Liga Siatkówki Kobiet. Kapitalne widowisko w Bydgoszczy. Developres SkyRes wyszarpał zwycięstwo

Siatkarki Banku Pocztowego Pałac Bydgoszcz, po dwóch gładko przegranych setach, zdołały odgryźć się zawodniczkom Developresu SkyRes Rzeszów i doprowadzić do dramatycznego tie-breaka. W nim, po prawdziwym horrorze, górą były przyjezdne.

Jacek Pawłowski
siatkarki Developresu SkyRes Rzeszów WP SportoweFakty / Monika Pliś / Na zdjęciu: siatkarki Developresu SkyRes Rzeszów
Po niepowodzeniu w walce o kwalifikację olimpijską siatkarki powróciły do rywalizacji o ligowe punkty. Przed tygodniem bydgoszczanki co prawda miały zaplanowaną rywalizację z Wisłą Warszawa, jednak z uwagi na powołanie do drużyny narodowej Moniki Fedusio, Moniki Jagły i Anny Stencel, mecz został przełożony. Do stolicy podopieczne Piotra Mateli być może nie będą musiały jechać, bowiem coraz głośniej mówi się o problemach kadrowych beniaminka i groźbie wycofania drużyny z rozgrywek. W Bydgoszczy i Rzeszowie takich problemów nie mają, plany zakładają awans do play-off i grę o medale.

Początek spotkania należał do gospodyń. Doskonale w ataku spisywała się Izabella Rapacz, która na prawym skrzydle zajęła miejsce Teresy Vanzurovej. Bardzo dobrze funkcjonował blok duetu Monika Fedusio - Marta Ziółkowska. Monika Jagła udanymi interwencjami w obronie wytrącała z równowagi rzeszowskie skrzydłowe (13:10).

Siatkarki Piotra Mateli przewagę utrzymały tylko do połowy seta. Po przerwie, o którą poprosił Stephane Antiga, rzeszowianki wróciły na plac gry odmienione. Anna Kaczmar z dużym wyczuciem rozrzucała piłki do skrzydłowych, skutecznie akcje kończyły Ali Frantti i Michaela Mlejnkova. Poczynania ofensywne wsparła także Kamila Witkowska, diametralnie odmieniając przebieg gry. Bydgoszczanki nie potrafiły odpowiedzieć. Nie pomogła nawet podwójna zmiana dokonana w końcówce seta.

Odwołany mecz Wisły Warszawa. Polska Liga Siatkówki S.A. przedstawia swoje stanowisko

Siatkówka. Jakub Bednaruk zdecydowanie broni Jacka Nawrockiego. "Za dużo było tej krytyki"

Rzeszowianki poszły za ciosem i od początku kolejnej odsłony to one posiadały inicjatywę. Bardzo dobrze radziła sobie zarówno w grze blokiem, jak i w ataku Zuzanna Efimienko-Młotkowska, która w inauguracyjnej odsłonie niezbyt widoczna. Bank Pocztowy Pałac utrzymywał kontakt głównie dzięki Monice Fedusio. Efektowne ataki 20-latki z szóstej strefy były ozdobą drugiego seta (14:15).

Miejscowe starały się ryzykować w polu zagrywki i momentami przynosiło to oczekiwany efekt. Po asie serwisowym Eweliny Żurowskiej bydgoszczanki odskoczyły na trzy punkty. To było jednak wszystko, na co pozwoliły przeciwniczkom rzeszowianki. W decydującym fragmencie seta problemy ze sforsowaniem bloku miała Monika Fedusio. Pozbawiony swoich atutów Bank Pocztowy Pałac przegrał seta po raz drugi w tym meczu.

Dwa, dość gładko wygrane sety, najwyraźniej uśpiły czujność rzeszowianek. Przyjęcie zagrywki po stronie podopiecznych Stephane'a Antigi wyglądało zdecydowanie gorzej niż w poprzednich setach, co nie ułatwiało wyprowadzania ataków. Aleksandra Frantti przez długi czas w pojedynkę brała na siebie odpowiedzialność za zdobywanie punktów.

Dużo lepiej prezentował się zespół Piotra Mateli. Magdalena Mazurek doskonale współpracowała z Martą Ziółkowską, nie do zatrzymania na prawym skrzydle była Izabella Rapacz, która po raz pierwszy w sezonie otrzymała szansę dłuższego zaprezentowania się. Gospodynie ostatecznie triumfowały 25:21 i przedłużyły swoje szanse na końcowy triumf.

Na trzeciego seta rzeszowianki wyszły wyjątkowo zmotywowane. Doskonały blok całkowicie zneutralizował poczynania ofensywne siatkarek z Bydgoszczy. W ekipie Developresu SkyRes fantastycznie spisywała się Aleksandra Frantti co pozwoliło przyjezdnym już na starcie wypracować znaczącą przewagę (8:3).

Podopieczne Piotra Mateli pozbierały się błyskawicznie. Patrycja Balmas i Monika Fedusio skutecznymi atakami poderwały koleżanki do walki. W połowie seta inicjatywa była po stronie gospodyń. Trener Stephane Antiga postanowił coś zmienić. Na placu gry pojawiły się Natalia Valentin i Katarzyna Zaroślińska-Król. Na niewiele się to zdało. Pałacanki kontrolowały grę i dzięki doskonałej grze skrzydłowych doprowadziły do tie-breaka.

Na piątego seta Stephane Antiga zdecydował się posłać do boju Katarzynę Zaroślińską-Król i Natalię Valentin. Nie przyniosło to oczekiwanego efektu i jeszcze przed zmianą stron na boisku pojawiły się Anna Kaczmar i Michaela Mlejnkova. Inicjatywę posiadały jednak Pałacanki, prowadzone przez niezmordowaną Monikę Fedusio (12:8). W końcówce zrobiło się gorąco dzięki skutecznym zagraniom Jeleny Blagojević (13:12). Więcej zimnej krwi w tej sytuacji zachowały rzeszowianki, wyszarpując dwa punkty po prawdziwym horrorze.

Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz - Developres SkyRes Rzeszów 2:3 (19:25, 19:25, 25:21, 25:21, 18:20)

Bank Pocztowy Pałac: Mazurek, Stecel, Fedusio, Rapacz, Żurowska, Ziółkowska, Jagła (libero) oraz Biedziak, Balmas;

Developres SkyRes: Frantti, Witkowska, Blagojević, Kaczmar, Efimienko, Mlejnkova, Krzos (libero) oraz Hawryła, Zaroślińska-Król, Valentin-Anderson.

MVP: Ali Frantti (Developres SkyRes)

Czy Developres SkyRes Rzeszów zagra w finale play-off LSK sezonu 2019/2020?