Logo Polskiego Radia
Czwórka
Anna Wierzbicka  25.08.2021

Ołów - skąd się może wziąć w naszym organizmie?

Wraz z rozwojem cywilizacji zaczęliśmy wykorzystywać coraz więcej związków i metali ciężkich. Niestety część z nich, takich jak ołów ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Sprawdzamy, jakie mogą być jego źródła.

hałas dziewczyna shutter 1200 Srdjan Randjelovic.jpg
Smog akustyczny. Jaki wpływ ma na nas wszechobecny zgiełk?

Jak wynika z badań ludzkich szczątków, na przestrzeni wieków rozwój przemysłu spowodował, że w ciałach ludzi odkłada się więcej ołowiu. Co prawda coraz większą wagę przykładamy do zminimalizowania użycia metali ciężkich w naszym życiu, jednak w dalszym ciągu są w nim obecne.


Posłuchaj
04:34 Czwórka/Czat Czwórki - ołów 25.08.2021.mp3 Eksperci mówią o źródłach ołowiu (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Kiedyś jednym z powszechniejszych źródeł emisji ołowiu była benzyna, ale od wielu lat stosowana jest benzyna bezołowiowa. - Pamiętajmy jednak, że silniki samochodowe składają się z metali i ze stopów metali, które się ścierają - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Utarło się, że mówiąc o samochodach, myślimy o spalinach, ale samochody to również inne źródła zanieczyszczeń, tych pyłowych, takich jak ścierające się opony i klocki hamulcowe.

smog free 1200.jpg
Smog jak pyłki brzozy. Alergia, której nie da się "odczulić"

Czytaj także:

Ołów i inne metale ciężkie są potrzebne w produkcji urządzeń elektronicznych i baterii. Używamy go coraz więcej, zwłaszcza że baterie są coraz większe. - Ostatnie lata to jest, można powiedzieć, tsunami profesjonalnych dużych baterii, w tym baterii samochodowych - tłumaczy ekolog Dominik Dobrowolski. - Produkowane są duże przemysłowe lub motoryzacyjne baterie i akumulatory. Takie baterie zawierają m.in. ołów, cynk, rtęć, nikiel, zatem przyszłość świata to są doskonałe baterie, które będą musiały podlegać właściwemu recyklingowi.

Gorzej jeżeli nie trafią w odpowiednie miejsce i znajdą się w lesie. Wtedy niebezpieczne substancje mogą się przedostać choćby do wód gruntowych, a stamtąd już prosta droga do naszych organizmów.

Czytaj także:

Źródłem ołowiu w naszym organizmie może być również środowisko pracy. Narażeni na jego obecność są zwłaszcza górnicy i pracownicy zakładów chemicznych. Jednak prawdziwą i dość powszechną kopalnią metali ciężkich są papierosy. - Nie jest to odkrycie, bo papierosy mają dużo substancji smolistych, które z całą pewnością szkodzą i których nasz organizm nie toleruje - mówi dietetyczka Justyna Belinowska.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 25.08.2021

Godzina emisji: 15.43

aw