Dlaczego makaron się skleja? Zastosuj "metodę 100:1". Za każdym razem wyjdzie idealny

Makaron to świetny dodatek do zup, ale również jako element samodzielnego dania. Choć mogłoby wydawać się, że jego przyrządzenie nie jest trudne, to wbrew pozorom wiele osób często popełnia jeden błąd.

Czy może być coś trudnego w ugotowaniu makaronu? Można by pomyśleć, że nawet dziecko jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Okazuje się jednak, że niewielu z nas robi to prawidłowo, a błędy chętnie wytykają nam rodowici Włosi. Warto stosować się do kilku zasad, gdyż dobrze przyrządzony makaron jest cennym i wartościowym produktem w naszej diecie.

Zobacz wideo Sycące spaghetti alla puttanesca

Kiedy wrzucamy makaron do wody? Ważna jest temperatura 

Podstawowym błędem, jaki możemy popełnić już na samym wstępie, jest złe oszacowanie ilości wody do gotowania. Albo używamy jej za mało i wtedy makaron przykleja się do ścianek garnka, albo za dużo, co wiąże się z długim oczekiwaniem na wrzenie. Optymalna ilość wody na 100 g suchego produktu to 1 litr. Garnek dobieramy w taki sposób, żeby po napęcznieniu makaron swobodnie mógł pływać podczas gotowania. Pamiętajmy też o tym, że zawsze wrzucamy makaron do wrzącej wody, nigdy do zimnej. Inaczej zacznie się sklejać. Nie zapomnijmy o odpowiednim czasie gotowania klusek. Informacje o nim znajdziemy na każdym opakowaniu i jeśli się do nich zastosujemy, makaron będzie ugotowany idealnie.

Jak ugotować makaron? Przez ten błąd wychodzi gęsta breja

Wiele osób uważa, że dzięki dodaniu oleju bądź oliwy do gotującego się makaronu, zapobiegnie jego sklejaniu. Mimo że ten sposób się sprawdza, to nie jest polecany. Problem pojawia się, kiedy chcemy połączyć ugotowany makaron z sosem. Przez warstwę oleju na kluskach staje się to niemożliwym do osiągnięcia i sos będzie z nich spływał.

Gotowanie makaronu (zdjęcie ilustracyjne)Gotowanie makaronu (zdjęcie ilustracyjne) fot.pexels-sarah-chai

Makaron z cukinii to warzywna alternatywa pszennych klusek. Zrobisz go w kilka minut

Aby przygotować makaron z cukinii, wystarczy porządnie wyszorować warzywo i za pomocą zwykłej obieraczki wystrugać plasterki. Jeśli chcemy uzyskać wąskie paski, wystarczy ostrym nożem przeciąć je wzdłuż. Warzywne paseczki ugotować na parze lub we wrzącej wodzie do miękkości. Nie obierajmy wcześniej skórki, gdyż w niej znajduje się najwięcej smaku i aromatu. Kiedy kluski będą gotowe, wystarczy wymieszać je z ulubionym sosem i zjeść ze smakiem. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej. 

Czy makaron często gości w twojej kuchni?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.