Opiekunowie niepelnosprawnych równo traktowani

To od rządu zależy, czy zdecyduje się wydać miliardy, czy też zmniejszy liczbę uprawnionych do świadczeń.

Publikacja: 22.10.2014 09:33

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Nie można różnicować sytuacji opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych ze względu na czas powstania niepełnosprawności podopiecznego. Tak wynika z wyroku Trybunały Konstytucyjnego (sygnatura akt: K 38/13).

Bez różnicowania

Orzekł on wczoraj o niezgodności z konstytucją regulacji, która daje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli niepełnosprawność powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole, nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

– Jeżeli rodzic zrezygnuje z zatrudnienia, by sprawować opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem mającym 30 lat, to nabędzie prawo do świadczenia, jeśli niepełnosprawność powstała przed uzyskaniem pełnoletności. Opiekunowi osoby, która stała się niepełnosprawna, gdy miała 19 lat, świadczenie nie będzie w ogóle przysługiwało – mówił w uzasadnieniu orzeczenia o obecnym stanie prawnym i niekonstytucyjnym różnicowaniu sędzia Marek Zubik.

15 tys.

osób otrzymuje specjalny  zasiłek opiekuńczy

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego takie zróżnicowanie jest niezgodne z art. 32 ustawy zasadniczej, czyli zasadą równości wobec prawa. Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych należą do tej samej grupy. Trybunał nie przesądził przy tym, jaki model wsparcia powinien przyjąć ustawodawca. Na pewno może je różnicować w zależności od sytuacji materialnej rodziny.

– Społeczeństwo powinno wspierać swoich członków, ale tylko wtedy, gdy sami nie mogą przezwyciężyć swojej trudnej sytuacji – uzasadniał sędzia Zubik. Sędzia podkreślił jednak, że ustawodawca nie może odbierać świadczeń tym, którzy uzyskali już do nich prawo.

Rząd ma wybór

930 tys.

osób – dorosłych i dzieci – ma orzeczenie o niepełnosprawności kwalifikujące do wsparcia

– Zgodnie z wyrokiem ustawodawca może zrobić w zasadzie wszystko, może nawet zmniejszyć liczbę uprawnionych do pomocy, zmieniając system orzecznictwa o niepełnosprawności. Ważne, by traktował wszystkich równo, przy uwzględnieniu sytuacji majątkowej jego całej rodziny – komentuje Paweł Kubicki ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Ukrytymi Niepełnosprawnościami.

Zgodnie z wyrokiem ustawodawca może zróżnicować sytuację opiekunów osób dorosłych i niepełnosprawnych dzieci. Rodzice najmłodszych otrzymują bowiem wyższe świadczenia.

Z takiego rozstrzygnięcia nie są zadowoleni opiekunowie osób dorosłych.

– Wykonujemy taką samą pracę jak opiekunowie niepełnosprawnych dzieci. Całą dobę – mówi Danuta Janoszka.

– Niewątpliwie potrzebna jest systemowa reforma wsparcia rodzin z osobami niepełnosprawnymi stwarzająca szanse godnego życia – komentuje Katarzyna Roszewska z Komisja Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

Nie można różnicować sytuacji opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych ze względu na czas powstania niepełnosprawności podopiecznego. Tak wynika z wyroku Trybunały Konstytucyjnego (sygnatura akt: K 38/13).

Bez różnicowania

Pozostało 92% artykułu
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił