O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-06-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Zbiorniki wodne będą budowane, a stare poddawane renowacji. To ważna inwestycja!

Zbiorniki wodne

Zbiorniki wodne na Podkarpaciu będą powstawać, a inne, już istniejące, zostaną poddane renowacji. To wszystko w ramach programu małej retencji. Na inwestycje, które obejmą 3 gminy w woj. podkarpackim, przeznaczono 305 tys. złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu województwa podkarpackiego.

Zbiorniki wodne powstaną na Podkarpaciu

Jak poinformował rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko, zbiorniki wodne powstaną w gminach Gać, Chłopice i Borowa. Dodał, że podpisane zostały już umowy z samorządowcami na dofinansowanie tych inwestycji.

W obecnym roku podkarpackie gminy i powiaty mogły po raz pierwszy skorzystać z dofinansowania z budżetu województwa podkarpackiego na budowę i zbiorniki wodne podkarpacierenowację jakie poddane zostaną zbiorniki wodne służących małej retencji. Z tej możliwości skorzystały trzy gminy, łączny koszt planowanych inwestycji wynosi ponad 305 tys. zł.

Czytaj także: Moja woda to ważny program. Prezydent Duda: to dofinansowanie do 85 proc. kosztów na małą retencję

Zarząd województwa wybuduje i sfinansuje zbiorniki wodne

Leyko podkreślił, że zarząd województwa postanowił sfinansować w całości koszty wszystkich inwestycji, zwalniając tym samym gminy z obowiązku wniesienia wkładu własnego. W ten sposób zbiorniki wodne zostaną poddane renowacji, ale powstaną także nowe.

Zdaniem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, inwestycje dotyczące budowy czy renowacji zbiorników małej retencji są bardzo ważne dla rozwoju całej gospodarki w regionie.

Szczególnie w kontekście suszy, która staje się coraz większym problem i wyzwaniem

– dodał.

Zbiorniki wodne, a mała retencja

Program małej retencji może okazać się kluczowy dla długoterminowej zmiany Krajowego Bilansu Wodnego. Polska, mimo bogatej sieci rzecznej i zasobności wód gruntowych, wciąż nie potrafi retencjonować wody. Nasz kraj gromadzi jej nawet kilkanaście razy mnie niż najsilniejsze w tym względzie kraje Europy Zachodniej.

Andrzej Duda podczas wizyty w Parku Glinianki w Sulejówku zachęcał Polaków do prowadzenia małej retencji wody. Prezydent podkreślił, że jeżeli zaczniemy prowadzić mądrą gospodarkę wodną, gospodarkę retencjonowania wody w każdej dostępnej postaci, to jest szansa, że stosunki wodne w Polsce zdecydowanie się poprawią.

Jak zauważył, obecnie w Polsce retencjonowane jest zaledwie 6,5 proc. wody opadowej.

To zaledwie jedna trzecia przeciętnej w Unii Europejskiej

– zaznaczył prezydent.

Dodał, że wzorcowym przykładem retencjonowania wody opadowej w UE może być Hiszpania, gdzie retencji poddawane jest 45 proc. wody opadowej. Program Moja woda ma zmienić tę sytuację, a budowane zbiorniki wodne na pewno pomogą.

PAP/jac/fot. wikimedia

 

swiatrolnika.info 2023