków, dla których realnym zasięgiem okazują się nawet okolice poziomu 4.26.

Handlujesz w trakcie danych makroekonomicznych? Sprawdź jak szybko zrealizujesz zlecenie na rachunkach Tickmill>>>




xm
EURPLN H4

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 70 min. spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkiem Jóźwiakiem


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















  • Powiązane zagadnienia:
Zajmuje się rynkiem akcji, walut oraz kryptowalut. Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz współtwórca kanału Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019 oraz Srebrnym Laurem Invest Cuffs w kat. Analityk Roku 2022.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj