XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

To będzie czarny koń rynku paliw. Wygrają przygotowani

LPG będzie czarnym koniem w 2024 roku - mówi Robert Brzozowski, wiceprezes Unimotu. Największy niezależny importer paliw szykuje się do zakazu importu tego gazu z Rosji i widzi w tym szanse rynkowe.

  • Od grudnia ego roku obowiązywać będzie zakaz importu rosyjskiego LPG. To spowoduje turbulencje na polskim rynku gazu płynnego. 
  • Unimot, największy niezależny importer paliw, już szykuje się do tego wyzwania. 
  • Inwestuje w infrastrukturę i dywersyfikację kierunków dostaw LPG. 

Polska, choć sprawnie przeszła przez rozwód z rosyjskimi surowcami, to wciąż pozostaje silnie uzależniona od importu LPG. I jest to wciąż głównie gaz sprowadzany z Rosji, bo nasz kraj to największy w Unii Europejskiej importer rosyjskiego gazu płynnego.

Tymczasem już w grudniu 2024 r. obowiązywać zacznie, uzgodniony w ramach pakietu unijnych sankcji, zakaz importu rosyjskiego LPG. To oznaczać będzie prawdziwą rewolucję na rynku, bo warto przypomnieć, że gaz ten napędza w naszym kraju ponad 3 miliony aut i popyt na niego rośnie.

LGP będzie czarnym koniem. Unimot szykuje się do rozwodu z rosyjskim gazem 

Rynek ma czas na przygotowanie się do tej sytuacji i działające na nim firmy nie próżnują. Największy niezależny importer paliw, Unimot, pracuje nad dywersyfikacją kierunków dostaw i planuje inwestycje w infrastrukturę związaną z LPG.

- LPG będzie czarnym koniem w 2024 roku. W tej chwili 60-70 proc. tego gazu importowane jest ze wschodniego kierunku. W grudniu to się skończy i my się już do tego przygotowujemy – powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezes Unimotu Robert Brzozowski.

Jak zdradził, firma będzie mogła przedstawić bliższe szczegóły tych działań niebawem.

- Pozwolą nam one na dywersyfikację kierunków i przede wszystkim zabezpieczenie dostaw produktu – dodał Robert Brzozowski.

Zmiana kierunków dostaw LPG wymusza inwestycje w infrastrukturę

W konsekwencji wejścia w życie embarga na LPG Unimot spodziewa się spadku wolumenów w pierwszym okresie zawirowań na rynku, które z pewnością będą miały miejsce. Mogą pojawić się czasowe ograniczenia w dostępie do produktu. Ta sytuacja będzie mieć też dobre przełożenie na biznes firmy, gdyż przełoży pozytywnie na marże.

Dywersyfikacja dostaw wiąże się z koniecznością inwestycji w infrastrukturę.

- Jeden z naszych terminalu w Piotrkowie Trybunalskim jest przygotowany do przyjmowania LPG, zwiększamy tam również moce magazynowe i przeładunkowe. Rozważamy też poszerzenie jednego z dziewięciu terminali o możliwość przeładunku LPG. Zamierzamy też wykorzystywać terminal w Zawadzkich – wyliczał podczas konferencji prasowej projekty Unimotu prezes tej firmy Adam Sikorski.

Jak zdradził, Unimot analizuje również w dłuższej, trzyletniej perspektywie inwestycje w morski terminal LPG. Tu jednak dalsze decyzje odnośnie tego projektu zależeć będą od sytuacji na rynku tego gazu.

- Mamy to rozrysowane, mamy lokalizację, ale nikt nie wie, jak będą wyglądać dostawy LPG za 3-4 lata, czy sankcje na produkt rosyjski są stałe – mówił prezes Sikorski, wskazując, że w obliczu zakazu import gazu ze Wschodu, transport morski jest jednym z podstawowych sposobów sprowadzania LPG. Drugim jest transport kolejowy, który umożliwia import paliwa z kierunku zachodniego.

Tu Unimot również jest przygotowany, dzięki przejęciu spółki kolejowej Olavion. Firma pracuje też nad kolejnymi projektami, które mają umożliwić zwiększenie przywozu LPG z Zachodu.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To będzie czarny koń rynku paliw. Wygrają przygotowani

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!