REKLAMA
PORTFEL GWIAZD

Halving bitcoina już za nami. Przychody górników kryptowalut miały spaść, ale wzrosły

Michał Misiura2024-04-22 11:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2024-04-22 11:00

Czwarty halving bitcoina zmaterializował się pod koniec zeszłego tygodnia i doprowadził do gwałtownego zmniejszenia liczby BTC trafiających do górników kryptowalut. Spółki miningowe przygotowywały się na to wydarzenie na różne sposoby, a ich notowania traciły od początku kwietnia. Z nieoczekiwaną pomocą przyszedł im protokół "Rune".

Halving bitcoina już za nami. Przychody górników kryptowalut miały spaść, ale wzrosły
Halving bitcoina już za nami. Przychody górników kryptowalut miały spaść, ale wzrosły
fot. Chiasson Paul/CP/ABACA / Abaca Press / / FORUM

Mający miejsce kilka dni temu halving bitcoina ograniczył nagrody blokowe, których wysokość spadła o połowę - do 3,125 BTC. Najmocniej mieli odczuć to górnicy kryptowalut, którzy już od dawna starali się dywersyfikować modele biznesowe, unowocześniać infrastrukturę czy rozszerzać działalność na sektor sztucznej inteligencji.

Według danych "CompaniesMarketCap" na giełdach są notowane 22 spółki działające w branży cyfrowego górnictwa. Halving, jeszcze przed swoim nadejściem, odbił się negatywnie na notowaniach zdecydowanej większości z nich. Zgodnie z niedawną notatką JP Morgan od początku miesiąca do połowy kwietnia akcje 14 firm miningowych monitorowanych przez bank straciły łącznie 28%.

Największa przecena dotknęła w tym okresie amerykańską spółkę Stronghold Digital, której akcje spadły o 46%. Najmniejsze straty odnotował singapurski Bitdeer, którego notowania skurczyły się do 15 kwietnia o 20%. Największa pod względem kapitalizacji rynkowej spółka miningowa - Marathon Digital - odnotowała w tym czasie spadek notowań o prawie 30%.

Wygląda jednak na to, że rynek mógł zareagować na wyrost. Jak opisywało “CNBC”, analitycy Needham w swojej notatce z 16 kwietnia wyliczali, że przy wycenie bitcoina powyżej 60 000 USD kryptowalutowi górnicy notowani na giełdzie praktycznie nie odczują negatywnych skutków halvingu. Szacowane marże EBITDA spółek zajmujących się wydobyciem BTC powinny pozostać na podobnym poziomie co przed nim, o ile kryptowaluta utrzyma się powyżej tego progu.

Analitycy JP Morgan wyrazili podobną opinię w swojej notatce sprzed tygodnia, zwracając uwagę, że aktualna słabość spółek miningowych może stanowić dogodny punkt wejścia dla inwestorów. Potwierdzili również swoje “bycze” nastawienie do spółki Riot Blockchain.

Notowania spółek związanych z wydobyciem bitcoinów zaczęły odbijać krótko po rekomendacjach i tuż przed halvingiem. Podczas piątkowej sesji 19 kwietnia akcje Riot Blockchain zyskały 10,13%, Marathon Digital odnotował wzrost o 9,78%, a walory spółki GRIID Infrastructure umocniły się 8,89%.

companiesmarket.com

Tego dnia spadały wyłącznie notowania producentów koparek kryptowalut Gryphon Digital Mining (-2,16%), BIT Mining (-6,13%) oraz Caanan (-18,25%).

W momencie pisania tego tekstu - 22 kwietnia o godzinie 9:30 - kurs bitcoina sięgał 66 000 USD.

Kurs bitcoina 22 kwietnia 2024 r. (Tradingview)

Nieoczekiwany sojusznik kryptowalutowych górników: tokeny na bitcoinie

Oprócz wysokiego kursu bitcoina, który sprawia, że kryptowalutowi górnicy nie muszą na ten moment obawiać się nagłego spadku zysków, w chwili halvingu doszło do premiery, która podniosła ich zarobki. Długo oczekiwanemu wydarzeniu, które zmniejszyło nagrodę blokową, towarzyszyło uruchomienie protokołu "Runes". Zbieżność dat była pomysłem programisty, który stoi za rozwiązaniem.

