Przewóz zwłok ze stawką 8 procent VAT

VAT na przewóz zmarłych wynosi 8 proc., nawet jeżeli urzędy uważają, że jest to „pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany” - zapewnił branżę pogrzebową wiceminister finansów

Publikacja: 01.06.2011 13:10

Przewóz zwłok ze stawką 8 procent VAT

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Niepokój tej branży był związany ze zmianami od 1 stycznia 2011 r. w klasyfikacji statystycznej.

Podzieliła go jedna z posłanek w interpelacji do ministra (interpelacja VAT na nr 21285).

„W naturalny sposób należy zaliczyć transport zwłok do kategorii usług zakładów pogrzebowych, przewidzianych w grupie 96.03.Z PKD, objętych 8-procentową stawką podatku VAT. Jednakże urzędy skarbowe kwalifikują tę usługę do kategorii transportu lądowego pasażerskiego, gdzie indziej nieklasyfikowanego, przewidzianych w grupie 49.39." - czytamy w interpelacji.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski uspokaja: „Niezależnie od tego, czy przewóz zwłok osoby zmarłej dokonywany będzie w ramach kompleksowej usługi pogrzebowej, czy też jako odrębna usługa transportowa sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 49.39 «Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany», usługa taka podlega opodatkowaniu według 8-procentowej stawki podatku (...). Zatem dla rozliczeń podatku od towarów i usług jest neutralne, czy przewóz zwłok osoby zmarłej zostanie zaliczony do grupowania PKWiU 96.03, czy też grupowania 49.39."

Jak wyjaśnił wiceminister, stawka 8 proc. dotyczy całej otrzymanej należności za świadczenie usług pogrzebowych, obejmującej zarówno koszty usług własnych, jak i ewentualnie usług nabytych od innych podmiotów w celu wyświadczenia usługi głównej.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT w związku z poz. 180 załącznika nr 3 do tej ustawy, usługi pogrzebowe, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych wraz z trumną lub urną (PKWiU 96.03) są opodatkowane według stawki 8 proc.

Wiceminister odniósł się też do zarzutów przedstawicieli branży pogrzebowej, że ich usługi są inaczej traktowane niż takie same usługi wykonywane przez pracowników zatrudnionych przez parafię. „Taki stan rzeczy może być uznany za naruszenie zasad uczciwej konkurencji, ponieważ parafie, nie będąc przedsiębiorcami, zwolnione są z konieczności płacenia podatku VAT. Powoduje to, że zainteresowany pozyskaniem usługi w sposób naturalny wybiera tańszego wykonawcę" - czytamy w interpelacji.

„Zwolnione od podatku są usługi w zakresie praktyk religijnych, świadczone głównie wiernym przez kościoły, synagogi, meczety i w innych miejscach przeznaczonych do praktyk religijnych. A zatem nie wszystkie usługi kościołów i związków wyznaniowych są objęte zwolnieniem" - odpowiedział wiceminister.

Wyjaśnił, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, realizowane przez kościoły i związki wyznaniowe, o których mowa w przepisach o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przepisach o stosunku państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych – w zakresie interesu zbiorowego swoich członków, wykonywane na rzecz ich członków w zamian za składki, których wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów statutowych tych podmiotów. Warunkiem jest jednak, że podmioty te nie są nastawione na osiąganie zysków, a zwolnienie nie spowoduje naruszenia warunków konkurencji.

Zobacz pełną odpowiedź MF na interpelację poselską

Zobacz też:

Niepokój tej branży był związany ze zmianami od 1 stycznia 2011 r. w klasyfikacji statystycznej.

Podzieliła go jedna z posłanek w interpelacji do ministra (interpelacja VAT na nr 21285).

Pozostało 94% artykułu
Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty