whitebit

Kryptowalut30-dniowa zrealizowana zmienność cenowa Bitcoina wzrosła pod koniec ubiegłego tygodnia do prawie 60%, przewyższając 30-dniową zrealizowaną zmienność Ethera o blisko 10 punktów procentowych. Wydaje się, że wyższe wahania na czołowej kryptowalucie mogły zostać podyktowane m.in. zbliżającym się halvingiem BTC, a także ogromnym napływem środków do bitcoinowych ETF-ów spot uruchomionych w USA.

Bitcoin doświadcza większej zmienności niż Ethereum

Według danych udostępnionych przez Kaiko, spread pomiędzy 30-dniowymi wskaźnikami zmienności BTC i ETH wzrósł do najwyższego poziomu od co najmniej roku. Należy nadmienić, iż Bitcoin, jako największa z kryptowalut, powinien być stosunkowo stabilny w porównaniu do cyfrowych aktywów z mniejszą kapitalizacją. Okazuje się jednak, że w ostatnim czasie to największa z wirtualnych walut wykazywała większą zmienność niż Ether. 







Roczna, 30-dniowa, historyczna lub zrealizowana zmienność Bitcoina wzrosła pod koniec ubiegłego tygodnia do prawie 60%, przewyższając przy tym 30-dniową zrealizowaną zmienność Ethera o prawie 10 punktów procentowych. Zgodnie z danymi zebranymi przez Kaiko, jest to najwyższa rozbieżność między tymi dwoma aktywami cyfrowymi od ponad roku. Zmienność historyczna wskazuje stopień turbulencji cenowych obserwowany w danym okresie.

Spread zmienności między Bitcoinem a Etherem znalazł się na plusie kilka tygodni po tym, jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dała zielone światło prawie tuzinowi funduszy ETF spot na BTC, umożliwiając inwestorom ekspozycję na czołową kryptowalutę bez jej posiadania. Od tamtej pory inwestorzy byli całkowicie skupieni na nowych ETF-ach, a ogromne wpływy netto do takich funduszy powodowały wzrostową zmienność cenową Bitcoina. W międzyczasie prawdopodobieństwo zatwierdzenia przez SEC funduszu ETH spot na  ETH zaczęło maleć. 

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Nadchodzący halving a wpływ na rynek

Cykliczne wydarzenie zachodzące co każdy 210-tysięczny wydobyty blok BTC, nazywane halvingiem zmniejszy tempo pojawiania się nowych Bitcoinów w obiegu. Górnicy tej kryptowaluty będą bowiem otrzymywać 6,25 BTC, zamiast 3,125 BTC. 

Halving jest pozytywnie postrzegany przez zwolenników Bitcoina. Zwykle po  tym wydarzeniu dochodziło do długoterminowych wzrostów na czołowej kryptowalucie. W tym cyklu jednak BTC zdołał odnotować nowe ATH jeszcze przed tym wydarzeniem. Eksperci mają nadzieję, że wraz z ograniczoną dostępnością Bitcoinów na rynku, a także rosnącym popycie na nie, ich cena również się zwiększy w nadchodzących miesiącach i latach. 

Swój najnowszy rekord kurs BTC ustanowił 14 marca br. w okolicy 73,7 tys. dol. Od tamtej pory potaniał on o ponad 11%. Obecnie za jednego Bitcoina trzeba zapłacić nieco ponad 65,3 tys. dol. W ciągu ostatniej doby stracił on o około 4,5% wartości. W ślad za nim poszła reszta rynku kryptowalut, notując spadki. Mimo to wśród inwestorów wirtualnych walut wciąż panuje chciwość.




xm

Autor poleca również:



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Zajmuje się rynkiem kryptowalut (bitcoin, ethereum etc.). Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.