Rolnik też może kupować maszyny w ramach leasingu, nawet jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej

Finanse Firma Dołącz do dyskusji
Rolnik też może kupować maszyny w ramach leasingu, nawet jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej

Maszyny są niezbędne do prowadzenia działalności rolniczej w małym, średnim lub dużym gospodarstwie. Jednak rolnicy nie zawsze mogą pozwolić sobie na zakup urządzeń i pojazdów za gotówkę. W takim wypadku mogą oni zdecydować się na skorzystanie z oferty leasingowej. Co jednak mogą zrobić osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej? Oni też mogą skorzystać z atrakcyjnej oferty dla gospodarstw rolnych.

Leasing dla rolników może być atrakcyjną formą finansowania wielu maszyn w gospodarstwie

Wielu rolników znajduje się w sytuacji finansowej, która uniemożliwia im finansowanie pojazdów i maszyn rolniczych ze środków własnych. Leasing jest w takim wypadku bardzo atrakcyjną alternatywą dla kredytów. Dzięki opcji leasingowania możliwe jest zakupienie szeregu urządzeń rolniczych – kombajnów, ciągników, rozrzutników, naczep itp. Warto pamiętać o tym, że o leasing mogą starać się rolnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Kiedy starają się oni o finansowanie, powinni przedstawić wypełniony wniosek leasingowy, ofertę zakupu maszyny oraz w niektórych wypadkach dokumenty finansowe.

Korzystanie z leasingu w gospodarstwie rolnym ma swoje zalety. Do najważniejszych z nich należy przede wszystkim możliwość wrzucenia raty leasingowej w koszty prowadzenia firmy. Zaletą leasingu dla rolników jest także możliwość regulowania rat w różnej wysokości. Rolnicy decydują się także na leasing dlatego, że jego uzyskanie jest znacznie łatwiejsze niż wzięcie kredytu.

Co jednak mogą zrobić rolnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej?

W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z tzw. pożyczki leasingowej. Jest to oferta skierowana dla osób ubezpieczonych w KRUS-ie i niemających własnej firmy. Zaletą tego typu rozwiązania finansowego jest prosta decyzja o przyznaniu pożyczki, gdyż w tym wypadku pożyczkodawcą nie jest bank, lecz firma leasingowa. Aby otrzymać pożyczkę, rolnik musi przedstawić wniosek leasingowy, polisę na budynki gospodarcze, nakazy płatnicze z gminy, ewidencję sprzedaży lub faktury za sprzedaż, np. płodów rolnych lub zwierząt z 3-4 ostatnich miesięcy, fakturę pro forma (wystawioną na zaciągającego pożyczkę) oraz specyfikację techniczną maszyny.

Przyznanie pożyczki leasingowej może być uwarunkowane przez wiele czynników. Firma leasingowa będzie zwracać uwagę na wielkość hodowli czy aktualny poziom zadłużenia gospodarstwa. Istotny będzie także fakt przyznania dotacji na zakup maszyny. W przypadku wielu leasingodawców możliwe będzie także rozliczenie projektu jednym wnioskiem o płatność także w przypadku otrzymania dotacji na zakup maszyn z UE.