Podcast 8:10.

  • 24 min

    Mistrzowie Słowa: Dancewicz czyta tekst Radłowskiej "Jestemże szczęśliwą?"

    Przyjaciółki? Kochanki? Dwie najbliższe sobie osoby na świecie - to pewne. Dulębiankę i Konopnicką połączyły pasje, poglądy i kłopoty finansowe - w tym wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" Renata Dancewicz czyta tekst Renaty Radłowskiej. "Mistrzowie Słowa" to podcast, w którym mistrzowie sceny czytają mistrzów pióra.

  • 61 min

    Patryk Różycki: Chcę uciec od fantazji o ludziach ze wsi

    Jak opowiadać o relacjach rodzinnych? Co można uznać za wstydliwe? Jakie tabu kryje się w polskich rodzinach? Czy jest w nich miejsce na czułość? Dlaczego polscy twórcy zazwyczaj demonizują wieś? Agnieszka Jucewicz, dziennikarka "Gazety Wyborczej", rozmawia z Patrykiem Różyckim, malarzem, performerem, podcasterem, nominowanym do Paszportu "Polityki" w kategorii sztuki wizualne. _ Wszystkim, którzy chcą obejrzeć prace Patryka Różyckiego polecamy odwiedzić jego instagram, na którym publikuje wszystkie informacje dotyczące dat i miejsc, w których będą one wystawione

  • 17 min

    Pokolenie Sephora zawitało już do Polski

    Dominik Łowicki rozmawia z Marią Korcz, dziennikarką serwisu Wyborcza.biz, autorką artykułu "Dziewięciolatka nakłada korektor, maluje rzęsy, podkreśla policzki. Film na Facebooku ogląda 150 tys. osób" (https://wyborcza.biz/biznes/7,147743,30882970,9-latki-nagrywaja-jak-robia-sobie-makijaz-i-prosza-mamo.html). Co to jest pokolenie Sephora? Dlaczego to zjawisko jest tak niebezpieczne? Jak szybko można zidentyfikować osobę w sieci? W jakim przeciętnie wieku dzieci otrzymują swoją pierwszą komórkę? I czy wprowadzenie zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach ma sens? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 35 min

    Katarzyna Zajączkowska: Ubrania ? tanie i śmiertelnie niebezpieczne

    Maria Korcz i Katarzyna Bielecka, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, rozmawiają z Katarzyną Zajączkowską, projektantką i wykładowczynią zrównoważonej mody, autorką książki i podcastu "Odpowiedzialna moda". Czym jest fast fashion? Czy uprawnione jest stwierdzenie, że opiera się na współczesnym niewolnictwie? Jak wpływa nie tylko na środowisko, ale też bezpośrednio na nasze zdrowie? I co jako konsumenci możemy zrobić, by się chronić przed jej zgubnymi konsekwencjami? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 66 min

    Ile jest szoguna w "Szogunie"? (Gość: dr Jakub Karpoluk)

    Rozmawiamy o serialu "Szogun" na Disney+, najnowszej adaptacji powieści Jamesa Clavella oraz o szogunach i ich wiernych wojownikach - samurajach. Radosław Czyż i Andrzej Kulasek z "Wyborczej TV" porównują dwie serialowe ekranizacje "Szoguna" - tę z 1980 roku i tę najnowszą. Z kolei gościem podcastu jest dr Jakub Karpoluk, japonista, filmoznawca, teatrolog i... aktor (występował w Japonii w teatrze no!), który pomoże nam prześwietlić finanse szoguna, opowie, czym się różni tachi od katany i wakizashi oraz dlaczego w Japonii nagle okazało się, że wszyscy są lub byli samurajami. Zapraszamy do słuchania tego i innych odcinków "Sobotniego seansu".

