Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: walka ze smogiem listem intencyjnym

KLM
Przyłączenie budynków w centrum Bielska-Białej do sieci ciepłowniczej ma poprawić jakość powietrza. Na początek 26 budynków, jakie znajdują się na bielskiej starówce.

W poniedziałek w bielskim Ratuszu władze miasta podpisały z przedstawicielami Przedsiębiorstwa Komunalnego Therma oraz Tauron Ciepło list intencyjny w sprawie podjęcia współpracy w zakresie poprawy jakości powietrza w mieście. Chodzi m.in. o promowanie „Programu uciepłownienia osiedli w centrum Bielska-Białej” i o edukację na temat negatywnych skutków palenia szkodliwym opałem w przestarzałych piecach.

– Temat smogu stał się modny, wszyscy walczą głównie z jego skutkami – proponują rozdawanie masek albo dzień darmowych przejazdów. To nic nie daje. Trzeba zająć się przyczynami – stwierdził Jacek Krywult, prezydent Bialska-Białej.
Jedną z nich jest niska emisja. Według bielskiego Ratusza ponad połowa zanieczyszczonego powietrza nad Białą to efekt tzw. tła ponadregionalnego, zanieczyszczeń, jakie docierają z rejonów Żywca. Na drugą połowę składają się zanieczyszczenia pochodzące z transportu w mieście i tego, czym ludzie palą w piecach. Przyłączenie budynków do sieci ciepłowniczej może rozwiązać ten problem.

– W Bielsku-Białej są takie możliwości. Przepustowość naszych sieci jest wystarczająca, by podłączać nowe obiekty. Mamy już opracowany program na podłączenie 26 budynków na starówce – wyjaśnił Józef Niedokos, prezes PK Therma.
Na starówce znajduje się ok. 260 budynków. Przyłączenie pierwszych 26 do sieci ciepłowniczej to początek. Ale i to nie jest łatwe – problemem jest częsty brak zgody mieszkańców.

– Therma deklaruje wykonanie przyłącza i węzła cieplnego na swój koszt. Ale problemem są instalacje wewnętrzne, które dużo kosztują. Tu rola urzędu miejskiego i środków, które mają zostać uruchomione – dodał.

Szansą na poprawę sytuacji są zmiany w programie operacyjnym „Infrastruktura i Środowisko”, zgodnie z którymi o dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków mogą starać wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe i samorządy.

Włodzimierz Hereźniak, wiceprezes zarządu Tauron Ciepło przypomniał, że podobne porozumienie sprzed 10 laty zaowocowało budową nowoczesnej elektrociepłowni w Bielsku-Białej. – Rozbudowa sieci jest nam na rękę, bo gwarantuje nam opłacalną pracę elektrociepłowni – przyznał.

Od 27 lutego do 5 marca każdy bielszczanin będzie mógł przekonać się, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na jego zdrowie. Przedsiębiorstwo Komunalne Therma przy wsparciu spółki TAURON Ciepło przeprowadzi bowiem wtedy dla mieszkańców bezpłatne badania spirometryczne płuc. Będą się one odbywać w specjalnie przystosowanym do tego celu samochodzie. Pojazd przez pierwsze cztery dni będzie zaparkowany na Placu Chrobrego, a przez trzy kolejne na Placu Wojska Polskiego.

- Prowadzimy działania na rzecz poprawy powietrza atmosferycznego już od wielu lat. Liczymy jednak na zdecydowane działania legislacyjne, takie jak zakaz sprzedaży flotu i mułu. Uciepłownienie budynków w centrum miasta to bardzo ważny element działań mający znaczący wpływ na zmniejszenie niskiej emisji. Mam nadzieję, że współpraca ze spółkami TAURON i Therma nadal będzie dobrze się układała, jednak należy podkreślić, że wiele zależy od środków jakie uda nam się pozyskać w ramach „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020” na tego typu działania – zaznaczył prezydent Jacek Krywult.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto