Koniec z telefonicznym proponowaniem garnków? Jest kara UOKiK. Dzwonili mimo braku zgody na kontakt

Jak podał UOKiK, spółka Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) dzwoniła do konsumentów, mimo że się na to nie zgadzali. Urzędnicy nałożyli z tego powodu karę finansową na popularną firmę, organizującą pokazy garnków.
Zobacz wideo

UOKiK poinformował we wtorek, że otrzymał liczne zgłoszenia od osób, które skarżyły się na niechciane telefony z zaproszeniami na pokazy naczyń do gotowania. Urzędnicy dostrzegli podstawę do wszczęcia postępowania. „Efektem tych działań jest najnowsza decyzja UOKiK, która dotyczy spółki Smak i Zdrowie z Warszawy, wcześniej działającej pod nazwą Philipiak Polska. Urząd ustalił, że zlecała ona innej firmie, aby w jej imieniu dzwoniła do konsumentów i zapraszała na pokazy naczyń do gotowania. Jednak nie miała na to ich zgody” – czytamy w komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przypominamy, że każdy przedsiębiorca, który dzwoni do konsumenta w celach marketingu bezpośredniego lub zleca to innej firmie, powinien mieć na to jego wyraźną zgodę. Wynika to z art. 172 Prawa telekomunikacyjnego. Nie można o nią pytać na początku rozmowy. Zgodnie z prawem, trzeba wcześniej uzyskać zgodę klienta na taki kontakt. Konsument powinien wiedzieć komu, w jakim celu i w jakim zakresie jej udziela

- czytamy w komunikacie urzędników.

UOKiK nakłada ponad 35 tys. zł kary

Prezes UOKiK uznał, że spółka Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) naruszyła zbiorowe interesy konsumentów i w związku z tym nałożył na nią karę finansową w wysokości 35 388 zł. 

Nakładając karę pieniężną prezes Urzędu wziął pod uwagę jako okoliczność łagodzącą zaniechanie przez firmę stosowania niektórych praktyk, "mimo że zaniechanie to nastąpiło po upływie siedemnastu miesięcy od dnia wszczęcia przedmiotowego postępowania oraz wynikało ze zmiany profilu działalności spółki, a nie z powodu podjęcia działań w celu zaprzestania stosowania zarzuconej jej praktyki. W związku z powyższym Prezes Urzędu uznał, że ta okoliczność łagodząca uzasadnia obniżenie kwoty bazowej
o 10 proc."

Decyzja nie jest prawomocna.

To kolejna decyzja prezesa UOKiK w ciągu ostatnich miesięcy dotycząca naruszenia art. 172 Pt. Pod koniec 2018 r. prezes UOKiK stwierdził, że także spółka ACS Medica ze Śremu dzwoniła do konsumentów bez ich zgody. Jej przedstawiciele dzwonili pod numery z ogólnopolskiej książki telefonicznej z zaproszeniami na pokazy handlowe, podczas których sprzedawali maty i urządzenia do magnetoterapii.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.