  • 28 min

    Jutronauci: Nadchodzi fala renowacji i ocieplania mieszkań

    Pewnego dnia na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej słyszysz, że budynek, w którym mieszkasz należy gruntownie wyremontować - ocieplić, postawić na dachu panele fotowoltaiczne a do tego podłączyć się do elektrowni na biogaz. W Niemczech wielka fala renowacji już ruszyła. Wiosną zeszłego roku tamtejszy rząd zatwierdził ustawę zakazującą montowania nowych systemów ogrzewania opartych o ropę i gaz i to już od 2024 r. Systemy grzewcze muszą działać w 65 proc. na energii odnawialnej, a całość tej operacji ma kosztować 9 mld euro rocznie (połowę tej kwoty wyłoży rząd). Kiedy ta fala dotrze do Polski? Ile będzie kosztowała i jak się do niej przygotować? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Markiem Wielgo, analitykiem serwisu RynekPierwotny.pl. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 36 min

    Expose Sikorskiego. Jakie zmiany w polskiej polityce zagranicznej

    Polska ma być silnym krajem Unii Europejskiej, a służbę dyplomatyczną należy odbudować. Koniec z wybieraniem między Ameryką a UE, potrzebujemy dwóch polis ubezpieczeniowych - to tezy exposé ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. W podcaście 8:10 Łukasz Grzymisławski rozmawia z Markiem Świerczyńskim, szefem działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych Polityki Insight o exposé szefa MSZ. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 32 min

    Odczarowujemy mity wokół Zielonego Ładu (Gościni: Joanna Maćkowiak-Pandera)

    W dzisiejszym odcinku cyklu "Wybierzmy naszą Europę" Ireneusz Sudak, dziennikarz "Gazety Wyborczej", rozmawia z Joanną Maćkowiak-Panderą, prezeską think tanku Forum Energii, o wprowadzanych przez Unię Europejską regulacjach dotyczących transformacji energetycznej i zmian klimatu. Jak wygląda porównanie Europy i Chin w kontekście inwestycji w odnawialne źródła energii? Jakie podeście do transformacji energetycznej ma rodzimy energochłonny przemysł? Dlaczego tak ważne jest stworzenie w Polsce strategii dla ciepłownictwa i ogrzewania budynków? Skąd tyle dezinformacji dotyczącej Zielonego Ładu? I dlaczego bezpieczeństwo energetyczne i sprawiedliwa transformacja powinny być priorytetem zarówno Komisji Europejskiej, jak i naszym krajowym? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 22 min

    Dominika Lasota: Jak przeciwdziałać katastrofie klimatycznej

    Gościnią Arkadiusza Gruszczyńskiego z "Gazety Wyborczej" jest Dominika Lasota, aktywistka Inicjatywy Wschód. Jak tłumaczy kontrowersyjne akcje aktywistów chcących zwrócić uwagę na katastrofę klimatyczną? Jakie rekomenduje działania w dziedzinie transformacji energetycznej na najbliższe 4 lata? Jak odpowiada na lęki społeczne związane z przepisami wprowadzanymi przez Unię Europejską? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 24 min

    O kredycie #naStart i jego społecznych konsekwencjach

    Maria Korcz i Katarzyna Bielecka, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, rozmawiają o nowym pomyśle rządu na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego, czyli kredycie #naStart. Jakie są podstawowe założenia tego programu i dlaczego raczej nie rozwiąże on problemów mieszkaniowych młodych? Dlaczego kryzys mieszkaniowy dotyczy nas wszystkich? Jak wpływa na całą tkankę społeczną miast? Jakie mamy polskie i zagraniczne przykłady rozwiązywania problemów mieszkaniowych, którymi warto się inspirować? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 48 min

