Oto najwyższa na świecie drewniana wieża elektrowni wiatrowej. „To przyszłość”

Szwedzki start-up Modvion w pobliżu Göteborga zbudował najwyższą na świecie drewnianą wieżę elektrowni wiatrowej. Jej wielkość robi wrażenie – podstawa ma 105 metrów wysokości, a skrzydła wiatraka sięgają aż 150 metrów. "To może być przyszłość" – przekonują eksperci.

Publikacja: 30.01.2024 15:24

Budując wieżę wykorzystano około 200 świerków.

Budując wieżę wykorzystano około 200 świerków.

Foto: Modvion

Choć przed laty drewniane wieże wiatrowe nie były czymś niezwykłym, to z czasem wyparły je konstrukcje stalowe. Ich tworzenie jest jednak kosztowne i energochłonne, a co za tym idzie – nie sprzyja także planecie.

W trosce o środowisko naturalne pod Göteborgiem w Szwecji start-up Modvion zbudował najwyższą na świecie drewnianą turbinę wiatrową. To sygnał, że w przyszłości tego typu konstrukcje z drewna zyskać popularność.

Szwecja: najwyższa na świecie drewniana wieża elektrowni wiatrowej

Elektrownia wiatrowa z gigantyczną, drewnianą wieżą to coś nietypowego – w dzisiejszych czasach tego typu konstrukcje tworzone są bowiem przede wszystkim ze stali.

Za ten projekt odpowiada start-up Modvion. Łopata turbiny wiatrowej w najwyższym swoim punkcie znajduje się na wysokości aż 150 metrów. Nie mniejsze wrażenie robi też sama wysokość wieży – to aż 105 metrów.

Czytaj więcej

Raport: samochody osobowe w UE wciąż emitują za dużo CO2. Winna moc silników

Moc elektrowni wynosi 2 MW i generuje ona energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 400 szwedzkich domów, gdyż – jak szacują eksperci – przeciętne szwedzkie gospodarstwo domowe, które wykorzystuje energię elektryczną do ogrzewania, zużywa w skali roku nawet ponad 20 MWh. 

Modvion

Z zewnątrz nie widać tego, że wieża wykonana została z drewna – naturalny materiał pokrywa bowiem powłoka chroniąca przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Wewnętrzne ściany wieży są jednak wykonane z surowego drewna. Łopaty turbiny wykonano natomiast z włókna szklanego, jak w przypadku tradycyjnych elektrowni wiatrowych.

Czytaj więcej

Ruszyła najpotężniejsza na świecie turbina pływowa

Twórcy konstrukcji zapewniają, że jest ona niezwykle trwała – między innymi dzięki 144 warstwom laminowanego drewna fornirowego (LVL), tworzącego jej grube ściany. Każda warstwa ma grubość 3 milimetrów i stworzona została z drewna świerkowego. By mieć kontrolę nad wytrzymałością i elastycznością ścian, Modvion zmieniał nawet usłojenie każdej z warstw drewna. 

Wnętrze konstrukcji.

Wnętrze konstrukcji.

Modvion

Cienkie warstwy drewna zostały sklejone w fabryce znajdującej się pod Göteborgiem, a następnie sprasowane. Poszczególne elementy przeniesiono na miejsce montażu, gdzie sklejano je w cylindry, a następnie układano jeden na drugim, tworząc wieżę.

W rozmowie z BBC David Olivegren, były architekt i szkutnik oraz współzałożyciel firmy Modvion, powiedział, że drewno i klej są połączeniem, które sprawdza się od setek lat. Zaznaczył także, że dzięki temu, że drewno jest dużo lżejsze niż stal, można budować z niego wyższe turbiny przy zużyciu mniejszej ilości materiału.

Zdaniem ekspertów jedną z głównych zalet drewnianej wieży turbiny wiatrowej jest modułowa budowa z mniejszych – a więc i łatwiejszych do transportu – elementów. Budując wyjątkową wieżę wykorzystano około 200 świerków. Jak zaznaczono, w miejsce drzew, które zostały ścięte, zasadzono nowe.

Elektrownie wiatrowe: drewniane wieże bardziej ekologiczne niż stalowe

Jak zauważają eksperci, tego typu konstrukcje drewniane doskonale sprawdzić się mogą w przyszłości – są bowiem doskonałą alternatywą dla wież stalowych, których produkcja powoduje wysokie emisje CO2. „Produkcja naszych wież powoduje emisje CO2 o 90 procent niższe niż w przypadku wież stalowych” – powiedziała w rozmowie z serwisem Dezeen dyrektor finansowa Modvion, Maria-Lina Hedlund.

Stalowa konstrukcja wiąże się także z ograniczeniami pod względem wysokości – wyższa turbina wymagałyby bowiem większej średnicy stalowych wież, a to wiązałoby się z kolei z wyzwaniami transportowymi. Stalowe wieże mogłyby być co prawda modułowe, ale – w przeciwieństwie do drewnianych – generowałoby koszty wynikające z konieczności łączenia elementów oraz ich konserwacji.

Czytaj więcej

Turbiny wiatrowe do recyklingu. Europa zbuduje z nich mosty

Jak zapewnia Modvion, niezwykłą zaletą projektu jest także to, że produkcja drewnianej wieży całkowicie eliminuje ślad węglowy turbin. Drzewa pobierają bowiem dwutlenek węgla z atmosfery, gdy żyją, a gdy są ścinane, węgiel jest w drewnie magazynowany. Dopóki drewno nie zgnije bądź nie zostanie spalone, węgiel nie jest uwalniany.

100 drewnianych elektrowni wiatrowych rocznie

Szwedzki start-up Modvion ma ambitne plany – niebawem chce zbudować jeszcze wyższą drewnianą turbinę wiatrową, niż ta 105-metrowa. Zamierza także otworzyć fabrykę, która – według szacunków – od 2027 roku produkować ma aż 100 drewnianych turbin modułowych rocznie. 

Obecnie produkuje się łącznie około 20 tys. turbin rocznie. Modvion chce, by za dekadę około 2 tys. z nich – a więc 10 proc. – było drewnianych.

Pierwsza na świecie elektrownia wiatrowa na wieży wykonanej z drewna powstała na wyspie Björkö w pobliżu Göteborga  w 2020 roku. Była stosunkowo niewysoka, gdyż miała 30 metrów. Za projekt także odpowiadał szwedzki start-up Modvion.

Choć przed laty drewniane wieże wiatrowe nie były czymś niezwykłym, to z czasem wyparły je konstrukcje stalowe. Ich tworzenie jest jednak kosztowne i energochłonne, a co za tym idzie – nie sprzyja także planecie.

W trosce o środowisko naturalne pod Göteborgiem w Szwecji start-up Modvion zbudował najwyższą na świecie drewnianą turbinę wiatrową. To sygnał, że w przyszłości tego typu konstrukcje z drewna zyskać popularność.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planeta
Europa ociepla się 2 razy szybciej niż reszta świata. Złe wieści dla kontynentu
Planeta
El Niño zanika. Eksperci: to cisza przed burzą. „Rekordowy sezon huraganów”
Planeta
Dzień Ziemi 2024: świat przegrywa walkę z plastikiem. Zatrważające dane
Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił