Taki wynik wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Spośród 21 uczestników ankiety „Parkietu", żaden nie przewidywał zmiany kosztu kredytu.

Stopa referencyjna NBP od marcowej obniżki o 0,5 pkt proc. wynosi 1,5 proc. To poziom najniższy w historii. Stopa lombardowa, od której zależy maksymalne oprocentowanie pożyczek w Polsce, wynosi 2,5 proc., zaś stopa depozytowa 0,5 proc.

Ekonomiści są zgodni, że stopy procentowe w Polsce nie zostaną zmienione przed II połową 2016 r. Ostatnio coraz częstsze są głosy, że do pierwszej ich podwyżki dojdzie dopiero w 2017 r. Spadające ceny surowców oraz spowolnienie w globalnej gospodarce, związane z hamowaniem Chin, oddalają bowiem perspektywę powrotu dynamiki cen konsumpcyjnych do celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.).

W lipcu indeks cen konsumpcyjnych spadł o 0,7 proc. rok do roku. Był to już trzynasty miesiąc deflacji w Polsce. Po raz ostatni cel inflacyjny NBP był spełniony pod koniec 2012 r.