REKLAMA

Kolejny pakiet sankcji UE wobec Rosji? Od Zachodu zależy uszczelnienie restrykcji

2024-04-29 06:50
publikacja
2024-04-29 06:50

W Unii Europejskiej trwają prace nad kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji. Doniesienia medialne wskazują, że ma się on skupić na przeciwdziałaniu obchodzeniu dotychczasowych restrykcji nałożonych na ten kraj, w szczególności na importowane z niego surowce. Analitycy zespołu rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich spodziewają się, że wraz z rosnącymi kosztami wojny może się to przełożyć na dalszą degradację rosyjskiej gospodarki. Rosja w ostatnich dwóch latach znalazła wprawdzie nowych odbiorców dla swoich surowców, ale musi je sprzedawać po niższych cenach.

Kolejny pakiet sankcji UE wobec Rosji? Od Zachodu zależy uszczelnienie restrykcji
Kolejny pakiet sankcji UE wobec Rosji? Od Zachodu zależy uszczelnienie restrykcji
fot. TAM99PH / / Shutterstock

Po rozpoczęciu 24 lutego 2022 roku pełnoskalowego ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę na Moskwę spadła fala sankcji nałożonych przez państwa Zachodu. Jak wynika z opracowania analityków OSW „Rosja po dwóch latach pełnoskalowej wojny. Krucha stabilność i narastająca agresywność”, odbiło się to szczególnie na sektorze energetycznym, który jest najważniejszym źródłem dochodów do budżetu Rosji. Dla porównania w 2018 roku udział dochodów naftowo-gazowych stanowił 46 proc. budżetu Rosji, a w 2023 roku - 28 proc.

- Po utracie rynku zbytu w Europie Rosjanom udało się ten eksport przekierować na nowe rynki zbytu. W kontekście ropy to są szczególnie rynki azjatyckie. Jeśli chodzi o paliwa, to są to rynki również bardziej egzotyczne, takie jak Ameryka Południowa, Afryka czy też Azja - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Filip Rudnik, analityk zespołu rosyjskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich.

To jednak nie oznacza, że Rosjanie w pełni rekompensują w ten sposób straty wynikające z sankcji nałożonych m.in. przez Unię Europejską czy Stany Zjednoczone. Zadanie, choć możliwe do wykonania, jest karkołomne z przyczyn logistycznych oraz odległości, jakie dzielą ten kraj od nowych odbiorców. 

- Rosjanie, mimo że udało im się przekierować te dostawy na nowe kierunki, to muszą przede wszystkim sprzedawać zarówno ropę, jak i produkty ropopochodne po niższych cenach. Przez wydłużenie szlaków logistycznych koszty realizacji eksportu są o wiele większe - przypomina analityk OSW.

Konieczność zmiany kierunku eksportu spowodowały wzrost uzależnienia Rosji od wąskiej grupy odbiorców, którzy mogą wykorzystywać swoją pozycję i dyktować warunki współpracy. Dochody Rosji z eksportu ropy i gazu w ubiegłym roku zmniejszyły się o 24 proc. w ujęciu rocznym, chociaż przy znacznie słabszym rublu trudno jednoznacznie porównać te wyniki rok do roku. Jak oceniają analitycy OSW, zwrot na Wschód i zależność od Chin i Indii mogą się przełożyć na dalszą redukcję dochodów eksportowych i problemy z utrzymaniem produkcji.

- Trzeba spojrzeć na to, jak się kształtują ceny globalnie, bowiem mimo wszystko rosyjski surowiec i rosyjskie paliwa nie funkcjonują w próżni. Niemniej widać, że istnieje stały dyskont cenowy na rosyjską ropę i on jest zależny od tego, do jakiego stopnia implementujemy zapisy sankcyjne. W styczniu 2024 roku ten dyskont wynosił około 17 dol., czyli Rosjanie dostawali za baryłkę mniej o 17 dol. w porównaniu do benchmarku Brent. To wszystko zależy od woli i determinacji Zachodu, czy spróbuje walczyć z tzw. flotą cienia, czyli flotą tankowców, które przewożą rosyjską ropę i paliwa niejako z obejściem zachodniego systemu finansowania i z pogwałceniem zasad sankcyjnych - mówi Filip Rudnik.

O wprowadzeniu mechanizmów, które będą przeciwdziałać obchodzeniu dotychczasowych restrykcji, mówi się w kontekście opracowywanego w instytucjach unijnych 14. pakietu sankcji. Rozważane są również dalsze obostrzenia dla rosyjskiego sektora energetycznego, m.in. dotyczące handlu gazem skroplonym. Uszczelnienie sankcji może mieć kluczowe znaczenie, bo jak pokazują dane przytaczane przez OSW, dziś spadki wydobycia nie są tak duże, jak oczekiwano. W ubiegłym roku sektor wydobywczy, który przed wojną stanowił koło zamachowe rosyjskiej gospodarki, odnotował spadek produkcji o 1,2 proc. Dotyczy to zarówno ropy naftowej, jak i gazu ziemnego. W 2023 roku produkcja ropy naftowej wyniosła około 530 mln t, pozostając tylko nieco poniżej poziomu z 2022 roku.

- W porównaniu z prognozami, w których się wieszczyło bardzo mocną redukcję wydobycia, to Rosjanie wydobywają teraz od 5 do 10 proc. ropy mniej, aniżeli robili to przed inwazją, więc ten spadek nie jest znaczący. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że dysponujemy danymi z trzeciej ręki, bo Rosjanie już nie publikują danych o wydobyciu - mówi ekspert. - Sytuacja jest inna w sektorze paliwowym, produkcji i rafinacji paliw. Jeśli patrzymy na to wolumenowo, to produkcja paliw nie została mocno dotknięta sankcjami, natomiast jest dotknięta w obecnej chwili przez ukraińskie ataki bezzałogowców na rafinerie, które wyłączają konkretne moce przerobowe na konkretnych obiektach w europejskiej części Rosji.

Jak poinformowały ukraińskie media, w miniony weekend Ukraina przeprowadziła zmasowany atak dronów na lotnisko wojskowe i rafinerie ropy naftowej w regionie krasnodarskim w Rosji. Z kolei Rosjanie zaatakowali rakietami obiekty kluczowe dla ukraińskiego sektora energetycznego, w tym m.in. ważne dla dostaw gazu do UE.

Źródło:
Tematy
Mercedes - samochody elektryczne w wyprzedaży rocznika

Mercedes - samochody elektryczne w wyprzedaży rocznika

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
zoomek
Spokojnie - rebe ściągie od Ruskich, ukoszerni, odputini, i weźmie 3x więcej.
Po to się to robi.
Czego nie rozumiesz?
maxykaz
Nie używajcie słowa "sankcje" bo to jakiś kabaret
qwertas
Kiedy sankcje na Izrael dokonujący ludobójstwa cywili w Strefie Gazy? To są podwójne standardy.
zoomek
Nic z tego. Kahały trzymają pajaców za jajaca - globalnie.
Biden i jego hołd na kolanach przed $ynagogą $zatana:
https://www.bitchute.com/video/4gccTFNTNuo2/
...
Franek Paczatata oddający hołd $ynagodze $zatana:
https://www.bitchute.com/video/TCrBAdMLE629/
...
Trump deklarujący pełne oddanie dla $ynagogi $zatana:
Nic z tego. Kahały trzymają pajaców za jajaca - globalnie.
Biden i jego hołd na kolanach przed $ynagogą $zatana:
https://www.bitchute.com/video/4gccTFNTNuo2/
...
Franek Paczatata oddający hołd $ynagodze $zatana:
https://www.bitchute.com/video/TCrBAdMLE629/
...
Trump deklarujący pełne oddanie dla $ynagogi $zatana:
https://www.bitchute.com/video/Od3yX6Ca63fr/
Putin na szkoleniu przez $ynagogę $zatana:
https://www.bitchute.com/video/8mkyTqNgmNE6/
sterl
Każdy kij ma dwa końce , a Rosja ma najtańsze surowce , żywność i technologię..
jkl777
https://wiadomosci.wp.pl/morderstwo-dwoch-ukrainskich-wojskowych-w-niemczech-zatrzymany-to-rosjanin-7021911803939776a
polonu
nie mają wyjścia myśleli że zniszczą Rosje , teraz Rosja uciekła do Azji Indie stworzyli blok BRICS to nie koniec jeszcze będą cyrki w Europie , Europa bez kluczowych surowców , łatać dziury idzie na krótką metę na dłuższą się nie da ,
endes
Czytaj: Kolejny pakiet sankcji UE na samą siebie!… dzbany odklejone kompletnie od rzeczywistości!… tylko to im pozostało!

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki