Niższy koszt folii stretch jako optymalizacja biznesu

Partnerem publikacji jest CAST SA
opublikowano: 2024-04-15 00:00

Firmy na całym świecie szukają sposobów na optymalizację kosztów operacyjnych, aby zachować konkurencyjność i zwiększać swoją efektywność. Jednym z obszarów, który często jest przedmiotem szczególnego zainteresowania w kontekście redukcji wydatków, jest koszt materiałów pakujących, zwłaszcza folii stretch. A ten można obniżyć nawet o 70%.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Znaczenie folii stretch w biznesie

Folia stretch jest szeroko stosowana w różnych sektorach przemysłu do zabezpieczania ładunków na paletach, co zapobiega ich uszkodzeniom podczas transportu i magazynowania. Jej elastyczność, wytrzymałość na rozciąganie oraz przyczepność sprawiają, że dla firm z branży logistycznej, produkcyjnej, spożywczej i wielu innych jest to rozwiązanie niezwykle skuteczne, ale i takie, bez którego po prostu nie można się obejść.

Pomimo różnych zawirowań w gospodarce, wraz z rozwojem przedsiębiorstw i tak rośnie zapotrzebowanie na ten produkt.

Rynek folii stretch w Polsce i na Świecie

- W Polsce rynek folii stretch wykazuje tendencje wzrostowe, co jest związane z rosnącym zapotrzebowaniem w sektorach e-commerce, logistyki i produkcji – podkreśla Adam Modliński, Prezes Zarządu CAST S.A., jednego z czołowych producentów folii stretch w kraju. – Jest to branża o znaczącym potencjale wzrostowym, szczególnie w kontekście rozwoju lokalnego przemysłu i zwiększającej się automatyzacji procesów pakowania – dodaje.

Na poziomie europejskim i światowym rynek folii stretch również wykazuje pozytywne tendencje. Według raportu MarketsandMarkets, globalny rynek folii stretch był wyceniany na około 15,4 miliarda dolarów w 2020 roku i prognozowany jest jego wzrost do 21,7 miliarda dolarów do 2025 roku.

Optymalizacja kosztów związanych z folią stretch jest szczególnie istotna, biorąc pod uwagę, że surowce do jej produkcji są ściśle powiązane z cenami gazu i ropy, które są nieprzewidywalne i podlegają częstym zmianom.

Wydatki na folię stretch a ceny surowców

Wspomniane surowce są kluczowe w produkcji polietylenu – głównego składnika folii. Wzrost cen tych surowców może znacząco wpłynąć na koszty produkcji, a tym samym na ceny dla odbiorców końcowych. W obliczu globalnej niestabilności ich cen, przedsiębiorstwa poszukują sposobów na minimalizację wpływu tych wahań na koszty operacyjne.

- Jako producent folii jesteśmy wręcz zobligowani do ciągłego monitorowania sytuacji na światowym rynku, abyśmy mogli odpowiednio reagować na takie wahania. To dlatego też firmy, które myślą o optymalizacji kosztów logistycznych chętniej nawiązują współpracę bezpośrednio z producentem aniżeli z pośrednikami, którzy są mniej elastyczni pod względem oferty – zaznacza Prezes CAST S.A.

Proekologiczne czynniki zewnętrzne a koszt folii

Dodatkowo na koszt folii stretch wpływają czynniki zewnętrzne jak np. uwarunkowania podatkowe związane z aspektem ekologicznym. W wielu krajach Unii Europejskiej już teraz są określone wymagania co do używanej folii stretch (docelowo takie będą również w Polsce), których brak wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. – Chodzi o to, aby folia była bardziej ekologiczna, czyli surowce do jej produkcji pochodziły z recyclingu. My już kilka lat temu wprowadziliśmy politykę zero-waste na naszej produkcji, która sprawia, że w ogóle nie marnujemy surowców. Dzięki temu posiadamy w ofercie folie spełniające takie wymagania, co przekłada się na to, iż nasi klienci nie muszą opłacać wspomnianych podatków – wyjaśnia Adam Modliński.

Firma CAST S.A. jest także w trakcie wprowadzania autorskiego rozwiązania stretchback, które doprowadzi do zamkniętego obiegu folii stretch i pozwoli na większą niezależność w produkcji od cen surowców, co oczywiście wpłynie pozytywnie na koszt folii u klientów końcowych.

Zarządzanie zakupami folii stretch, aby obniżyć jej koszt

Nawet drobna zmiana i optymalizacja kosztu o kilka złotych na kilogramie folii, przełoży się na wymierne korzyści dla firmy w skali miesiąca oraz roku fiskalnego. Zarządzanie kosztami materiałów pakujących, takich jak folia stretch, powinna być zatem kluczowym elementem strategii operacyjnej firm.

- To innowacyjność takiego producenta jak my, nieustanne poszukiwanie coraz to nowszych sposobów produkcji cieńszej, ale wytrzymalszej i wydajniejszej folii sprawia, że klient przykładowo wydając na folię 10 zł za kg, w końcowym rozrachunku owinięcia palety tak naprawdę płaci 5 czy 4 zł. Dzieje się tak, ponieważ rzeczywistym kosztem nie jest jednostkowa cena, a koszt owinięcia palety - zaznacza Adam Modliński.

Dzięki temu przedsiębiorstwa zyskują środki, które mogą przesunąć na inne wewnętrzne procesy lub przełożyć bezpośrednio na cenę swoich produktów. To zwiększa konkurencyjność takiego biznesu, a to już jest zdecydowanie mocny argument dla firm za taką optymalizacją kosztów folii stretch.