Niesamowity park w Warszawie. Zgarnął prawie wszystkie nagrody

REKLAMA
Zmodernizowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji "Burza" to niekwestionowany zwycięzca 10. Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Przestrzeń eksponująca fragmenty ruin zniszczonej Warszawy i rośliny, które przez dziesięciolecia na nich wyrosły, otrzymały Grand Prix, a także nagrody za projektowanie przestrzeni publicznej oraz rozwiązania proekologiczne.
REKLAMA

We wtorek po raz dziesiąty rozdano Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. W ramach konkursu nagradzane są najlepsze inwestycje i wydarzenia architektoniczne w stolicy.

REKLAMA
Zobacz wideo

- Nowe inwestycje coraz lepiej odpowiadają na wyzwania współczesności. Zmieniają miasto i wpisują się dobrze w jego dumną historię. Są też coraz lepiej dostosowane do zmian klimatu. W poprzednich edycjach konkursu jury doceniło znakomite żłobki, szkoły, biurowce, muzea, upamiętnienia, całe kwartały zabudowy na terenach poprzemysłowych. To są piękne realizacje, które służą mieszkankom i mieszkańcom - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Grand Prix tej edycji zdobył Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji "Burza". Oprócz głównej nagrody park na warszawskim Mokotowie otrzymał nagrody za projektowanie przestrzeni publicznej oraz rozwiązania proekologiczne.

Park Akcji "Burza" z Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy

Modernizacja Parku Akcji "Burza" zakończyła się na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku. Nad terenem góruje Kopiec Powstania Warszawskiego. Na jego szczycie znalazła się dwupoziomowa platforma widokowa z odnowionym symbolem Polski Walczącej, zamontowanym na nowym cokole.

Na szczyt Kopca można dostać się dwoma sposobami - przez schody z miejscami do wypoczynku i podświetlanymi barierkami oraz przez wybudowane od nowa wąwozy ze ścianami z wykonanymi m.in. z gruzu pozyskany podczas budowy. To nawiązanie do historii Kopca, który usypano po wojnie z gruzów stolicy.

REKLAMA

Z obrastających mchem wąwozów można przejść płynnie na ścieżkę przyrodniczą. Na ścieżce postawiono ławki, krzesła oraz tablice w języku polskim i angielskim, informujące o specyfice przyrody ruderalnej, gatunkach pionierskich roślin, faunie i florze tego miejsca. Całość jest przystosowana do osób z niepełnosprawnościami oraz opiekunów z dziećmi. 

Przebudowa Parku Akcji "Burza" kosztowała ponad 24 mln zł. Projekt przygotowały pracownie topoScape i Archigrest. Prace budowlane wykonała firma Remondis. 

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

REKLAMA
Miałeś/aś okazję odwiedzić park Akcji "Burza" na warszawskim Czerniakowie?
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory