Warszawa. Co z kanalizacją w dzielnicy Wawer?

Radny Rafał Czerwonka przeanalizował tempo inwestycji Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Wnioski są bardzo smutne.

Warszawa. Co z kanalizacją w dzielnicy Wawer?, źródło: MPWiKTu Stolica
Warszawa. Co z kanalizacją w dzielnicy Wawer?, źródło: MPWiK

– Mimo iż Wawer jest częścią Warszawy od 1951 r., w dalszym ciągu duża część mieszkańców tej dzielnicy nie posiada podstawowej infrastruktury technicznej, jaką jest sieć kanalizacyjna – zwraca uwagę radny. – Podobny problem dotyczy zresztą także sieci wodociągowej, co brzmi jeszcze bardziej groteskowo, no bo jakże w ogóle można dzisiaj żyć bez bieżącej wody?

Kiedy "woda z miasta"?

Jak zauważa radny, tempo rozwoju wodociągów i kanalizacji w Wawrze jest "wysoce niewystarczające". Najlepiej wiedzą o tym ci, którzy od kilkudziesięciu lat są przekonywani przez urzędników o tym, że "wodę z miasta", albo "połączenie z Czajką" będą mieli już za kilka lat.

– Nowi mieszkańcy bez dostępu do mediów (np. Aleksandrowa czy dużej części Radości) często wciąż wierzą w zapewnienia, że raptem za kilka lat i do nich dotrą te osiągnięcia cywilizacji – pisze radny Czerwonka.

reklama

Samorządowiec szczegółowo przeanalizował aktualny plan inwestycyjny MPWiK, przyjęty na początku ubiegłego roku. Przewiduje on, że do 2028 r. cały Wawer zostanie skanalizowany i objęty wodociągami. W tym czasie miałoby zostać wybudowane w Wawrze 190 km sieci kanalizacyjnej i 121 km sieci wodociągowej.

Ciągle nowe terminy

W lutym na posiedzeniu dzielnicowej komisji rozwoju MPWiK poinformował, że w tym roku planuje zbudować na terenie Wawra zaledwie 5,2 km sieci wodociągowej i tylko 2,9 km sieci kanalizacyjnej.

– W przypadku kanalizacji, przy takim tempie rozwoju sieci, aby wybudować to, co MPWiK obiecuje w swoich planach do 2028 r., jak można łatwo policzyć, potrzebne byłoby nie sześć lat, a nieco ponad sześć dziesięcioleci – komentuje radny. – To dziesięć razy dłużej! MPWiK średnio co dwa lata aktualizuje swój plan inwestycyjny i przesuwa wciąż niezrealizowane (w tym także nierozpoczęte) projekty na lata następne. Widać to po zapoznaniu się ze szczegółowym stanem realizacji poszczególnych projektów inwestycyjnych na lata 2021- 2028, który MPWiK przedstawił w piśmie z 16 lutego, będącym odpowiedzią na moją interpelację.

Okazuje się, że 14 proc. projektów kanalizacyjnych znajduje się na początkowym etapie wyłaniania wykonawcy prac projektowych, a dla aż 45 proc. projektów nie podjęto jeszcze jakichkolwiek prac. W dziedzinie rozwoju sieci wodociągowej jest podobnie. 8 proc. inwestycji jest dopiero na etapie wyboru projektantów, zaś dla 50 proc. projektów nie podjęto żadnych działań.

Mało kto doczeka

– Nie ma takich cudów, żeby zrealizować plan w kilka najbliższych lat, podczas gdy w 60 proc. leży on wciąż odłogiem, bo nie rozpoczęło się jeszcze nawet projektowanie – podsumowuje Rafał Czerwonka. – Dotychczasowa praktyka pokazuje, że etap przygotowawczy dla każdej z inwestycji zajmuje minimum trzy lata, ale często jest to wiele więcej niż nawet pięć lat.

źródło: MPWiKTu Stolica
źródło: MPWiK
reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło: Tu Stolica
Data utworzenia: 5 maja 2022, 11:47
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.