ZUS może ukarać zapominalskich rodziców? Oto co się stanie, jeśli spóźnią się ze zgłoszeniem dziecka

Ile czasu mają rodzice na to, aby zgłosić pociechę do ubezpieczenia? Wbrew pozorom, czas na to jest ściśle określony i naprawdę krótki. A co się stanie, gdy rodzice się spóźnią? Niestety konsekwencje mogą być naprawdę opłakane. A jakie? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Ubezpieczenie zdrowotne to jedna z najważniejszych rzeczy, o jakie trzeba zadbać, mając dziecko. A kto i w jakim terminie musi zgłosić nowo narodzonego malucha? I co w przypadku, gdy rodzic zmienia pracę? Oto najważniejsze informacje i terminy dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego dziecka. 

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce

Kto i w jakim terminie może ubezpieczyć dziecko? ZUS konkretnie określił czas na formalności

Jak podaje serwis Portal Parentingowy.pl, zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia mają przede wszystkim rodzice, ale nie tylko. Są to następujące osoby:

  • rodzice - gdy pracują bądź nie, ale są zarejestrowani w Urzędzie Pracy,
  • dziadkowie - gdy rodzice nie pracują i nie są zarejestrowani w Urzędzie Pracy.

A kiedy i w jakim terminie należy dopełnić formalności? Rodzice (dziadkowie) mają na zgłoszenie do ubezpieczenia siedem dni od momentu:

  • otrzymania numeru PESEL dziecka,
  • zmiany bądź utraty pracy przez rodzica.

Podobnie siedem dni rodzice mają na wyrejestrowanie pociechy, gdy podejmie ona pracę i sama będzie się ubezpieczać. A co się stanie, gdy rodzic się nie wyrobi w tym terminie? Konsekwencje mogą być naprawdę poważne.

Jakie są konsekwencje spóźnienia zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia? To trzeba wiedzieć

Warto pamiętać, że maluchy do szóstego miesiąca życia mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej bez względu na to, czy zostało już zgłoszone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jednak to nie zmienia faktu, że jest to obowiązkowe. Jak podaje serwis TVN24.pl, za niezgłoszenie pociechy do ubezpieczenia rodzicom grozi kara finansowa w wysokości do nawet pięciu tysięcy złotych. A to nie wszystko - jeśli nieubezpieczone dziecko ma więcej niż sześć miesięcy, to nie może już skorzystać z bezpłatnego leczenia. Stąd koniecznie trzeba dopilnować, aby zostało zgłoszone. A czy możliwe jest tzw. wsteczne zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia? Jak najbardziej, tylko wówczas trzeba przed skorzystaniem z usług medycznych potwierdzić, że maluch jest ubezpieczony, a potem dokonać wstecznego ubezpieczenia szkraba. Termin na to wynosi 30 dni i jeśli zostanie dochowany, to rodzice nic nie zapłacą za leczenie pociechy. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.