Obserwuj w Google News

Peeling chemiczny - zabiegi kwasami, które mają zbawienny wpływ na naszą skórę

4 min. czytania
04.06.2020 14:17
Zareaguj Reakcja

Choć zabiegi kwasami wydają się być szkodliwe dla skóry, nic bardziej mylnego. W rzeczywistości mogą mieć na nią zbawienny wpływ.

Uśmiechnięta kobieta, która ma piękną cerę
fot. Shutterstock.com

Dbanie o skórę nie jest rzeczą prostą. Nie wystarczy jej nawilżać, żeby miała piękny i zdrowy wygląd. Gdy chcemy poprawić stan cery, warto postawić na odpowiedni peeling, który polega na złuszczeniu martwego naskórka, ale w większości niesie za sobą również wiele innych zbawiennych właściwości. Na rynku jednak jest obecnie tyle peelingów, że czasem trudno zdecydować się, który z nich wybrać.

Zobacz także: Gwiazdy ją pokochały! Maseczka z siemienia lnianego doda skórze blaski i ochroni ją

Najpopularniejszą formą peelingów są te, które możemy wykonać sami w domu. Te natomiast dzielą się na peelingi enzymatyczne oraz mechaniczne. Pierwsze z nich przypominają w konsystencji krem i przeznaczone są do skóry wrażliwej. Drugie są ziarniste i polegają na ścieraniu skóry, jednak są najpopularniejszą formą pozbywania się martwego naskórka. Do tych najbardziej znanych peelingów mechanicznych zaliczamy peeling cukrowy i peeling kawowy.

Peeling chemiczny – efekty zabiegu

Peelingi chemiczne to zabiegi, których nie wykonamy sami w domu. Podobnie jest w przypadku peelingu kawitacyjnego, który rozbija stare komórki tworzące martwy naskórek. Peelingi chemiczne natomiast to zabiegi kwasami. Mobilizują one skórę do odnowy komórkowej i doskonale działają również jako ochrona przed starzeniem się skóry, ponieważ wzmacniają produkcję kolagenu i elastyny.

Zobacz także: Jak pozbyć się zaskórników? Ta metoda jest prosta i kosztuje jedyne 2 złote

I choć wydawać się może, że kwas na skórę przyniesie więcej szkód niż korzyści, tego typu zabiegi są bardzo delikatne i dlatego też sprawdzą się doskonale również w przypadku cery wrażliwej i skłonnej do zanieczyszczeń oraz zaskórników. Zabieg kwasem sprawi jednocześnie, że nasza skóra będzie ochroniona przed szkodliwym promieniowaniem UV, choć ten efekt osiągniemy także stosując olej kokosowy na twarz.

Peeling kwasem – jak wygląda zabieg?

Oczywiście przed każdym zabiegiem, czy jest to ten wykonywany u kosmetyczki, czy przygotowujemy go samemu w domu, należy dokładnie oczyścić skórę. Następnie na tę część skóry, którą zamierzamy odżywić kosmetyczka nakłada wacikiem lub pędzelkiem specjalny preparat w formie płynu, żelu lub maski.

Zobacz także: Czerwone wino jako kosmetyk? Blogerka pokazała zdjęcie po takiej maseczce. Efekt może zaskoczyć

Po upływie czasu, podobnie jak w przypadku każdego innego peelingu, mieszanka chemiczna, która została nałożona przez kosmetyczkę na naszą twarz, zostanie oczyszczona. Następnie na naszą skórę powinien być nałożony krem. Koniecznie się o niego upomnij, jeżeli to nie będzie miało miejsca, choć w profesjonalnych salonach kosmetycznych takie rzeczy się raczej nie zdarzają.

Kwas migdałowy i inne rodzaje peelingów chemicznych

Odpowiednie dobranie peelingu chemicznego do skóry nie jest rzeczą łatwą i raczej powinno się go dobierać indywidualnie. Dlatego też warto poprosić o pomoc w tej kwestii kosmetyczkę, do której udajemy się na zabieg. Wśród tych najczęściej stosowanych znajduje się peeling kwasem glikowym oraz tzw. Yellow Peel.

Peeling kwasem glikowym polega na chemicznym złuszczaniu tzw. warstwy rogowej naskórka. Stosuje się go w celu poprawienia kolorytu skóry oraz jej elastyczności, zmniejszenia zmarszczek i nawilżenia cery. Jeżeli chodzi o Yellow Peel natomiast, choć nie ma on aż takich efektów złuszczających, doskonale sprawdzi się, jeżeli chcesz pozbyć się efektów starzenia skóry, zmian potrądzikowych oraz wszelkiego rodzaju przebarwień.

Zobacz także: Znalazły skuteczny sposób na walkę z trądzikiem. Teraz wyglądają rewelacyjnie!

Niezwykle popularne wśród peelingów chemicznych stało się stosowanie kwasu migdałowego. Efekty takiego zabiegu są widoczne już po pierwszym z nich. Kwas migdałowy rozluźnia połączenia między komórkami naskórka a cementem komórkowym. W efekcie tego złuszcza obumarły naskórek. Ma również szereg innych cennych właściwości, podobnych do wcześniejszych peelingów chemicznych.

Jeżeli natomiast chcemy tego typu zabieg wykonać samemu w domu, warto postawić na kwas mlekowy. Oczywiście nie będzie on tak skuteczny, jak profesjonalna sesja u kosmetyczki, można jednak spróbować tego typu peelingu, który jest znacznie tańszy. W drogeriach i aptekach pełno jest kosmetyków z dodatkiem kwasu mlekowego. Peeling z jego dodatkiem można jednak przygotować również w domu.

Peeling chemiczny – przeciwwskazania

Przede wszystkim peelingu chemicznego nie powinno się robić w okresie, gdy nasza cera jest narażona na dużą ilość promieniowania słonecznego. Dlatego też zaleca się jego wykonywanie w zimie. I choć efekty tego typu formy złuszczania naskórka naprawdę potrafią być rewelacyjne, są przypadki, w których warto zrezygnować z takiego zabiegu. Są to takie przeciwwskazania jak:

  • Opalanie na słońcu lub w solarium.
  • Opryszczka na ustach.
  • Alergie skórne (w tym wypadku lepiej skonsultować się z kosmetyczką i przeprowadzić test na kawałku skóry).
  • Blizny po zabiegach chirurgicznych.
  • Ciąża i karmienie piersią.
  • Zaawansowany trądzik i podrażnienia.

Peeling chemiczny – cena

Jak widać zatem, peeling chemiczny ma wiele zbawiennych właściwości, dla których warto się na niego zdecydować. Jego minusem natomiast jest cena. Koszt pojedynczego zabiegu, w zależności od kwasu oraz samego salonu kosmetycznego, może wahać się w granicach 150-300 złotych. Zazwyczaj, żeby utrzymać doskonały efekt peelingu chemicznego, zalecanych jest 6 tego typu zabiegów w 2-3 tygodniowym odstępie.

 

Zobaczcie w poniższej galerii, jakie błędy urodowe popełniamy każdego dnia:

Najpopularniejsze błędy urodowe, które popełniamy każdego dnia

Autor: Katarzyna Leszczyńska