REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga rehabilitacyjna. Błąd na fakturze może anulować korzyść

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ulga rehabilitacyjna faktura
ulga rehabilitacyjna faktura
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga rehabilitacyjna pozwala na odliczenie pobytu w sanatorium lub opiekę pielęgniarki bez limitu. Należy jednak uważać na prawidłowe udokumentowanie wydatku. Drobny błąd związany z fakturą może odebrać całą korzyść.

Ulga rehabilitacyjna - komu przysługuje?

Ulga rehabilitacyjna przysługuje niepełnosprawnym oraz osobom, mającym na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Na podstawie tej ulgi można odliczyć szereg wydatków na towary i usługi medyczne w ramach rocznego rozliczenia PIT. Jednocześnie należy pamiętać, że konieczne jest prawidłowe udokumentowanie wydatku. Drobne niedopatrzenie w tym zakresie może pozbawić możliwości odliczenia.

Autopromocja

Opłata ze wspólnego konta, faktura na żonę. Ulga rehabilitacyjna przepadła

Mogłoby się wydawać, że opłata ze wspólnego konta małżonków za pobyt w sanatorium nie powinna spowodować żadnych trudności w rozliczeniu podatków. Niestety, rzeczywistość może okazać się inna. Przypadek opisany w interpretacji podatkowej 0112-KDIL2-1.4011.358.2022.2.KF pokazał, że z pozoru drobna kwestia przy wystawianiu faktury za pobyt w sanatorium może odebrać całą korzyść podatkową związaną z ulgą rehabilitacyjną.

Wnioskodawca interpretacji zapytał o możliwość odliczenia pobytu w sanatorium w ramach ulgi rehabilitacyjnej . Zaznaczył, że faktura została wystawiona na jego żonę, a przelew został dokonany ze wspólnego konta małżonków.

Odpowiedź organu podatkowego (pochodząca z 2022 r.) była negatywna:

„Nie ma Pan prawa do odliczenia, w ramach ulgi rehabilitacyjnej, wskazanej w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków poniesionych za pobyt na rehabilitacji uzdrowiskowej (…) Wysokość ww. wydatków (…) ustala się na podstawie dokumentu zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty, natomiast z opisu sprawy wynika, że Pan takiego dokumentu nie posiada (faktura jest wystawiona na imię i nazwisko Pana żony). Nie został zatem spełniony warunek udokumentowania wydatku (nie posiada Pan dokumentu potwierdzającego, że jest Pan kupującym).”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak udokumentować wydatek na cele lecznicze, aby zastosować ulgę rehabilitacyjną?

Najbardziej "klarownym" dokumentem potwierdzającym wydatek jest faktura. Jednak organy podatkowe akceptują również inne dowody. Przykładowo, potwierdzenie przelewu bankowego lub dowód wpłaty na poczcie. Najważniejsze jest sprecyzowanie kwoty, odbiorcy środków pieniężnych, nabywcy oraz nazwy zakupionego towaru/usługi.

W opisanym przypadku błąd polegał na nieprawidłowym wpisaniu na fakturze nabywcy pobytu w sanatorium. Intuicyjnie mogłoby się wydawać, że wystawienie faktury na żonę oraz zapłata ze wspólnego konta małżonków rozwiążą wątpliwości na korzyść podatnika jednak organ podatkowy uznał inaczej.

Jak już wspomniano, uprawnionym do ulgi rehabilitacyjnej jest niepełnosprawny lub mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Faktura (lub inny dowód zakupu) musi być wystawiona na osobę uprawnioną do ulgi rehabilitacyjnej. Nie można odliczyć wydatku zapłaconego przez inną osobę. W opisanym przypadku literalna interpretacja przepisu prawa okazała się decydująca.

 

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do ulgi rehabilitacyjnej?

Ulga rehabilitacyjna przysługuje niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności. Odliczenia można dokonać również w przypadku posiadania dokumentacji potwierdzającej lekki stopień niepełnosprawności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

REKLAMA