NIK zawiadamia prokuraturę. Wskazuje m.in. na Morawieckiego. Poważne zarzuty

Najwyższa Izba Kontroli skieruje zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego premiera, byłą ministerkę finansów oraz byłego wiceministra finansów. Izba informuje o stratach poniesionych przez samorządy na łączną kwotę co najmniej 4 mld zł.

Jak napisano w oświadczeniu opublikowanym przez NIK, "przedmiotem zawiadomienia jest przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych i tym samym działanie na szkodę interesu publicznego - samorządów - w zakresie przyznawania samorządom wsparcia z rezerwy ogólnej, a także dofinansowania samorządów z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, stworzenie mechanizmów w obszarze finansowania zadań publicznych realizowanych przez samorządy z naruszeniem przepisów".

Zobacz wideo Banaś przedstawił raport o nieprawidłowościach przy organizacji wyborów kopertowych

NIK szacuje straty na "nie mniej" niż 4 miliardy złotych

Straty poniesione przez samorządy NIK szacuje na "nie mniej" niż 4 miliardy złotych. Do opisywanych czynów miało dojść, według NIK, w okresie reform podatkowych i odbudowy gospodarki po epidemii COVID-19. Najwyższa Izba Kontroli kieruje zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. z art.231 kk, zgodnie z którym "funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech".

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje na potrzebę zmiany przepisów

Oprócz tego Najwyższa Izba Kontroli wskazuje na potrzebę zmiany przepisów prawa i kieruje wnioski dotyczące wypracowania nowego modelu finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Wśród nich wymieniono m.in.: "wprowadzenie zabezpieczenia prawnego w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, gwarantującego samorządom faktyczną rekompensatę ubytków w przypadku mogących wystąpić w przyszłości zmian w prawie, których skutkiem finansowym może być zwiększenie wydatków lub zmniejszenie dochodów Jednostek Samorządu Terytorialnego", a także zmianę w ustawie o dochodach Jednostek Samorządu Terytorialnego, która spowoduje, że "nieprawidłowe finansowanie zadań publicznych z lat 2021-23 nie będzie powielane przy obliczaniu w przyszłości wpływów JST z udziału w podatku PIT". 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.