Obserwuj w Google News

Hemoroidy u dzieci - jak je leczyć?

3 min. czytania
Aktualizacja 03.11.2022
14.05.2019 13:38
Zareaguj Reakcja

Hemoroidy u dzieci występują sporadycznie, jednak się zdarzają. Szczególnie narażone są na nie osoby, które są obciążone genetycznie chorobą hemoroidalną lub jedzą mało warzyw i owoców. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie hemoroidów u dzieci.

Hemoroidy u dzieci
fot. Shutterstock

Hemoroidy u dzieci inaczej nazywane także żylakami odbytu lub chorobą hemoroidalną to bardzo rzadko występująca dolegliwość wśród najmłodszych. Na to schorzenie cierpią głównie dorośli, u osób poniżej 20. roku życia hemoroidy występują bardzo rzadko. Najczęstszą przyczyną, która powoduje pojawienie się hemoroidów u dzieci są nieprawidłowe nawyki żywieniowe i dieta uboga w błonnik.

Hemoroidy u dzieci – objawy

Objawy hemoroidów u dzieci nie zawszę są takie, jak u osób dorosłych. U najmłodszych żylaki odbytu mogą powodować świąd i pieczenie w okolicy odbytu, a także ból w trakcie wypróżniania się.

U niektórych dzieci, hemoroidy mogą powodować wystąpienie śluzu lub jasnoczerwonej krwi w stolcu. Inne niepokojące symptomy to także uczucie ciągłego niepełnego wypróżnienia się.

Gdy zauważysz u swojego dziecka niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać na hemoroidy, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Hemoroidy u dzieci – przyczyny

Za pojawienie się hemoroidów u dzieci mogą odpowiadać geny. Jeżeli któreś z rodziców lub bliższych krewnych zmaga się z żylakami odbytu, istnieje prawdopodobieństwo, że schorzenie dotknie tez najmłodszych członków rodziny.

Jednak o wiele częściej, żylaki u dzieci spowodowane są nieprawidłową dietą, która nie dostarcza odpowiedniej ilości błonnika. Odpowiedzialny jest on za zachodzące w organizmie procesy trawienne. Dodatkowo bardzo pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Gdy maluchy jedzą zbyt mało warzyw i owoc oraz nie piją odpowiedniej ilości wody, powstają zaparcia. Zmusza to jelita do większej pracy niż zwykle. To może doprowadzić nie tylko do problemów z wypróżnianiem się, które mogą skutkową pęknięciem, a  w rezultacie do powstania hemoroidów.

Za hemoroidy u dzieci mogą być także odpowiedzialne niedobór żelaza oraz magnezu, a także nieregularne spożywanie posiłków. Należy pamiętać także o tym, że u wielu dzieci, problemy z wypróżnianiem mają podłoże psychologiczne.

Aby zapobiec pojawieniu się żylaków odbytu, należy wyeliminować czynniki, które doprowadzają do zaparć.

Hemoroidy u dzieci – leczenie

W przypadku podejrzenia wystąpienia hemoroidów u dziecka należy najpierw zgłosić się do lekarza, który zdecyduje, czy należy udać się do poradni chirurgicznej i wykonać specjalistyczne badania. Pojawienie się objawów, które wskazywałyby na hemoroidy u dzieci (świąd i ból odbytu i krwawienie) wymagają szerszej diagnostyki.

W przypadku, gdy lekarz potwierdzi diagnozę, koniecznie należy rozpocząć skuteczne leczenie. Skuteczna walka z hemoroidami u dzieci wymaga:

  • Zmiany diety na lekkostrawną z dużą zawartością produktów bogatych w błonnik.
  • Utrzymanie prawidłowego higieny wypróżnień (dziecko powinno wyrobić sobie nawyk spokojnego wypróżniania o określonej porze dnia – najlepiej jeśli jest to rano po śniadaniu).
  • Regularnej aktywności fizycznej.
  • Odpowiedniego nawodnienia dziecka (zaleca się, aby podawać większą ilość płynów niż normalnie).
  • Stosowanie leków na zaparcia przeznaczonych dla dzieci (umożliwiają one regularne wypróżnianie się).

Gdy hemoroidy u dzieci wywołane są innymi chorobami, należy rozpocząć także leczenie tego schorzenia.

Uciążliwe objawy hemoroidów można złagodzić za pomocą nasiadówek w wywarze z kory dębu lub rumianku. Ulgę przyniesie także stosowanie specjalnych leków na hemoroidy – mają one działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i ściągające. Kupimy je w każdej aptece w postaci kremów, czopków i maści.

W bardzo rzadkich przypadkach, hemoroidy u dzieci wymagają interwencji chirurgicznej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.