Obserwuj w Google News

Choroba na wakacjach. Kiedy farmaceuta może wypisać receptę?

Alicja Bartosiak
3 min. czytania
Aktualizacja 10.08.2021
10.08.2021 13:03
Zareaguj Reakcja

Recepta farmaceutyczna może uratować życie na wakacjach. Dowiedz się, kiedy farmaceuta może ją wystawić i jakie leki może wypisać.

Recepta farmaceutyczna
fot. shutterstock

Sezon wakacyjny w pełni – to idealny czas na dalekie podróże. Niestety choroba nie wybiera i każdemu z nas może się coś przytrafić z dala od domu. W takich warunkach wizyta u lekarza często stanowi problem. Dlatego warto wiedzieć, że w niektórych dolegliwościach może nam pomóc farmaceuta. W jakich przypadkach można z tego skorzystać?

Ustawa o zawodzie farmaceuty – ważne zmiany

16 kwietnia 2021 roku weszła w życie nowa ustawa o zawodzie farmaceuty, która daje nowe uprawnienia tej grupie zawodowej. Dzięki zmianom w ustawie możemy skorzystać z porady farmaceutycznej, która może polegać między innymi na konsultacjach farmaceutycznych, wykonywaniu nieinwazyjnych badań diagnostycznych tj. pomiar tętna, oddechu czy masy ciała.  Farmaceuta może również przejrzeć leki przepisywane przez lekarza (na przykład czy nie wchodzą ze sobą w interakcje), a także w uzasadnionych przypadkach wypisać receptę farmaceutyczną.

Redakcja poleca

Recepta farmaceutyczna – kiedy farmaceuta może wystawić receptę?

Recepta farmaceutyczna może zostać wystawiona przez farmaceutę tylko w przypadku, gdy istnieje nagłe zagrożenie utraty zdrowia lub życia, a pacjent nie ma dostępu do lekarza. W takiej sytuacji konieczny lek wydawany jest w najmniejszym opakowaniu. Zapłacimy za niego 100 procent ceny (nie przysługuje nam refundacja), jednak warto wiedzieć o takiej możliwości. W jakich sytuacjach możesz liczyć na pomoc farmaceuty? Na przykład:

  • jeśli zabraknie Ci leków przeciwhistaminowych, a jesteś alergikiem i stosujesz leki na receptę,
  • gdy doznasz wstrząsu anafilaktycznego i trzeba podać adrenalinę,
  • chorujesz na serce i inne przewlekłe choroby, które wymagają stałego przyjmowania leków, a nie masz ich przy sobie,
  • potrzebujesz porady dermokosmetycznej,
  • nie wiesz, jakie leki powinny znaleźć się w wakacyjnej apteczce,
  • masz problem z obsługą urządzeń medycznych,
  • przyjmujesz wiele leków i boisz się niepożądanych działań.

Ale możesz liczyć na również na pomoc w łagodzeniu dolegliwości w typowo wakacyjnych przypadłościach, które wymagają zastosowania preparatów wydawanych na receptę (na przykład infekcje intymne, poparzenia słoneczne czy infekcje grzybicze).

Ważne:

Recepty farmaceutyczne nie mogą być wystawiane na leki psychotropowe i odurzające. Na recepcie farmaceutycznej musi być opisana przyczyna wydania leku.

Farmaceuta ma prawo odmówić wydania leku, jeżeli mógłby on zaszkodzić życiu lub zdrowiu, a także jeśli ma podejrzenia, że pacjent mógłby wykorzystać lek w celach pozamedycznych. 

Redakcja poleca

Nie wstydź się farmaceuty

„Farmaceuci często są pierwszymi specjalistami, do których pacjenci przychodzą o poradę. Wpływ na to mogą mieć różne czynniki m.in.: brak możliwości szybkiej wizyty u lekarza, sytuacja nagłego zagrożenia zdrowia, a czasem po prostu wstyd, zwłaszcza jeśli chodzi o dolegliwości intymne. Dla farmaceuty tabu nie powinno istnieć. To zawód zaufania społecznego. Ma on nieść pomoc chorym bez względu na okoliczności i powód wizyty w aptece. Ustawa o zawodzie farmaceuty formalizuje to, do czego jako farmaceuci jesteśmy zobowiązani. Mam pewność, że dzięki jej wprowadzeniu zmieni się postrzeganie tej grupy zawodowej, dzięki czemu będzie ona mogła odciążyć system ochrony zdrowia m.in. poprzez przeglądy lekowe czy konsultacje zdrowotne” ­ – mówi dr n. farm. Piotr Merks, wykładowca Collegium Medicum UKSW w Warszawie.

Mimo że większość pacjentów woli leczyć się u lekarza, są sytuacje, w których ciężko skorzystać z jego pomocy. Za lek zapłacimy 100 % ceny, jednak warto wiedzieć o takiej możliwości. Warto wtedy pamiętać o możliwości skorzystania z porady farmaceuty. Dzięki temu rozpoczniemy leczenie najszybciej jak to możliwe.

Źródła: cytat pochodzi z materiałów prasowych przygotowanych przez LoveBrands Medical na zlecenie Gedeon Richter Polska / pacjent.gov.pl