Nowy protokół w sieci bitcoina pozwala na tworzenie na jego blockchainie tokenów na podobnej zasadzie, jak ma to miejsce w łańcuchu bloków ethereum. Do tej pory najstarsza kryptowaluta była pozbawiona tej funkcji. Użytkownicy nie mogli w prosty sposób emitować na niej własnych tokenów.

Twórca "Runes" to Casey Rodarmor, znany również z uruchomienia protokołu "Bitcoin Ordinals", dzięki któremu na blockchainie najstarszej kryptowaluty pojawiły się tokeny NFT. Podobnie jak wtedy również teraz premiera nowego rozwiązania doprowadziła do skokowego wzrostu aktywności w sieci bitcoina, a co za tym idzie - podbiła opłaty transakcyjne. 

Opłaty transakcyjne to drugi element wynagrodzenia górników kryptowalut. Otrzymują je obok nagród blokowych, które spadły w wyniku halvingu. Po jego przeprowadzeniu oraz uruchomieniu protokołu "Rune", które zbiegły się w czasie w nocy z 20 na 21 kwietnia, opłaty transakcyjne w sieci bitcoina wystrzeliły do niespotykanego nigdy wcześniej poziomu 127 USD. 

Była to ponad 7-krotność średniej stawki z poprzedniego dnia oraz 2 razy więcej, niż wyniósł poprzedni rekord ustanowiony 3 lata temu - obliczył portal "CoinDesk". Co za tym idzie, przychody kryptowalutowych górników wzrosły tego dnia pomimo halvingu do rekordowego poziomu 107,8 mln USD dziennie - podała platforma analityczna "YCharts". 

Kryptowalutowi analitycy są zgodni, że tak wysokie opłaty transakcyjne nie utrzymają się przez dłuższy czas. Już teraz, 22 kwietnia, spadły one do 34 USD. Ten przypadek pokazuje natomiast, że los spółek zajmujących się wydobyciem bitcoina nie jest przesądzony. Nawet po halvingu są one w stanie generować zyski. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ich akcje to bardzo ryzykowne aktywa, których kurs jest zależny od kondycji rynku kryptowalut.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Update. Rafał już nie prosi. On błaga, żebyście nie kupowali Bitcoina.
sterl
Krypto waluty to jak krypto jedzenie, możesz zobaczyć na ekranie ale nigdy nie zjesz..
lebski_gosc
A co was to obchodzi? Przecież na bankier nie ma nawet notowania btc. Polska banksterka myśli że kijem zawróci Wisłę. Niestety wasze niedoczekanie,za kilka lat zawód bankiera nie będzie istniał. Aha i nie zapominajcie że sami się do tego przyczyniliście choćby obrzydzajac gotówkę.
marcin321
to pewnie dlatego, że ciężko o wiarygodne źródło danych
lightning_network odpowiada marcin321
na portalach finansowych w innych regionach świata - jakoś sobie poradzili (i to dawno temu)
tylko na tym naszym zabitym banksterskimi dechami zadupiu - nie da się zrobić tickera BTC, po prostu "się nie da"...
lightning_network
Za wydobyciem złota stoi kilkadziesiąt Terawatogodzin rocznie (smrodliwych bo ze spalania ropy).
Za wydobyciem cyfrowego złota stoi kilkadziesiąt Terawatogodzin rocznie (w ponad połowie z zielonej energii)

Trzecie w tym wyściugu było Ethereum, ale Vitalik zwariował i przeszedł na Proof-of-Stake... :)
zoomek
Wkęcanie gojów w banksterski krypto-scam.
zoomek
"Nowy protokół w sieci bitcoina pozwala na tworzenie na jego blockchainie tokenów na podobnej zasadzie.."
Przed nami protokół przekaznia Rotszyldowi wszystkich btc.
Dlaczego nie?
inwestor.pl
Mój kolega Rafał prosi, żebyście nie kupowali Bitcoina. Aha, przy okazji pyta też czy ma ktoś pożyczyć stówę?
langdon25
Sprzedaj czapki Rafał - może zarobisz stówę

Grzesiu by kupił od Rafała ale spłukał się na dino, cdr WIG20

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki