Zbiera się Sejm. Informacja Bodnara o Pegasusie i zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Harmonogram 

Źródło:
PAP
10. posiedzenie Sejmu. Co w harmonogramie obrad?
10. posiedzenie Sejmu. Co w harmonogramie obrad?TVN24
wideo 2/5
10. posiedzenie Sejmu. Co w harmonogramie obrad?TVN24

W środę rozpoczyna się 10. posiedzenie Sejmu X kadencji. Po południu posłowie wysłuchają informacji prokuratora generalnego Adama Bodnara o inwigilacji Pegasusem, a następnie zajmą się projektami ustaw w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Na czwartek zaplanowano informację szefa MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku.

Zgodnie z harmonogramem obrad posłowie rozpoczną trzydniowe posiedzenie od przeprowadzenia II czytania rządowego projektu nowelizacji ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej.

Podczas prac w komisji przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek tłumaczył, że konieczność zmiany w ustawie o działach wynika m.in. z kształtu Rady Ministrów, powołania nowych instytucji oraz ministerstw, a także przeniesienia części kompetencji, które za poprzedników trafiły do kancelarii premiera, do odpowiednich resortów. Wskazał, że przykładem jest m.in. powstanie Ministerstwa Przemysłu, które zajmować się ma np. gospodarką surowcami energetycznymi, takimi jak gaz czy paliwa. Minister przemysłu odpowiadać ma również za kwestie związane z energetyka jądrową.

Następnie posłowie mają kontynuować prace nad projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. Projekt zakłada wpisanie języka śląskiego do tej ustawy jako drugiego – obok kaszubskiego – języka regionalnego. Oznaczałoby to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców. Procedowany projekt, który został złożony 25 stycznia 2024 r. przez grupę posłów KO, to ósma parlamentarna próba uznania języka śląskiego za język regionalny lub Ślązaków za mniejszość etniczną.

Kolejny punkt obrad to przeprowadzenie drugiego czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Projekt umożliwia realizację programów wspierających pracowników pomocy społecznej, instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech prowadzonych przez samorządy, osoby pracujące w systemie pieczy zastępczej i wspierania rodziny - m.in. asystenci rodziny, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Informacja Bodnara o Pegasusie

O 15 posłowie wysłuchają informacji prokuratora generalnego o inwigilowaniu m.in. Pegasusem.

W zeszłym tygodniu do parlamentu wpłynęła informacja Adama Bodnara o statystyce stosowania kontroli operacyjnych za zeszły rok, zamieszczono ją na stronach Sejmu i Senatu. Prokurator generalny przekazał w informacji, że w latach 2017-2022 kontrola operacyjna przy użyciu systemu Pegasus objęła 578 osób. Najwięcej osób było objętych taką kontrolą w 2021 roku - 162.

Bodnar o ujawnionej liczbie osób inwigilowanych Pegasusem
Bodnar o ujawnionej liczbie osób inwigilowanych PegasusemTVN24

Projekty ustaw w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Sejm ma następnie przeprowadzić pierwsze czytania dwóch projektów ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, które wpłynęły do izby na początku marca br. i pod którymi podpisali się posłowie koalicji rządowej. Jeden to projekt nowej ustawy o TK, drugi zawiera przepisy wprowadzające do tej ustawy. Razem z przyjętą już uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet kompleksowej reformy TK.

W projekcie zawierającym przepisy wprowadzające planowaną reformę napisano, że zmiany ustawowe miałyby wejść w życie już po upływie 30 dni od ogłoszenia ustaw. Moc utraciłyby obecne trzy ustawy odnoszące się do funkcjonowania Trybunału. Jednocześnie uznano, że wydane w ostatnich latach wyroki TK w składzie z udziałem "osób nieuprawnionych do orzekania" - jak zapisano - "są nieważne i nie wywierają skutków".

W odniesieniu do obecnych sędziów TK przewidziano, że w ciągu miesiąca od wejścia nowych przepisów w życie mogliby oni złożyć oświadczenia, że przechodzą w stan spoczynku. Obowiązki prezesa TK przejąłby sędzia o najdłuższym stażu sędziowskim w TK, zaś w ciągu trzech miesięcy Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK miałoby przedstawić prezydentowi kandydatów na prezesa. Kadencja prezesa TK uległaby skróceniu z sześciu do trzech lat. Według projektu ustawy o TK zwiększyłyby się kompetencje Zgromadzenie Ogólnego Sędziów TK, które na wniosek prezesa TK wybierałoby składy orzekające lub dokonywało w nich zmian.

