Ksiądz ocenia prezenty na komunię. "Ten koncentruje uwagę na pieniądzach"

Już za kilka dni rozpoczną się pierwsze komunie. Będą odbywały się w różnych majowych terminach ustalonych przez parafię. Od dawna jednak wiele osób szykuje się do tego wydarzenia. Dzisiejsze imprezy są często "na bogato", przez co goście mają wielokrotnie dylemat, co dać dziecku. I te prezenty nie raz wzbudzają sporą dyskusję.

Już za moment przy kościołach można będzie zobaczyć ubrane na biało dzieci. To znak, że rozpoczęły się pierwsze komunie. Zawsze odbywają się w maju, choć parafia sama ustala konkretny termin i podaje go zazwyczaj wiele miesięcy wcześniej.

Zobacz wideo "Mamo, gdzie są moje pieniądze z komunii?". Adwokat: Dziecko powinno te pieniądze otrzymać

Współczesne komunie dość mocno różnią się od tych sprzed lat. Przyjęcia są bardziej wystawne, obfitują w mnóstwo dodatkowych atrakcji w postaci fotobudek, piniat, czekoladowych fontann. Do tego zespół lub DJ, animatorzy, dmuchańce - jest tego naprawdę sporo. Emocje wzbudzają nie tylko komunijne imprezy przypominające mini wesela, ale i prezenty. Wiele osób uważa, że idąc na takie przyjęcie, wypada przynieść "grubą kopertkę". Niekiedy sami rodzice dzieci komunijnych przygotowują listę prezentów lub podpowiadają gościom, co mogliby podarować (zobacz: Zapytała szwagierkę, co dać chrześniaczce na komunię. "Może Thermomix? Kiedyś piekłyście muffinki", Chrzestna obiecała kupić Dysona na komunię. "Chcę, aby dała go córce dzień wcześniej").

Ksiądz ocenia komunijny gadżet zastępujący kopertę

Niedawno w internecie pojawił się nowy komunijny gadżet, który być może w przyszłości wyprze popularne koperty. Mowa o specjalnym pudełku z akrylowego lustra. Pisaliśmy o nim niedawno: Komunijne koperty są już passe. Zastąpił je nowy gadżet. "W środku zmieści się 12 banknotów różnej waluty i nominału".
O gadżecie stało się dość głośno, głos w tej sprawie postanowił zabrać też jeden z najpopularniejszych duchownych w mediach społecznościowych, który na swoich nagraniach porusza wiele różnych tematów, zarówno tych ważnych i poważnych, jak i bardziej błahych, ale też niekiedy wstydliwych - ks. Sebastian Picur.

Tutaj mamy takie opakowanie na pieniądze, są na nim elementy religijne: krzyż, Eucharystia. Moim zdaniem nie jest to najlepszy prezent na pierwszą komunię świętą, ponieważ za bardzo eksponuje pieniądze. Oczywiście dziecko otrzymuje różne prezenty, również pieniądze, jest to znak życzliwości do dziecka, do rodziny, ale pamiętajmy, że komunia powinna koncentrować uwagę przede wszystkim na Eucharystii i na wartościach duchowych, a takie opakowanie za bardzo koncentruje uwagę na pieniądzach

- powiedział duchowny, pokazując na zamieszczonym nagraniu, jak wygląda pudełko-koperta na pieniądze. Zwraca jednak uwagę, że gadżet, jego zdaniem nie jest odpowiedni na komunię, jednak można go kupić na inną okazję. "Twórca ma takie inne opakowania, podobne, np. na osiemnaste urodziny, gdzie tutaj zamiast krzyża mamy liczbę osiemnaście, myślę, że jest to świetny prezent na inną okazję (niż komunia - przyp. red.)" - wyjaśnia duchowny.

Internauci przeciwni bogatym komuniom

Pod nagraniem ks. Picura pojawiło się mnóstwo komentarzy internautów. Wielu wspominało, co niegdyś dostali na komunię: "Ja dostałam zegarek", "Ja dostałam rower i złoty medalik, który noszę do tej pory", "Ja dostałam rolki". Internauci są zgodni, że obecnie komunie za bardzo "krążą" wokół pieniędzy i prezentów, a przecież najważniejsze powinno być to, że dziecko przyjmuje do serca Pana Jezusa.

Kult pieniądza. Wszędzie kult pieniądza. Pierwsza komunia święta teraz opiera się na pieniądzu i konkursie: kto dał lepszy prezent, dochodzi do takich sytuacji, gdzie jak dasz za mało, to Ci obrobią kufer...

- stwierdził jeden z komentujących. "Komunia to od wielu lat jest odpust i festiwal popisów rodziców kto bogatszy, bardziej niż przeżycie duchowe", "Najbardziej mnie zastanawia czy jakby komunia była beż prezentów to czy wtedy rodzice i dzieci tak chętnie braliby w tym udział. Do dopiero byłoby świadectwo wiary", "Jak dla mnie to już przesada. Te symbole na tle pieniędzy, nie wygląda to dobrze" - dodali też inni.

Duchowni często podkreślają, by podczas szykowania komunii rodzice skupili się głównie na przygotowaniu duchowym dziecka, a nie na przyjęciu. Wiele osób otwarcie mówi, że się z tym zgadza, jednak nie zawsze później tak robi. Pamiętajmy jednak przy tym wszystkim, że każdy ma prawo urządzać przyjęcie po swojemu i takie, na jakie go stać oraz jakie mu się podoba.

Czy uważasz, że ozdobne pudełko na pieniądze to dobry pomysł na komunię?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.