Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 20:55

Regeneracja turbin oraz filtrów DPF z Turbokrymar.pl

Filtr cząstek stałych mimo upływu lat dalej jest postrachem wśród kierowców. Jeszcze kilka lat temu filtr zapełniony zanieczyszczeniami trzeba było wymienić, co wiązało się ze sporymi kosztami. Wiele osób decydowało się na usunięcie dpfa, chociaż tego nie polecamy - to rozwiązanie jest nielegalne w naszym kraju. Na szczęście aktualna technologia pozwala nam na zabieg zwany regeneracja dpf.
  • 21.08.2019 10:00
  • Autor: Materiał partnera
Regeneracja turbin oraz filtrów DPF z Turbokrymar.pl

Czym jest filtr cząstek stałych?

Pierwsze auta z tym rozwiązaniem pojawiły się na europejskich drogach na początku XXI wieku w celu zmniejszenia zanieczyszczeń produkowanych przez samochód. Filtr ten jest montowany w układzie wydechowym silników wysokoprężnych i benzynowych. Jego główne zadanie to oczyszczanie gazów spalinowych z cząstek stałych, czyli dla przykładu sadzy lub popiołu. DPF umożliwia zmniejszenie emisji tak zwanego ciemnego dymu, który był w przeszłości charakterystyczny dla motorów Diesla. Cząsteczki stałe z układu wydechowego uznaje się za jedną z przyczyn powstawania smogu i szkodliwych dla zdrowia cząstek PM 2,5 i PM10. Cząsteczki osiadają na powierzchni właściwej filtra, czyli ściankach i włóknach. Prawidłowa wydajność to 85% do 100%. Oznacza to, że do atmosfery przedostaje się 85% mniej zawartości zanieczyszczeń.

Filtry suche i mokre

Filtry dzielimy na dwa podstawowe rodzaje:

  • filtry mokre stosowane głównie w Peugoetach i Citroenach
  • filtry suche

Początkowo producenci zapewniali, że tylko filtry mokre są podzespołami eksploatacyjnymi i będą potrzebowały wymiany po zrobieniu określonego przebiegu. Natomiast filtry suche miały wystarczać na całe życie pojazdu, a w dodatku nie trzeba było ich uzupełniać płynami. Niestety, po latach okazało się, że obietnice nie są realne - filtry zazwyczaj zapychały się po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów. W założeniu sprawny dpf miał regenerować się sam. W układzie znajdują się czujniki mające za zadanie badać na bieżąco przepustowość. Jeżeli ciśnienie wzrasta ponad określony przez producenta poziom oznacza to, że kanaliki są zapchane. W tej sytuacji silnik zmienia prace w celu wzrostu temperatury w filtrze i wypalenia zgromadzonej sadzy. Cały proces działał całkiem dobrze podczas jednostajnej szybkiej jazdy. Problem zaczyna się w mieście, gdzie trasy są zwyczajnie za krótkie żeby ukończyć proces samoczynnej regeneracji. Efektem tego jest gorsze smarowanie samochodu, większe spalanie oraz praca głowicy i turbosprężarki pod wpływem wyższych temperatur. Na szczęście samochód samodzielnie włączy się w tryb awaryjny, w innym przypadku komponenty auta mogłyby zostać poważnie uszkodzone.

Regeneracja filtra w warsztacie

Wymiana urządzenia to zazwyczaj koszt kilku tysięcy złotych. Na szczęście na terenie naszego kraju wciąż przybywa warsztatów, które zajmują się regeneracją filtrów. W jaki sposób są czyszczone? Niektóre serwisy proponują myjkę ciśnieniową oraz płyn do mycia kominków, co oczywiście nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę. Inny sposób to mycie filtra w myjkach ultradźwiękowych za pomocą silnych detergentów. Najbardziej profesjonalne jest czyszczenie metodą hydrodynamiczną. Proces usuwania popiołu, nasadu i drobin trwa około godzinę i kosztuje 500 zł. Jeżeli dpf nie został w żaden sposób uszkodzony to jego przepustowość wraca do początkowej.

Jaki warsztat wybrać?

Regeneracja filtra DPF to dość skomplikowany proces i trzeba go powierzyć firmie, która ma duże zaufanie na rynku. Ważne, żeby warsztat był wyposażony w najnowsze technologie, miał najlepszych fachowców i był liderem na rynku. Wszystkie te założenia spełnia firma Turbokrymar.pl, co jednoznacznie sprzyja regeneracji filtrów.

--- Artykuł sponsorowany ---