Poszerzeniu, według projektu ustawy o TK, miałby ulec krąg podmiotów mogących zgłaszać kandydatów na sędziów TK. Obecnie jest to Prezydium Sejmu lub grupa 50 posłów, a po planowanych zmianach byliby to ponadto: Prezydent RP, grupa co najmniej 30 senatorów, Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN, Zgromadzenie Ogólne NSA, Krajowa Rada Radców Prawnych, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Prokuratorów. Sędziowie TK mieliby być wybierani indywidualnie przez Sejm większością kwalifikowaną 3/5 na 9-letnią kadencję.

Trybunał Konstytucyjny Longfin Media / Shutterstock.com

Ostatnim punktem środowym obrad ma być przeprowadzenie II czytania rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Projekt dotyczy zwiększenia maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych samorządu terytorialnego w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, w szczególności przez dodatki do wynagrodzeń osób pełniących funkcję rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka.

Informacja szefa MSZ o zadaniach polityki zagranicznej

Czwartkowe obrady będą w zdecydowanej większości poświęcone informacji ministra spraw zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku. Punkt ten ma trwać 9 godzin - od godziny 9 do 18. Samo wystąpienie Sikorskiego ma potrwać ponad godzinę. MSZ zapowiedział, że minister będzie chciał odpowiedzieć na zadane w trakcie debaty pytania i odnieść się do większości poruszonych w debacie kwestii.

Rzecznik MSZ Paweł Wroński zwrócił uwagę, że wystąpienie szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, potocznie nazywane expose, "nie jest wystąpieniem wyłącznie w imieniu ministra, ale w imieniu całego rządu". - Bomby spadają na Ukrainę, drony i rakiety - w okolicy Izraela, świat stał się bardziej niebezpieczny, więc przypuszczam, że każdego powinno zainteresować, jak do tych sytuacji będzie się odnosiła strona polska, polski rząd i jaka jest przyszłość przed nami - powiedział Wroński.

W czwartek posłowie mają też przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw.

Posłowie zajmą się też pierwszym czytaniem obywatelskiego projektu zmian w Kodeksie karnym. Projekt zakłada zmianę zapisów Kk dotyczących obrazy uczuć religijnych. Projektodawcy chcą wzmocnienia ochrony prawnokarnej przed czynami godzącymi w wolność sumienia i religii.

Blok głosowań w piątek

W piątek planowane jest przeprowadzenie pierwszego czytania projektu noweli w celu naprawy ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Projekt posłów Polski 2050 dotyczy podniesienia wymogów kwalifikacyjnych i zaostrzenia kryteriów wykluczających dla kandydatów do rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Przewiduje zastąpienie dzisiejszej Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych Komitetem Dobrego Zarządzania. Komitet ma się składać z siedmiu członków, powoływanych na jedną 5-letnią kadencję przez rząd. Kandydatów do niego będą mogły zgłaszać wyłącznie związki zawodowe, organizacje pracodawców i rektorzy niektórych uczelni. Projekt przewiduje powołanie KDZ w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy. W spółkach z udziałami Skarbu Państwa, kandydaci do rad nadzorczych, wskazywani przez Skarb Państwa będą musieli zdobyć pozytywną opinię Komitetu Dobrego Zarządzania.

Na 11.30 zaplanowano blok głosowań, który ma potrwać 1,5 godziny.

Sejm ma także zająć się obywatelskim projektem ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego.

Autorka/Autor:pp/ft

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Premier Słowacji Robert Fico został w środę postrzelony. Minister obrony Robert Kaliniak przekazał wieczorem, że stan szefa rządu jest "bardzo poważny". Około godziny 22 media w Bratysławie podały nieoficjalnie, że operacja "już się zakończyła, a stan Fico powinien się ustabilizować". Wicepremier Tomas Taraba późnym wieczorem przekazał BBC, że na ten moment Fico nie jest w stanie zagrażającym życiu. - Myślę, że przeżyje - dodał.

Wicepremier o stanie zdrowia Ficy. "Nie jest w stanie zagrażającym życiu"

Wicepremier o stanie zdrowia Ficy. "Nie jest w stanie zagrażającym życiu"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Media społecznościowe obiegło nagranie, na którym widać moment ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. W materiale słychać strzały, które padły, gdy polityk zbliżał się do barierek przy których stali ludzie.

Moment ataku na Roberta Ficę. Nagranie

Moment ataku na Roberta Ficę. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze zatrzymali sprawcę zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę. Słowackie media ustaliły, że sprawcą ataku może być 71-letni Juraj C. - pisarz i poeta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich. - Nie mam pojęcia, co ojciec miał na myśli, co zaplanował i dlaczego tak się stało - powiedział syn sprawcy, z którym skontaktował się słowacki portal Aktuality.

Premier Słowacji postrzelony. Media: sprawcą jest 71-letni pisarz

Premier Słowacji postrzelony. Media: sprawcą jest 71-letni pisarz

Źródło:
Plus 7 Dni, Topky, Aktuality, PAP

Polskie władze są w kontakcie ze słowackimi służbami. Trzeba wyjątkowej uwagi i przygotowania na każde zagrożenie w sytuacji, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Nie bez znaczenia są też ostre podziały polityczne, które Rosja lubi wykorzystywać.

"To, co się stało na Słowacji, może się zdarzyć wszędzie". Polskie służby analizują zamach na Ficę

"To, co się stało na Słowacji, może się zdarzyć wszędzie". Polskie służby analizują zamach na Ficę

Źródło:
Fakty TVN

- Dzisiejszy zamach na premiera Słowacji pokazuje, jaką iluzją była wiara niektórych, że nastały już na zawsze czasy łatwe, niewymagające poświęcenia, bohaterstwa - powiedział premier Donald Tusk po ataku na Roberta Ficę.

Donald Tusk: zamach na premiera Słowacji pokazuje, jaką iluzją była wiara niektórych

Donald Tusk: zamach na premiera Słowacji pokazuje, jaką iluzją była wiara niektórych

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w miejscowości Handlova. Dosięgło go kilka kul. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany. Rzecznik słowackiego MSW powiedział, że "potwierdza próbę zabójstwa" premiera. Oto co wiemy o sprawie.

Zamach na premiera Słowacji. Co wiemy

Zamach na premiera Słowacji. Co wiemy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Dennik N

Premier Robert Fico został postrzelony w środę. Słowacki polityk został w październiku 2023 roku szefem rządu po raz trzeci. Jest liderem partii Kierunek - Słowacka Socjalna Demokracja (Smer-SSD). Przez swoich politycznych przeciwników nazywany jest populistą i demagogiem, czemu sam zaprzecza.

Premier Robert Fico postrzelony. Kim jest?

Premier Robert Fico postrzelony. Kim jest?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Projekt ustawy zakazującej sprzedaży aromatyzowanych papierosów do podgrzewaczy został w środę skierowany do konsultacji społecznych. Jak wyjaśnia resort zdrowia, dostępne obecnie na rynku "nowatorskie wyroby tytoniowe" wymagają dokładniejszego przebadania. Zmiany mają na celu wdrożenie unijnej dyrektywy.

Ministerstwo Zdrowia szykuje zakaz

Ministerstwo Zdrowia szykuje zakaz

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony i przewieziony do szpitala. W mediach pojawiły się dwa nagrania tuż po zamachu, do którego doszło w mieście Handlova. Na jednym widać Fico, którego ochroniarze ciągną do jego limuzyny. Na drugim - funkcjonariuszy, którzy obezwładnili napastnika.

Robert Fico tuż po postrzeleniu i napastnik na ziemi. Dwa nagrania chwilę po zamachu

Robert Fico tuż po postrzeleniu i napastnik na ziemi. Dwa nagrania chwilę po zamachu

Źródło:
tvn24.pl

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

- Uważaj człowieku, co mówisz, jak mówisz, atakuj sprawy, nie atakuj osób, stawiaj sprawy ostro, ale z drugiej strony patrz na człowieka. To jest takie przesłanie, które dzisiaj idzie z Europy Środkowej, ze Słowacji - mówił w "Kropce nad i" Paweł Kowal (KO). - To jest straszne, nieakceptowalne i do tego jeszcze powodujące obawy - komentował z kolei Andrzej Szejna (Lewica).