    Świadectwa z getta warszawskiego

    Tomasz Urzykowski zwiedza wystawę "Ślady getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy i rozmawia z jej kuratorkami. Na wystawie są drobne przedmioty wykopane z terenu getta: to pospolite narzędzia, wyposażenie domów, rzeczy osobiste, jak guziki, spinki. 100 zdjęć pokazuje getto z różnych perspektyw, z zewnątrz i od wewnątrz. Robili je żołnierze niemieccy, polscy partyzanci, żydowcy mieszkańcy, polski policjant. W drugiej części podcastu Tomasz Urzykowski rozmawia z kartografem Pawłem Weszpińskim. To rozmowa głównie o granicach getta. Nasz gość przypomina mało znany fakt, że część murów getta budowano na wszelki wypadek, zanim faktycznie wyznaczono formalne granice zamkniętej dzielnicy. Dlatego mury wyrastały także w części miasta, gdzie ostatecznie getta nie wyznaczono. Tak jak mur na jednym ze zdjęć ze Starówki. Po jakimś czasie zniknął.

  • 21 min

    Jutronauci: Czy staniemy się cyborgami i zatrzymamy ewolucję biologiczną?

    Duża część z nas ma wymienioną jakąś część ciała, jak np. soczewkę w oku. Kiedy staniemy się cyborgami i czy powinniśmy się tego obawiać? W jakim obszarze cyborgizacja nastąpi w pierwszej kolejności? Już teraz wiele porodów odbywa się za pomocą cesarskiego cięcia i w coraz późniejszym wieku. Jak wpłynie to na ewolucję biologiczną? A może nieunikniony wydaje się podział na dwie klasy - ubogich, których nie będzie stać na długie życie i naprawianie ciała, oraz warstwę uprzywilejowanych? O cyborgizacji, zahamowaniu ewolucji i możliwościach końca Homo sapiens w obecnym kształcie Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. Arturem Gunią, adiunktem z Katedry Kognitywistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 25 min

    Czy polski BLIK zawojuje Europę?

    W cyklu Biznes - Ludzie - Pieniądze Sebastian Ogórek, szef Wyborcza.biz, rozmawia z prezesami i prezeskami różnych firm, którzy dzielą się swoimi opiniami i historiami biznesowymi. Gościem tego odcinka jest Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności - spółki będącej właścicielem marki BLIK. Udział BLIKA we wszystkich płatnościach e-commerce na polskim rynku przekracza już 70 proc. Czy dzięki wdrażanym nowym produktom może on się jeszcze zwiększyć? Czy BLIK ma szansę stać się tak popularny również zagranicą? Od jakich krajów spółka PSP zaczyna ekspansję na rynki europejskie? Prezes Mazurkiewicz opowiada też historię użycia BLIKA, która najbardziej zapadła mu w pamięć. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 20 min

    Dwugłowy smok: o teatrze i miłości Krystiana Lupy i Piotra Skiby

    Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z Sandrą Zakrzewską, dziennikarką "Wyborczej", autorką opublikowanego w "Wysokich Obcasach" reportażu o Krystianie Lupie i jego wieloletnim partnerze, aktorze Piotrze Skibie. Jak wyglądała praca nad tym reportażem? Dlaczego autorka tak dużo uwagi w swoim materiale poświęca Piotrowi Skibie? Jaką rolę w procesie twórczym u Lupy pełni cierpienie? I dlaczego obecne są tu alkohol i upokorzenie? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 27 min

    Sterczewski: Uda nam się zalegalizować aborcję. Raz na zawsze

    Gościem Arkadiusza Gruszczyńskiego z "Gazety Wyborczej" jest Franciszek Sterczewski, poseł Koalicji Obywatelskiej. Poseł opowiada o tym, jak usunął z mównicy i wyrzucił antyaborcyjny plakat. I jak sejmowa debata o aborcji wyglądała od środka. Rozmawiają też o tym, co oznacza przegłosowanie czterech projektów ustaw ws. dostępu do aborcji i o sposobach na walkę z wykluczeniem transportowym. Poseł KO chwali też pewien pomysł, który zrealizował rząd Zjednoczonej Prawicy. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

Inne podcasty