• WPIP Construction (dawniej WPIP), generalny wykonawca i projektant, jest teraz jedną ze spółek należących Grupy WPIP, która powstała w wyniku transformacji rodzinnej firmy z polskim kapitałem.
  • W aktualnym portfelu WPIP Construction znajdują się, m.in. projekty magazynowe i produkcyjne, hotelowe oraz salony samochodowe.
  • WPIP Construction zakłada, że tegoroczna sprzedaż przekroczy zakładany w planie poziom 500 mln zł.

WPIP przechodzi spore zmiany. Na czym polega transformacja?

Janusz Signetzki: Zakończył się właśnie proces tworzenia nowej organizacji – Grupy WPIP. Powstała ona na bazie firmy zajmującej się projektowaniem i generalnym wykonawstwem inwestycji budowlanych, głownie przemysłowych i magazynowych, której mam zaszczyt być od zeszłego roku prezesem. Dokonaliśmy zmiany w nazwie. WPIP przekształciło się w WPIP Construction. Drugi człon nowej nazwy doskonale odzwierciedla kluczowy aspekt naszej działalności – budowanie.

Budowa hali na terenie parku logistycznego GLP w Lędzinach, mat. WPIP
Budowa hali na terenie parku logistycznego GLP w Lędzinach, mat. WPIP

W skład Grupy WPIP wchodzą także spółki: WPIP Development, WPIP Smart Solutions i WPIP Green Energy. Każda z nich docelowo stworzy kolejny mocny filar naszej działalności. Wszystkie cztery będą z kolei uzupełniać się nawzajem, jeśli chodzi o transfer wiedzy i przepływ ofert. Jednostką nadrzędną w Grupie WPIP jest spółka WPIP S.A., wyznaczająca m.in. strategiczne cele wszystkim należącym do niej podmiotom oraz kontrolująca ich realizację.

To może – po kolei - przyjrzyjmy się każdej ze spółek…

WPIP Green Energy specjalizuje się w realizacji projektów pozwalających na pozyskiwanie energii odnawialnej. Działa w czterech segmentach rynku OZE (biogazownie, fotowoltaika, magazyny energii, przemysłowe pompy ciepła). Dynamicznie się rozwija. Jest m.in. właścicielem otwartej w zeszłym roku biogazowni rolniczej w wielkopolskim Iłówcu Wielkim o mocy 499 kW. Spółka planuje kolejne inwestycje, szuka nowych rozwiązań, dzięki którym odpowie na potrzeby rynku. Jest do tego bardzo dobrze przygotowana. Podążanie za klientem jest zresztą wpisane w DNA całej naszej organizacji.

WPIP zaliczane jest do grona prekursorów zrównoważonego budownictwa w Polsce. Edukowaliście rynek na długo przed tym, zanim potrzeba budowy ekologicznych obiektów stała się jednym z głównych tematów dyskusji w Unii Europejskiej.

To prawda. W 2014 r. ukończyliśmy budowę obecnej siedziby Grupy WPIP, czyli Smart Building Center, unikalnego na mapie Polski i tej części Europy showroomu, będącego obiektem produkcyjno-biurowym. Uzyskała ona certyfikaty LEED (Platinum), WELL Building Standard (Silver), jest w trakcie certyfikacji Planet Friendly (poziom Loving). Dziś klienci stają się coraz bardziej świadomi wymogów związanych np. z wdrażaniem taksonomii UE. Oczekują od nas wsparcia w realizacji wytycznych, innowacyjnego podejścia i proponowania ponadczasowych rozwiązań.

Kolejna spółka to WPIP Development. Wchodzicie w deweloperkę?

Ze struktur WPIP Construction został wydzielony kompetentny zespół odpowiedzialny za realizację projektów deweloperskich. Chodzi m.in. o osiedla mieszkaniowe.

Start jednego z nich, przygotowywanego w Poznaniu, łączącego funkcje mieszkaniowe, biurowe i komercyjne, planujemy ogłosić już niebawem. Zakładamy też, że w przyszłości WPIP Construction będzie generalnym wykonawcą świadczącym usługi dla WPIP Development - mówi Janusz Signetzki, prezes zarządu WPIP Construction.

A czwarta spółka? WPIP Smart Solutions?

Jej celem jest kreowanie i integracja rozwiązań z zakresu inteligentnego budownictwa dla sektorów: mieszkaniowego, magazynowo-produkcyjnego oraz biurowego. Chodzi np. o systemy zarządzania budynkiem (BMS), wody szarej, oczyszczania powietrza i inne rozwiązania smart, na które jest w tej chwili popyt.

WPIP przekształciło się w WPIP Construction. Drugi człon nowej nazwy doskonale odzwierciedla kluczowy aspekt naszej działalności – budowanie. mat.pras.
WPIP przekształciło się w WPIP Construction. Drugi człon nowej nazwy doskonale odzwierciedla kluczowy aspekt naszej działalności – budowanie. mat.pras.

Skupiacie się wyłącznie na zmianach w strukturze firmy, czy plan zakłada również rozwój, np. ogólnopolskiej sieci biur?

Otwieramy nowe oddziały WPIP Construction. W zeszłym roku uruchomiliśmy biura w Krakowie i w Gdańsku, mamy też oddział w Kijowie. To nie jest nasze ostatnie słowo. Przygotowujemy się do otwarcia biur w Warszawie i we Wrocławiu.

Jak wygląda aktualny portfel zleceń WPIP Construction?

Bardzo obiecująco. Kładziemy duży nacisk na budowanie dobrych relacji. W efekcie, nawet w gorszym dla rynku okresie, mamy dużo pracy, bo klienci do nas wracają. Portfel jest bardzo zróżnicowany: od kompleksów logistycznych i przemysłowych, przez hotelowe, po salony samochodowe. Oczywiście, projekty są na różnych etapach realizacji, ale harmonogram prac jest napięty. Przewidujemy, że tegoroczna sprzedaż przekroczy zakładany w naszym planie poziom 500 mln zł.

WPIP Construction pracuje nad pięciogwiazdkowym kompleksem w Międzyzdrojach, który buduje dla spółki Minde. mat.pras.
WPIP Construction pracuje nad pięciogwiazdkowym kompleksem w Międzyzdrojach, który buduje dla spółki Minde. mat.pras.

Hotele to kolejny typ obiektów, który dołączył niedawno do portfela realizacji?

Tak. W tej chwili pracujemy nad pięciogwiazdkowym kompleksem w Międzyzdrojach, który budujemy dla spółki Minde. Topowa lokalizacja, tuż przy plaży. Obiekt zostanie wyposażony w ponad 150 apartamentów do tego dochodzi pełne zaplecze resortowe. 

Zależy nam na tym, żeby WPIP Construction realizowało kompleksy hotelowe czy hale widowiskowo-sportowe, takie jak obiekt wybudowany przez nas w Nowej Soli. Chcielibyśmy, żeby były przyjazne ludziom i środowisku oraz nowoczesne - mówi Janusz Signetzki.

Kompleks w Międzyzdrojach będzie np.  certyfikowany w systemie Planet Friendly, którzy został stworzony przez poznański Ośrodek Badań i Rozwoju Save The Planet.

Współpracujecie wyłącznie z polskimi inwestorami?

Nie tylko. W naszym portfolio znajdują się realizacje dla wielu firm o zasięgu globalnym. Teraz prowadzimy np. prace nad projektem mieszkaniowym w Warszawie dla belgijskiego dewelopera.

Planujecie dalszy rozwój poza granicami Polski? Gdzie postawicie następny – po otwarciu biura w Kijowie - krok?

Podążamy za klientami, z którymi współpracujemy w Polsce. Kilku z nich deklaruje chęć współpracy z nami przy ich nowych inwestycjach zagranicznych. Kierunki? O tym zdecydują sami inwestorzy.

WPIP Construction odpowiada za rozbudowę kompleksu Hama Polska, mat. pras.
WPIP Construction odpowiada za rozbudowę kompleksu Hama Polska, mat. pras.

Nie boicie się dużej konkurencji na rynkach zagranicznych?

Nie boimy się żadnych projektów. Projektujemy skomplikowane fabryki czy obiekty logistyczne, duże salony samochodowe (m.in. Cupry w Częstochowie czy dla Grupy Krotoski w Warszawie), startujemy w przetargach na budowę obiektów użyteczności publicznej. Mógłbym jeszcze długo wymieniać.  Nasza największa siła to innowacyjność, ustalony kodeks wartości, dobra reputacja oraz świetny i zgrany zespół. Klienci to doceniają, czego dowodem jest to, że do nas wracają!

Magazyny, obiekty logistyczne, budynki produkcyjno-magazynowe oraz tereny inwestycyjne - zobacz oferty na PropertyStock.pl