Kowal o przesłaniu ze Słowacji: stawiaj sprawy ostro, ale patrz na człowieka

Kowal o przesłaniu ze Słowacji: stawiaj sprawy ostro, ale patrz na człowieka

Źródło:
TVN24

Policja eksmitowała anarchistów ze skłotu Zaczyn z Wyględowa - podała "Gazeta Wyborcza". Mieszczący się wcześniej na Kamionku skłot zmienił lokalizację we wtorek, 14 maja. 

Anarchiści ze skłotu Zaczyn eksmitowani

Anarchiści ze skłotu Zaczyn eksmitowani

Źródło:
Gazeta Wyborcza

Sejm uchwalił w środę ustawę o bonie energetycznym w wersji rządowej. Maksymalna wysokość bonu wyniesie od 300 do 600 złotych lub 600-1200 złotych przy ogrzewaniu przy użyciu prądu. Cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 roku wyniesie 500 złotych za MWh.

Bon energetyczny i mrożenie cen energii. Sejm zdecydował

Bon energetyczny i mrożenie cen energii. Sejm zdecydował

Źródło:
PAP

Jarosław Kaczyński spotkał się z grupą protestujących w Sejmie rolników, którzy domagają się spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. - To jest protest całkowicie uzasadniony - powiedział prezes PiS. Zaznaczył, że pewne pomysły jego partii "są zbieżne z tymi, jakie mają tutaj panowie". Kolejną noc z rolnikami spędzi były minister rolnictwa Robert Telus.

Kaczyński spotkał się z rolnikami w Sejmie

Kaczyński spotkał się z rolnikami w Sejmie

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Posłowie opowiedzieli się też za poprawkami zgłoszonymi przez kluby KO i Polska 2050-TD. Nowelizacja zakłada między innymi przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu.

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Jest decyzja Sejmu

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Tej nocy będzie można ponownie zobaczyć przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad Polską. Zbiegną się one z jeszcze jednym ciekawym widokiem - pierwszą kwadrą Księżyca.

Jasny punkt przetnie niebo. Kolejne przeloty ISS nad Polską

Jasny punkt przetnie niebo. Kolejne przeloty ISS nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

W środę Sąd Najwyższy po raz kolejny orzekał w sprawie transplantacji nerki pobranej od bezdomnego psa. Została ona następnie przeszczepiona rasowemu psu. Tym razem chodziło o odpowiedzialność zawodową weterynarza. Sprawę zawieszono jednak do czasu rozstrzygnięcia karnego. Ponowny proces w I instancji ma ruszyć już w maju.

Lekarz przeszczepił nerkę bezdomnego psa zwierzęciu rasowemu. Sprawa w Sądzie Najwyższym

Lekarz przeszczepił nerkę bezdomnego psa zwierzęciu rasowemu. Sprawa w Sądzie Najwyższym

Źródło:
PAP

Synonim "fora ze dwora" ma ten sam zestaw liter, co angielskie "wygrał" i ten sam, co waluta: Meksyku, Niemiec, Japonii czy Korei Południowej? Na to pytanie odpowiadał pan Konrad Biela z Krakowa.

Pytanie o synonim "fora ze dwora". Warte 20 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą od rana działania śledcze w centrali Totalizatora Sportowego - dowiedział się tvn24.pl.

CBA w centrali Totalizatora Sportowego

CBA w centrali Totalizatora Sportowego

Źródło:
tvn24.pl, pap

Prezydent Francji Emmanuel Macron podjął decyzję o ogłoszeniu stanu wyjątkowego w Nowej Kaledonii, terytorium zamorskim Francji - podał w środę Pałac Elizejski. W Nowej Kaledonii trwają zamieszki. W ich wyniku zginęły co najmniej cztery osoby, a kilkaset zostało rannych.

Zamieszki w Nowej Kaledonii. Macron ogłosił stan wyjątkowy

Zamieszki w Nowej Kaledonii. Macron ogłosił stan wyjątkowy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Bioetanol AEG po niemal 80 latach kończy działalność - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl prezes spółki Krzysztof Grabowski. Jak wyjaśnił, przyczyniły się do tego cenowe zawirowania na rynku oraz ogromna kara nałożona przez kontrolowaną przez państwo spółkę.

Producent alkoholu kończy działalność po niemal 80 latach. "Złożyłem wniosek o upadłość"

Producent alkoholu kończy działalność po niemal 80 latach. "Złożyłem wniosek o upadłość"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego - poinformował w środę likwidator-redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher.

Jest śledztwo w sprawie szefa KRRiT. "Chodzi o blisko 70 milionów"

Jest śledztwo w sprawie szefa KRRiT. "Chodzi o blisko 70 milionów"

Źródło:
PAP

Rada Języka Polskiego ogłasza zmiany zasad ortografii. Nazwy mieszkańców miast i wsi będziemy zapisywać wielką literą, podobnie wyrazy takie jak "aleja" czy "bulwar". "To chyba największa reforma ortografii w czasach powojennych. Trzeba się będzie uczyć wielu rzeczy od nowa" - skomentował Instytut Języka Polskiego UW w mediach społecznościowych.

RJP ogłasza duże zmiany w ortografii. "Trzeba się będzie uczyć wielu rzeczy od nowa"

RJP ogłasza duże zmiany w ortografii. "Trzeba się będzie uczyć wielu rzeczy od nowa"

Źródło:
tvn24.pl

Jarosław Kaczyński tłumaczył na spotkaniu z sympatykami PiS, że krytykowanie byłego zarządu Orlenu za stratę 1,6 miliarda złotych przez szwajcarską spółkę koncernu "to zarzut po prostu bzdurny". Tłumaczymy, dlaczego nie ma racji.

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Źródło:
Konkret24

Nie żyje funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji we Wrocławiu. Ciało znalazła spacerująca kobieta. Wykluczono udział osób trzecich. Sekcja zwłok odbędzie się jeszcze w środę.

Nie żyje funkcjonariusz CBŚP. Ciało znalazła spacerująca kobieta

Nie żyje funkcjonariusz CBŚP. Ciało znalazła spacerująca kobieta

Źródło:
tvn24.pl

Trwa akcja poszukiwania kleszczy z rodzaju Hyalomma na terenie Polski. Te małe pajęczaki trafiają do centralnej Europy wraz z migrującymi ptakami. - Czy będą transmitować patogeny, które krążą w naszym środowisku, czy przyniosą nowe patogeny? Tu jest wiele otwartych pytań, wymaga to dalszych badań i obserwacji - powiedziała profesor Joanna Zajkowska.

Biega szybko, jest groźny dla ludzi. Znalazłeś go?

Biega szybko, jest groźny dla ludzi. Znalazłeś go?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Nowak-Chmura M. (2013), Cuber P. (2016)
1,7 miliona złotych za analizę komentarzy o NBP w sieci. Ujawniamy zapisy umowy

1,7 miliona złotych za analizę komentarzy o NBP w sieci. Ujawniamy zapisy umowy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trzy lata temu zmarł Rafał Poniatowski, reporter "Faktów" TVN i TVN24. Dziennikarz, człowiek o wielkim sercu i wrażliwości, z wykształcenia muzyk. W zespole stacji był od jej początków. Relacjonował najważniejsze wydarzenia z wielkim profesjonalizmem, poczuciem humoru i empatią.

Trzy lata temu odszedł Rafał Poniatowski, reporter "Faktów" TVN i TVN24

Trzy lata temu odszedł Rafał Poniatowski, reporter "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła ostatecznie pakt migracyjny. Nowe regulacje mają obowiązywać od 2026 roku. Co zakładają? Jakie jest stanowisko polskiego rządu oraz opozycji w tej kwestii? Wyjaśniamy.

Pakt migracyjny zatwierdzony. Co o nim wiemy

Pakt migracyjny zatwierdzony. Co o nim wiemy

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart został doceniony podczas amerykańskiego festiwalu Hot Springs International Women's Film Festival. Dokument zdobył statuetkę w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. Można go obejrzeć w serwisie TVN24 GO.  

Ewa Ewart z nagrodą na amerykańskim festiwalu

Ewa Ewart z nagrodą na amerykańskim festiwalu

Źródło:
TVN24.pl

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl